logo

trugen jacn

ENDONEZYA: DOĞU TÜRKİSTANLI MÜSLÜMANLARI KORUMA ÇABALARIMIZI SÜRDÜRECEĞİZ!

Endonezya Devlet Başkan Yardımcısı Ma’ruf Amin Endonezya hükümeti olarak , Çin’in işgal altındaki Doğu Türkistan’da yaşayan Müslüman Türklerin temel insani haklarının korunması konusundaki çalışmalarını sürdüreceklerini açıkladı.

“ABD Doğu Türkistan’ı politika malzemesi yapıyor”

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

Endorezya Devlet Başkan Yardıımcısı Maruf Amin, insan haklarının korunmasına yönelik Endonezya’nın tutarlı bir tavır sergilediğini belirterek, ‘’Çin’i insan haklarını korumaya davet ediyoruz. Myanmar ve Çin de dâhil dünyadaki tüm tarafların insan hakları konusunda daha açık ve şeffaf olmalarını istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Habernida.com’da yer alan haberde Çin’in ‘’eğitim merkezi’’ adını verdiği kamplardaki işkence ve asimilasyon politikasını inkâr ettiğini söyleyin Amin, ‘’Halen insan haklarını koruma ilkelerini destekliyoruz. Uygur Türklerine insanlık dışı davranış sergilendiği iddiaları konusunda Çin’in açık olmasını istiyoruz” diye konuştu.

Endonezya Sivil Toplum Kuruluşları Çin’den Desteklendikleri İddialarını Reddetti

Endonezya Devlet Başkan Yardımcısı Maruf Amin,Endonezya’da faaliyet gösteren Muhammadiyah ve Nahdlatul Ulama gibi Endonezya’daki İslâmi Sivil Toplum kuruluşlarının , Çin’in Doğu TÜrkistan’daki Müslümanlara yönelik baskı,zulüm ve soykırım cinayetleri konusunda ‘’sessiz kalmaları’’ karşılığında bu STK.ların Çin yönetimi tarafından rüşvet verildiği ve maddi olarak desteklendiği iddialarını da ilgili kuruluşların yalanladığını kaydetti.

Endonezya’nın Bu Doğu Türkistan Açıklaması İslam Dünyasında Bir İlk

Dünyanın en kalabalık islam ülkelerinden Endonezya Devlet Başkan Yardımcısı Maruf Amin’in bu açıklamaları Doğu Türkistan’daki Çin baskı,zulüm ve soykırım uygulamalarına karşı Müslüman aleminde devlet Başkanlığı düzeyinde yapılan bir ilk açıklama olmaktadır.

Endonezya’da geçtiğimiz haftalarda yüz binlerce kişinin katılımı ile Çin Büyükelçiliği önünde protesto eylemleri yapılmış ve Çin’in Müslüman Türklere yönelik cinayetleri protesto edilerek lanetlenmişti.

Çin,Soykırım Cinayetlerini inkar ederek ABD. ve Batılı ülkeleri suçluyor

Çin’in Bir Kuşak Bir yol adını verdiği küresel projenin düğüm noktası Doğu Türkistan’dan geçiyor. Çin batı’ya taşma ve yayılma projesi için Doğu Türkistan’da yaşayan Uygur Türklerinin varlığını engel olarak görüyor.Bu nedenle bu ülkenin tarihi sakini ve sahibi olan Türklere karşı son yıllarda büyük bir soykırım uygulayarak onları bir an önce toptan imha etmek ve ortadan kaldırmak istiyor. Çin’in esas amacı dünya düzeninin kontrolü altına almak olan bu emperyalist projesine karşı ABD başta bazı AB.ülkeleri karşı çıkıyor. Bu küresel mücadelede ABD ve batı ülkeleri bu insan hakları sorununda Müslüman Uygur Türklerine Tibetlilere yaptığı gibi destek veriyor.

Ancak, Doğu Türkistan’da tarihin şimdiye kadar hiç şahit olmadığı bu toplu soykırım cinayetleri işleyen ÇKP iktidarı soykırım haberlerini inkar ediyor ve bunu ABD ve batının kışkırtması olduğunu öne sürüyor. Çin’in bu inkarcı ve yalan iddialarına ekonomik ve siyasi olarak Çin’e bağlı Pakistan,Mısır başta bazı Arap ve Müslüman ülkeler destek veriyor.

Doğu Türkistan’daki Çin Soykırımı ABD’nin Gündeminde

Doğu Türkistan’daki insani kriz,ABD’de her düzeyde ele alınırak gündeme getiriliyor. Çin Nazi Kamplarının mağduru Mihrigül Tursun ile Zümret Davut isimli Uygur Türkü Hanımlar ABD.Kongresine davet edilerek özel oturumda konuşturuldular. Bunlar birinci ağızdan Çin Nazı Kamplarını anlattılar. Ayrıca,ABD.yönetimi Başkan Yardımcısı,Savunmla bakanı ve bir çok hükümet yetkilileri konu ile önemli açıklamalar yaptılar.Ayrıca,Çin zindanlarındaki UYgurların vicdanı Dr.İlham Tohti’nin kızı Cevher İlham Başkan Trump tarafından kabul edildi.Ailesi ve yakınları Çin’de tutuklu bulunan bir çok Uygur Türkü Dışişledi Bakanı Mike Pokpeo tarafından topluca kabul edildiler. Son aylarda ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Çin’in Uygur Türklerine yönelik insan hakları ihlallerine karşı en az 20 kez açıklama yapmış bulunuyor. Ayrıca Çin zulmüne tepki gösteren Türk futbolcu Mesut Özil’e de “destek” vererek Arsenal’de oynayan Türk futbolcu Özil’in, Çin’e yönelik tepkisini paylaştığını belirtti.

ABD.’de Kongre ve Senato’dan geçen Uygur İnsan Hakları ve Hukuk Yasasının önümüzdeki günlerde imzalanarak yürürlüğe girmesi bekleniyor.

Etiketler: » » » » » » » »
Share
1302 Kez Görüntülendi.