logo

trugen jacn

DOĞU TÜRKİSTAN’IN KADİM TURFAN ŞEHRİ VE ” TURFAN’DA MEYVA VE SEBZE ” DEYİMİ

 Türkiye’de mevsiminden önce  üretilen ve pazarlanan meyva ve sebzelere TURFAN’DA   adı verilmektedir.Peki bu Turfan’da sözünün nereden geldiğini hiç düşündünüz mü ?  Turfan bugün Çin’in işgalindeki Doğu Türkistan’da Tanrı dağlarının güney eteklerinde yer alan kadim bir kentin adıdır. Deniz seviyesinden 156 m. daha aşağıda olup dünyamızın  en  önde gelen çukurları arasında yer alır.  Bölge  Teklemakan çölünün kenarında yer alan dünyanın en kurak bölgelerinden biridir. Bölge hiç  yok denecek kadar az yağış alır.Ancak,Türk Atalarımız bu çok verimli topraklara sahip bu sıcak bölgeyi binlerce yıl önce Karız adı verilen ve  toplam  5 bin km.  uzunluğu ile  Çin Seddinden daha uzun  olan ve Karız adı verilen yer altı sulama sistemi ile ekstansif tarım yöntemini bulmuş ve   belki dünyanın ilk teknik  tarımını yapmışlardır.

Çöl Ortasındaki Medeniyet Havzası: TURFAN

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ(UYHAM)

Turfan kelimesinin Türkçe anlamı nedir? Turfan Şehri Nerede? Turfa, Turfanda, Turfandacılık, Turfandalık, Turfan havsazı nedir? İşte Turfan İle İlgili merak edilenler…

 Turfan ismi, tarihte testi biçiminde kulplu yayık olarak kullanılan alete denilmektedir.

Teknik terim anlamı:

Göğüs kısmında küçük bir delik, ağzında kalpak adı verilen bir deri gerili bulunan yoğurdun ayranı ile yağını ayırdetmekte kullanılan iki kulplu testi.

Turfan Karızları (Yer Altı Su Kanalları) | UQUS TÜRK

Turfan hakkında bilgiler

Turfan, (Uygurca: تۇرپانTurpan şehri, Çince: 吐鲁番/吐魯番, Pinyin: Tǔlǔfān shì), Doğu Türkistan’da tarihi bir vaha şehridir. Batısında Toksun İlçesi, kuzeybatısında Urumçi şehri, kuzeyinde Jimisar İlçesi ve Guçung İlçesi, doğusunda Piçan İlçesi, güneyinde Lopnur İlçesi ile sınırdır. Turfan şehri, iki mahalle komitesi (社区居民委员会; jūmínwěiyuánhùi), iki kasaba (镇 zhèn), yedi kırsal belde (乡 xiāng) ve üç özel kırsal belde (虚拟乡) gibi yerleşim birimlerinden oluşur. Turfan şehri Turfan Havzası’nın kuzey kenarında kurulmuş, havzanın en çukur yerinde Ayding Gölü, deniz seviyesinden 154,50 metre derinlikte olan bölgede bulunur. Böylece Turfan dünya’da Lut Gölü’nden sonra ikinci çukur olan havzasıdır. Dünyanın en sıcak yerleşim bölgelerinden birisidir. Doğu Türkistan’da hava sıcaklığının en yüksek olduğu bir bölgede kurulmuş olan Turfan, “Alev vahası” olarak da adlandırılır.

Turfan anlamı, kısaca tanımı

Turfa : Az bulunur, eski, nadir. Değeri düşük, işe yaramaz. Acayip, tuhaf

Son turfanda : Bir meyve veya sebzenin mevsiminin sonunda alınan en son ürünü.

Turfanda : Mevsimin başında ilk yetişen (meyve, sebze). Yeni, ilk kez ortaya çıkan.

Turfanda meyvecilik : Mevsiminin dışında yapılmış olan meyve yetiştiriciliği.

Turfanda sebzecilik : Mevsiminin dışında yapılmış olan sebze yetiştiriciliği.

Turfandacı : Turfanda şeyler yetiştirip satan kimse.

Turfandacılık : Turfandacı olma durumu.

Turfandalık : Turfanda meyve veya sebze yetiştirilen tarla.

UYGARLIK HARİKASI UYGUR KARIZLARI (Belgesel-Araştırma) | Dursun Özden Website

KAYNAK : /www.mardinlife.com/turfan-ne-demek-turfanda-sebzecilik-nedir-turfan-hafzasi-nerede.html
Share
156 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ