logo

trugen jacn

DOĞU TÜRKİSTAN, WUHEN’DEN KAÇAN 13 BİN ÇİNLİNİN ÇİNVEBASI CORONA TEHDİDİ ALTINDA !

Corona virüsü salgınının ilk kez ortaya çıktığı günlerde Çinvebasının kaynağı Wuhen kenti dünyadan tecrit edilmiş ve karantinaya alınmıştır.Ancak Çinli işgalcılar ayni gün Urumçi’ye 5 uçak dolusu etnik Wuhenli Çinlilerin uçmasına göz yummuştu. Sayılarının 13 bir civarında olduğu tahmin edilen bu Wuhenli Çinliler İlan edilen yasağa rağmen virüsün kaynağı Vuhan’dan Doğu Türkistan’a kaçarak bu ülkeye yerleşmişti. Wuhenli bu Çinlilerden bulaştığı sanılan Çin vebası Corona virüsü’nun şimdiye kadar Doğu Türkistan’da 75 Türk’e bulaştığı açıkland

Doğu Türkistan'da Koronavirüs Alarmı

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

Uygur Türklerinden 5 bin 168 kişi ise müşahade altına alındı. Çin Sağlık Bakanlığı, virüs tespit edilen 75 kişiden 28’inin İli Vilayetinde, 23’ünün Urumçi’de diğerlerinin ise Börtala, Sanci, Aksu ve Turfan şehirlerinde yaşadığı bilgisini paylaştı.

En Fazla vaka Gulca’da

Türklerin yaşadığı bölgeler arasında en fazla vaka oranına Gulca ilçesinde rastlandı. Özgür Asya Radyosu muhabirleri tarafından bölgede birebir gerçekleşen görüşmelerle olayın teyit edildiği belirtildi. Gulca ilçesinde yüzlerce Türk’e ait ev mühürlendi, sokağa çıkmaları yasaklanarak açlığa mahkum edildiler. Çin güvenlik güçleri mühürledileri evlerin kapısına, “evde istirahat esin, sağlıklı olmanızı dileriz” afişi yapıştırdı. 15 günlüğüne kapalı kalacağını duyurulan evlere gıda ve benzeri ürün girişi de engellendi. Bölge de çalışma yürüten Radyo çalışanları gerçek rakamların çok daha yüksek olduğunu ve büyük bir felaketten endişe ettiklerini belirtiyorlar.

Yüzlerce Kişi Otele Kapatıldı

 Doğu Türkistan güneyindeki Artiş şehrinde karantina alanına çevrildi. Onlarca kişinin otele kapatılarak kapıların kilitlendiği gelen bilgiler arasında. Artiş şehri sakinlerinden Mir Adil adlı bir Uygur Türk’ü kendisinin de şüpheli görülerek bu otelde tutulduğunu açıkladı. Bölgede 5168 kişinin virüş buluşma şüphesiyle müşahide altına alındığı belirtiliyor. Özgür Asya Radyosu’ndan Şöhret Hoşur’un telefon bağlantısı yaptığı röportaja Çinli bir yetkili Doğu Türkistan’da virüsün ulaştığı boyut hakkında konuşmanın yasak olduğunu, bunun devlet sırrı olarak görüldüğünü ifade etti.

Kamplar Boşaltılsın

 Uygur Türkleri, Dünya sağlık örgütünün bölgeye heyet göndererek inceleme yapması çağrısında bulundu. Uluslararası topluma yönelik çağrıda din ve etnik farklılıklarından dolayı Uygur, Kazak ve Kırgızların tutulduğu kampların acilen boşaltılması istendi. Toplama kamplarının fiziki şartları ve imkansızlıklarına dikkat çekilen yardım çağrısında Korona vebasının kamplara sıçraması durumunda binlerce kişinin öleceği vurgulandı. Açıklamada, ‘biz özgür dünyadaki Doğu Türkistanlılar olarak, kampta tutulan akrabalarımızın akıbetinden endişe ediyoruz. Pekin yönetimi adeta virüsün Doğu Türkistan’da daha çok yayılmasını istiyor. Zira bu yönde alınan hiçbir önlem olmadığı kamplarda tutulan yüzbinlerce Türk’te serbest bırakmıyor’ denildi.

Kaynak : https://www.referansmedya.com/dogu-turkistanda-koronavirus-alarmi-676h.htm?fbclid=I

Etiketler: » » » » » » » »
Share
533 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ