logo

trugen jacn

ÇİN DEVLET BAŞKANI Şİ JİNGPİNG’E İKİNCİ AÇIK MEKTUP

 

Halis ÖZDEMİR

Çin Devlet Başkanı
Sayın Başkan, size hitaben 19 Eylül 2020 tarihinde bir mektup yazmıştım. Ancak çok üzüntü ile müşahede etmekteyim ki ülkenizde rejiminiz tarafından Uygur Müslüman halkına karşı soykırım ve insan hakları ihlalleri hız kesmeden artarak devam ettiğine dair haber ve görüntüler yayınlanmaktadır.

Sayın Başkan

ikinci mektubumu bir insan ve gazeteci olarak bu yönde olumlu adımlar atacağınıza dair umudumu henüz yitirmediğim için ve insanlık  adına kısaca yazmak zorunda kaldım.
Sayın Başkan daha önceki mektubumda özetle;
Dünya insan Hakları Sivil Toplum Kuruluşları’nca dünyaya duyurulan “Sincan (Doğu Türkistan) özerk bölgesinde yaşayan başta Uygur Türkleri ve diğer Türk unsurlara karşı son yıllarda yöneticileriniz tarafından uygulanmakta olan insan hakları ihlalleri dünyada pek çok ülke tarafından “soykırım” olarak ilan edilmiş ve ülkeniz kınanmıştır.

Kamplarda kadın ve erkeklere uygulanan baskı, zulüm ve kadınlara karşı tecavüz olaylarının yaşanması, çocukları eğitim iddiası ile asimilasyon kamplarında dillerini, dinlerini unutturarak komünist olarak yetiştirdiğiniz ve ailelerinden kopardığınız çocukların yaşadıkları, Uygur Müslüman Türklerin köle işçi olarak çalıştırılmaları, organlarının çalınması gibi olayların olması, Uygur ailelerin evlerine ve mülklerine  el konularak, Çinli ailelere verilmesi Uygur Müslüman Türklerin camilerini ve tarihi eserlerini yok ettiğiniz gibi, Çin dışına eğitim ya da ticaret için çıkan
Türk kökenlileri terörist ilan etmeniz ve Müslüman ailelerin evlerine inanç ve geleneklerine aykırı olarak Çinlileri yerleştirme gibi uygulamalarınız  iddiaları Müslüman Uygurlar başta olmak üzere Çin’de yaşayan Müslüman Türk ve diğer unsurlara, ülkenize, insanlığa ve insanlığın geleceğine vereceği  zararları uzunca yazmış ve ülkenizde yetkililer tarafından devlet politikası olarak uyguladığınız ‘zulümlere’ son vermeniz önerisinde bulunmuştum. Ayrıca, şayet
zulmü durdurmaz soykırıma devam ederseniz 21.yy’da dünyaya barış değil savaş tohumları ekersiniz ve yeryüzünde can güvenliğinden söz etmek  mümkün olmaz uyarısında bulunmuştum.
Ayrıca; “Çin dışında yaşayan başta Uygur ve diğer Müslüman Türkler sizin iddia ettiğiniz gibi terörist olsalardı bugün hiçbir Çinli için dünya güvenli yer olabilir miydi?  uyarısında bulunmuştum.

Sayın Başkan,

Sizi insanlık adına tekrar sağ duyuya davet ediyorum.

Tarihe  ” zalim ” Şi Cinping olarak geçmek istemiyorsanız, zaman kaybetmeden ülkenizde başta Uygur Türkleri olmak üzere diğer Müslüman Türklere karşı bütün dünyanın haberdar olduğu ve ülkenizi kınadığı soykırıma son vererek dünya barışına katkı verebilirsiniz.
Böylece ABD ve diğer ülkelerin bazı siyasetçilerinin size karşı kullandıklarını iddia ettiğiniz diasporadaki Müslüman Türkleri ikili ilişkilerinize pazarlık  konusu yapamayacakları gibi terörize etmelerinin önüne de geçmiş olmaz mısınız?

Sayın Başkan İnsanlık   alemi   karşısında ‘zalim devlet adamı olarak’ anılıp anılmamaya siz karar vereceksiniz.
Sayın başkan, barışa katkı vermenizi umutla beklemekteyiz. Sincan Özerk Bölgesi’nde yaşayan Müslüman Türklere karşı uyguladığınız dünya kamuoyunca kabul edilen soykırıma, asimilasyona, kamplarda tecavüzlere son vermeli kampları derhal kapatmalı ve bölgede yaşayan Müslüman Türklerin mülklerinin iade edilmesi ile bölgede zulüm yapan  yöneticilerin yargılanması ve gereken cezaya çarptırılarak soykırıma, zulme uğrayan Müslüman Türk halkından özür dilemelisiniz.
Bölge halkının özerk yönetiminin bizzat bölge halkı tarafından oluşturularak kendilerini yönetmelerinin gerçekleştirilmesini sağlamanız halinde  dünyada yaşayan Müslüman halklar nezdinde “suçlu ve düşman” olarak anılmaz ve dünya barışına ve ülkenizin barış içinde yaşamasına ortam sağlamış  olacağınıza inanmaktayız.
Bilindiği gibi yeryüzünde hiçbir şey  gizli kalmamaktadır. Rejiminizin istihbarat, teknoloji ve harici işbirlikçi unsurların propagandaları ve karartmaları  artık işe yaramıyor.  Tarih ‘zalimlerin lanetle anılması’ örnekleri ile doludur.
Tarihte unutulmayan Haccacı Zalim de var adaleti ile anılan Halife Ömer de var siz nasıl anılmak istersiniz?
Sayın başkan,
Ya lanetlenecek ya da şükranla anılacaksınız, buna siz karar vereceksiniz.
Büyük ve kalkınmış Çin devleti ve dünya için barış ve güven dilemekteyiz.
Ülkenizde ve dünyada barışa katkı vereceğinize dair umudumuzu korumak istiyorum.

Halis ÖZDEMİR

(Gazeteci Yazar-Tv.Program yapmcı ve Sunucusu )

 

Kaynak :  https://www.istanbulunsesi.net/cin-devlet-baskani-sayin-si-cinpinge-acik-mektup-turkce-cince/?fbclid=IwAR1vz

Share
349 Kez Görüntülendi.