logo

trugen jacn

TÜRKİYE YAZARLAR BİRLİĞİN’DEN ÇKP LİDERİ Xİ’YE MEKTUP: TÜRK SOYKIRIMINI DURDURUN!

 Ankara merkezli Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) Çin devlet Başkanına  bir mektup yazdı.Mektupta  Çin’in  işgalindeki Doğu Türkistan’da yaşayan Müslüman Türklere yönelik  baskı,zulüm ve etnik soykırım uygulamalarını sonlandırması   gerektiğini bildirdi.
 TYB. Genel Başkanı Arıcan  imzası ile iletilen mektupta  “Uygurların huzur içinde yaşaması en büyük beklentimizdir” denildi.
Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) Genel Başkanı Prof. Dr. Musa Kâzım Arıcan Doğu Türkistan’da devam eden insan hakları ihlallerine karşı Çin Halk Cumhuriyeti Devlet Başkanı Şi CİNPİNG’a mektup yazarak Doğu Türkistan’da ki zulme dikkat çekti.  Mektup’un içeriği aynen şöyle ;
Bir 1 kişi görseli olabilir
UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ(UYHAM)
Değerli Devlet Başkanı;
Türkiye Yazarlar Birliği; Türkiye’nin kültür, sanat ve edebiyat adamlarının 1978 yılında kurduğu, kamu yararına çalışan, genel merkezi Ankara’da bulunan bir sivil toplum kuruluşudur.
Ülkemizin yazarları olarak; dünyanın neresinde olursa olsun; ırk, renk, cinsiyet, dil, din, milliyet ayrımı yapılmaksızın herkesin yaşama hakkı ve kişi özgürlüğünün olması gerektiğine inanıyoruz.
* Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi olarak adlandırılan Türklerin kadim yurdu Doğu Türkistan’dan gelen haberlerden ve ülkemizde yaşayan canlı tanıkların ifadelerinden; Müslüman Türklerin, özellikle Uygur Türklerinin Dini ve milli kimliğinden dolayı biyolojik, fizyolojik ve kültür temelli çok ağır insan hakları ihlallerine maruz kaldığı, milyonlarca insanların toplama kamplarında tutulduğu, baskılar nedeniyle ailelerin parçalandığı, eğitim ve çalışma haklarının elinden alındığı anlaşılmaktadır. Bu durum dünya basınında ve siyasetinde birçok kere ve tekrarlanan şekliyle yer almaya devam etmektedir.
* Söz konusu olayları müzakere ederek değerlendirilmek amacıyla; 20 Haziran 2021 tarihinde akademisyenler, yazarlar, tarihçiler, gazeteciler ve Doğu Türkistan üzerine çalışmalar yapan sivil toplum kuruluşlarının başkan ve yöneticilerinin katıldığı “DOĞU TÜRKİSTAN ÇALIŞTAYI” düzenledik. Çalıştay sonuç bildirgesi yazımız ekinde sunulmuştur.
Değerli Devlet Başkanı;
* Dünya ekonomisi ve siyasetinde oldukça belirleyici bir konumda olan ülkeniz ile ülkemiz arasında çok eski, derin, tarihî ve kültürel bağlarımız bulunmakta ve ekonomik, sosyal ve kültürel alanlardaki işbirliği hâlâ devam etmektedir.
* Vatandaşınız olan Uygurların biz Türkiye Türkleri ile aynı soy ve inançtan olduğunu hatırlatırken, onların kendi coğrafyasında huzur içinde bütün haklarından istifade ederek yaşamaları, bizim en büyük beklentimizdir. Uygurlar huzurlu olmazsa milyonlarca akrabası da huzur içinde olmayacak ve bu durum ikili ilişkilere olumsuz yansıyacaktır.
* Hükümetinizin Uygurlara yönelik bu gayri insanî tutumunuzu tersine çevirmeniz ve insan hakları ihlalleri konusunda daha duyarlı olmanız durumunda, dünya kamuoyundaki güvenirliğiniz ve saygınlığınızın daha da atacağına inanıyorum. Saygılarımla,”
Genel Başkan Arıcan ayrıca beş ayrı dilde hazırladıkları çalıştay sonucunu mektup ekinde; Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Başkanı Robert Spano’ya, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri António Manuel de Oliveira Guterres’e ve NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’e de göndererek Çin’in Uygurlara uyguladığı insan hakları ihlalleri konusunda uyarılmasını istedi.
KAYNAK :   https://www.facebook.com/TYB1978/
Share
471 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ