logo

trugen jacn

DOĞU TÜRKİSTAN İÇİN DÜNYAYA ÇAĞRI : SOYKIRIMI DURDURMASI İÇİN ÇİN’E BASKI YAPIN !

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, Çin’i terk etmek isteyen ve sığınacak yer arayan Uygur Türklerinin güvenliğinin sağlanması için uluslararası topluma çağrı yaptı. Bakan Pompeo “Tüm ülkeleri Doğu Türkistan’daki Türklere yönelik zulüm ve baskılara son vermesi için ülkesinin yaptığı Çin’e baskı yapma çağrısına katılmaya ve Çin’e baskı yapmaya davet ediyoruz.” dedi.

Muhtar Tleuberdi-Mike Pompeo.jpg

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, resmi ziyaret kapsamında geldiği Kazakistan’ın başkenti Nur Sultan’da mevkidaşı Muhtar Tleuberdi ile görüştü. Taraflar, görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. 

Pompeo, Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev’in ekonomik gelişme, demokrasinin güçlendirilmesi ve halkın yönetime güvenini artırmakla ilgili reformlar içeren programını memnuniyetle karşıladıklarını belirtti.

Görüntünün olası içeriği: 13 kişi, iç mekan

POMPEO’DAN KAZAKİSTAN’A TEŞEKKÜR

Kazakistan’ın ülkelerle iş ilişkisi kurmak konusunda seçme özgürlüğünü desteklediklerini ifade eden Pompeo, ancak ABD şirketleriyle ortaklığın herhangi bir ülke için en iyi sonuçları vereceğini söyledi.

Pompeo, Afganistan’da barışın tesisi ve tarafların barıştırılmasıyla ilgili çabalara desteklerinden dolayı Kazakistan’a teşekkür etti.

Irak ve Suriye’den yabancı teröristler ve onların ailelerinin ülkelerine geri getirilmesinde Kazakistan’ın öncülüğüne dikkati çeken Pompeo, bu çalışmanın diğer ülkelere ilham kaynağı olacağını ve onların da aynısı yapacağından umutlu olduğunu dile getirdi.

Görüntünün olası içeriği: 3 kişi, oturan insanlar

‘ÇİN’E BASKI YAPALIM’ ÇAĞRISI

Pompeo, görüşmede Çin’in toplama kamplarındaki 1 milyondan fazla Uygur ve Kazak’ın kaderini ele aldıklarını belirterek “Tüm ülkeleri Çin’deki baskılara son verilmesi çağrısına katılmaya davet ediyoruz. Çin’i terk etmek isteyen ve sığınacak yer arayanların güvenliğinin sağlanması çağrısında bulunuyoruz” dedi.

Kazakistan Dışişleri Bakanı Tleuberdi “ABD’nin bölgede uzun vadeli varlığı Orta Asya bölgesi ekonomisine yatırım ve teknoloji çekilmesini aktifleştirecek, ülkelerimizin yaşam kalitesinin iyileşmesini sağlayacak.” ifadesini kullandı.

Görüşmede uluslararası gündemdeki önceliklerini ele aldıklarını aktaran Tleuberdi, Pompeo’nun Kazakistan ziyaretinin karşılıklı olarak geniş ortaklık çerçevesinde iş birliğini sürdürme çabalarını teyit ettiğini söyledi.

Помпео Орталық Азияға сапарында Шыңжаңдағы қудалауды айыптады

АҚШ мемлекеттік хатшысы Майк Помпео мемлекеттерді Шыңжаң аймағында қуғын көріп, Қытайдан қашқан этникалық азшылық өкілдеріне пана беруге шақырды."Біз Қытайдан қашатындарды қауіпсіз баспанамен қамтамасыз етіп, оларға пана беруді сұраймыз. Адамшылық көрсетіп, дұрыс жасаңыздар" деді Помпео 2 ақпанда Қазақстанның сыртқы істер министрі Мұхтар Тілеубердімен бірге өткізген баспасөз мәслихатында.Нұр-Сұлтанға 1 ақпанда түнде ұшып келген Помпео жексенбі күні туыстары Шыңжаңда қамалған азаматтармен де кездесті.

Gepostet von Азаттық радиосы am Sonntag, 2. Februar 2020

KAYNAK : https://www.karar.com/dunya-haberleri/pompeodan-dogu-turkistan-cagrisi-uygur-turkleri-icin-cine-baski-yapalim-1462419 (AA.Nur Sultan)

Share
470 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ