logo

trugen jacn

KAZAK TÜRKLERİNDEN ÇİN BAŞKONSOLOSLUĞU ÖNÜNDE NAZI KAMPLARI PROTESTO EYLEMİ

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ(UYHAM)

Doğu TÜrkistan asıllı Kazak Türkleri İşgalci Çin’in Alma-Ata Başkonsolosluğu önünde Çin Nazi Kamplarında tutulan yakınlarının serbest bırakılması,baskı zulmün sona erdirilmesi talebi ile protesto eylemi düzenledi.

zakistan’ın en büyük şehri olan Almatı’daki Çin Başkonsolosluğu önünde 3 Doğu Türkistanlı Kazak, toplama kamplarında bulunan aile üyelerinin serbest bırakılmasını istedi.

Murat Kurbanov, Serik Ajibay ve Baybolat Kunbolatoğlu geçen Çarşamba günü akrabalarının toplama kamplarından serbest bırakılmasını talep ettiler. Protestocular akrabalarının bazılarının Kazakistan pasaportunun da olduğunu belirttiler.

Rusya, Çin Büyükelçiliği önünde bir Rus vatandaşının Doğu Türkistan eylemi!

Gepostet von Lale Şahin am Donnerstag, 23. Januar 2020

Protestocular yakınlarının nerede olduğunu bilmeyi ve derhal serbest bırakılmalarını istediklerini ifade ettiler. Başkonsolosluktan herhangi bir yetkili protestocular ile konuşmaya gelmedi. Son aylarda bu tür eylemler sıkça yaşanmaya başladı.

Doğu Türkistan’da Uygurlardan sonra ikinci büyük Türk topluluğu olan Kazaklar da toplama kamplarında bulunuyor. Birçok Kazak, 1990lı yıllarda Kazakistan vatandaşlığına da başvurmuş ancak Doğu Türkistan ile bağlarını koparmamıştı. Bugün Kazakistan’da yaşayan Doğu Türkistanlıların neredeyse hepsinin bir yakını toplama kamplarında bulunuyor.

Три пикета перед консульством Китая

У здания генконсульства Китая прошли три одиночных пикета. Их участники говорили, что утратили связь с родственниками в Китае и призвали «освободить узников» в Синьцзяне.

Gepostet von Radio Azattyq am Mittwoch, 22. Januar 2020

Kaynak : https://qha.com.tr/haberler/cin-in-almati-baskonsoloslugu- onunde-dogu-turkistanli-kazaklar-eylem-duzenledi/149921/

Share
1045 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ