logo

trugen jacn
24 Şubat 2014

ÇİN’İN UYGUR TÜRKÇESİNE YÖNELİK ENGEL VE YASAKLAMALARI PARİS’TE PROTESTO EDİLDİ.

ئۇيغۇر نامايىشچىلار ب د ت نىڭ پارىژ شەھرىدىكى مائارىپ، ئىلىم - پەن ۋە مەدەنىيەت تەشكىلاتى بىناسىنىڭ ئالدىدا

Hamit Göktürk

       Çin işgal yönetiminin Doğu Türkistan’da şiddetini arttırarak sürdürdüğü Uygur Türkçesine  yönelik engel ve yasaklamalar 21 Şubat Dünya ana dil bayram’ında  Fransa’nın başkenti  Paris‘te protesto edildi.

      Hür Asya Radyosunun haberine göre;  Merkezi Almanya’nın Münih kentinde bulunan   Dünya Uygur Kurultayı tarafından organize edilen   Ana dil bayramını kutlama etkinlikleri Paris’teki UNESCO merkezi  önünde  yapıldı. AB.ülkeleri   ABD. Türkiye ve Türkistan Cumhuriyetleri başta,  dünyanın değişik ülkelerinden gelen 400 civarındaki Doğu Türkistanlı’nın katıldığı bu etkinliğe Fransa’da faaliyet gösteren Türk sivil toplum kuruluşları de destek verdi. Çin işgal yönetiminin  Uygur Türkçesini yok etmek için 2002 ‘den beri “Çift Dilli Eğitim” kisvesi  altında, Uygur Türkçesinin ana okullarından itibaren öğretilmesini  engellemeye yönelik  asimilasyon  politikaları çeşitli dillerde hazırlanan pankartlarla dile getirildi. Göstericiler  “ İşgalcı Çin; Ana Dilime Dokunma” sloganlarını hep bir ağızdan   yüksek sesle dile getirdiler.Göstericeler  daha  sonra UNESCO Merkezinden Paris’teki Çin Büyükelçiliği önüne kadar  sloganlar eşliğinde yürüdü. Ellerinde Ayyıldızlı gökbayraklar Uygurlara Özgürlük !  İşgalcı Çin,Doğu Türkistan’dan Defol ! İlham Tohtı’ye Özgürlük !  Eğitimci Abdulveli Eyyüp’e Hürriyet !   ve benzeri gibi pankartlar   taşıyan Uygur göstericiler  işgalcı Çin’i   baskıcı ve asimilasyon amaçlı politikalarını    bir süre protesto etti ve  olaysız bir şekilde dağıldı.

  21 Şubat Dünya ana dil bayramı, Birleşmiş Milletler,Eğitim,Bilim ve Kültür Teşkilatı(UNESCO)  tarafından 1999 yılında  kabul edilmiş olup,üye ülkelerce kutlanıyor.

Etiketler:
Share
1345 Kez Görüntülendi.