logo

trugen jacn

MİLLİ GAZETE KÖŞE YAZARI ABDUSSAMET KARATAŞ : ÇİN İSLAM DÜNYASINI KUŞATIYOR

Milli Gazete Köşe Yazarı Sayın Abdussamet Karataş 72 yıldır, Doğu Türkistan’ı sömürgeci bir güç olarak işgal altında tutan Çin’in Dışişleri Bakanı Vang Yi’nin Suudi Arabistan, Türkiye ve İran ziyaretlerini değerlendiren bir yazı kaleme alarak yayınladı. Yazar Karataş, Çinli Bakanın Türkiye’nin içinde bulunduğu Ortadoğu turu hakkında “gizlenemeyen” bir gerçeği de açıkladı. Çin, “İslam dünyasını Kuşatıyor” mesaj bu yazısını yayınlıyoruz .

Abdussamet Karataş (@A_SametKaratas) | Twitter

Abdussamet KARATAŞ

Emperyal bir güç olmak için çalışan ve İslam ülkelerine milyarlarca dolar Yatırım yapan; Pakistan, Türkiye, İran ve Körfez ülkeleri üzerinde geniş bir etki alanı kurdu. Buna mukabil İslam ülkeleri, Doğu Türkistan  Türkistan meselesi saymak üzere sessizliğe bürünmeyi tercih etti. Neticede bağımlılık, siyaseten bağımlılığı da beraberinde getirdi!

ÇİN’İN ETKİ ALANI GENİŞLİYOR

Son 20 senedir dünya üzerinde geniş bir ekonomik ağ kuran Çin, İslam
tükenmekte onu geçen gün daha da artırıyor. Son yüzyılın en  projesi olarak inşa etmek ‘Bir Kuşak Bir Yol’ ile İslam ülkelerine milyar dolarlarca Yatırım yapan Çin, Pakistan, Türkiye, İran ve Körfez ülkeleri üzerinde geniş bir etki alanı kurmayı başardı. İslam ülkelerinin Çin’le yaptığı ekonomik işbirliği, siyasi bağımlılığı da beraberinde çıkıyor. Çin’le önümüzdeki 100 seneyi kapsayacak gelecek çevrede kalıcı bir bağ kuran İslam ülkeleri, Doğu Türkistan meselesi Çin’in dünya siyasetini şekillendirdiği konu ya sessizliğe bürünüyor da Çin’i eğer açıklamalarda bulunacak.

TÜRKİYE’DE DE “ÇOK SICAK” KARŞILANDI
Çin Dışişleri Bakanı Vang Yi, 300 binin üzerinde Doğu Türkistanlı
Müslüman’a ev dönüş Türkiye’de çok sıcak bir şekilde karşılandı. ve Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ile görüşen Vang Yi’nin ziyaretinde, Doğu Türkistan’daki zulümlerin gündeme getirilmesine yönelik beklentiler vardı, ancak bu beklentiler yine boşa çıktı. Bu durum, Doğu Türkistanlı sivil toplum kuruluşlarının ve muhalefet partilerinin tepkisine neden oldu.

UYGUR MESELESİNDE İSLAM ÜLKELERİNDEN DESTEK ARIYOR!
Çin Dışişleri Bakanı Vang YI, geçtiğimiz hafta, Suudi Arabistan, Türkiye,
İran, BAE, Bahreyn ve Umman’ı araştırmak bir Ortadoğu turuna çıktı. Çin
devleti adına çok önemli ticari anlaşmalar imzalayan Vang YI’nin ziyareti, diğer diğer yorumları taşıyor. Son aylarda, ABD, Kanada, Hollanda ve ingiltere gibi ülkeler tarafından Doğu Türkistan’daki insan hakları ihlalleri konusunda yaptırıma zorlanan Çin’in, bu ziyaretlerle İslam dünyasından destek aradığı görülüyor. Öte yandan ABD tarafından Hint-Pasifik bölgesinde çember altına alınmaya çalışılan Çin’in, Washington yönetimine Ortadoğu turuyla cevap yazılıyor

ÇİNLİ BAKANDAN STRATEJİK ZİYARETLER
Çin Dışişleri Bakanı Vang Yi geçtiğimiz hafta 6 İslam ülkesinden
Ortadoğu turunu gerçekleştirdi. Vang Yi’nin ziyaret rotasında Suudi
Arabistan, Türkiye, İran, Birleşik Arap Birleşik Arap Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Bahreyn ve Umman vardı. Bu ülkenin bol bol bol bol bol bol ziyaret ettiği günlerde ziyaretlerini tamamlayarak ülkesine dönecek. Ziyaretler gerçekleştir Çin devleti adına çok önemli ticari anlaşmalar imzalayan Vang Yi’nin ziyareti, çevrinin dışında başka yerde taşıyor. Son aylarda ABD, Kanada, İngiltere gibi Batı ülkeleri tarafından Doğu Türkistan’daki insan hakları ihlalleri konusunda yaptırıma zorlananÇin’in, bu ziyaretlerle İslam dünyasını destek bulma amacı
görülüyor. Öte yandan ABD tarafından Hint-Pasifik bölgesinde çember altına alınmaya çalışılan Çin’in, Washington yönetimine Ortadoğu turuyla cevap yazılıyor.

TÜRKİYE, ÇİNLİ BAKANI ÇOK SICAK AĞIRLADI
Çin Dışişleri Bakanı Vang Yi, 300 binin üzerinde Doğu Türkistanlı
Müslüman’a ev dönüş yapan Türkiye’de çok sıcak bir şekilde karşılandı. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Cumhurbaşkanı ile görüşen Vang Yi’nin ziyaretinde, Doğu Türkistan’daki zulümlerin gündeme getirilmesi bekleneniler vardı. Fakat bu bekiler yine boşa çıktı. Çin’in ‘Bir Kuşak Bir Yol’ projesi kapsamında Ege kıyılarındaki liman inşaatlarına meblağlarda yatırım yaptığı
ifade ediliyor. , Çin ile ticari ilişkinin zarar görmemesi adına Çin yönetimini kızdıracak bir hamle yapmaktan çekindi. Bu durum, Doğu Türkistanlı sivil toplumkuruluşlarının ve muhalefet bölümlerinin tepkisini çekti.
Konya Milletvekili Abdulkadir Karaduman, Çin dışişleri bakanının Türkiye
ziyaretine, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun yanıtlaması talebiyle bir soru önergesi dahi verdi. Hükümet kanadı ise muhalefetin ve STK’ların bu tepkilerine sessiz kalmakla yetindi.

İRAN’LA ÇİN ARASINDA DEV ANLAŞMA
Çin Dışişleri Bakanı Vang Yi’nin Türkiye’den sonraki durağı İran’dı. Çin ile
İran arasında diplomatik ilişkinin kurulmasının 50. yıldönümünü
kutlanırken, iki ülke Tahran’da stratejik, stratejik ve ekonomik işbirliğini içeren
25 yıllık bir anlaşmayı imzalayarak soktu. İran hükümeti büyük ticari kazanım elde ettiği anlaşmadan övgüyle bahsetti. Dışişleri Bakanı Zarif anlaşmayı, ’25 yıllık tarihi bir stratejik yol haritası ‘olarak tanımlanmış cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, anlaşmanın uygulanmasının hızlandırılması vurgulayarak, İran’daki tüm ekonomik sirketlerin Çin’i’ İran’ın önemli olarak öğrenme künü
dedi.Dışişleri Bakanı Zarif, anlaşmayı imzaladıkları Çin’i; iyi günde ve
kötü günde, mutluluğu ve üzüntüyü paylaşan bir dost olarak tanımladı.
Bakanın İran ziyareti sırasında Doğu Türkistan meselesi hiçbir
yerde gündeme gelmedi.

SUUDİ PRENS: “ÇİN’İN İÇ MESELESİ”
Amerika Birleşik Resim’nin (ABD) kıskacı altında bulunan Körfez ülkelerinin son Çin’le olan yakınlığı dikkat çekiyor. Çin’in Körfez ülkelerinden son ürettiği petrol ürettiği petrolü artırması, bu ilişkilerin önemli rol oynadı. Çinli Bakan Vang Yi’nin ‘Bir Kuşak Bir Yol’ projesinin güzergahında bulunan Suudi Arabistan’ı ziyaretinde Suudi Prens Muhammed bin Salman ile samimi bir görüşme gerçekleştirdi. Vang Yi’yi kabulünde konuşan Prens Muhammed bin
Salman, Çin’in yükselişinin küresel barış, istikrar ve refaha faydalı olduğunu savunarak Çin ile Suudi Arabistan arasındaki ortaklığa büyük önem verdiklerini ifade etti. Doğu Türkistan Suudi Arabistan’ın Doğu Türkistan meselesinde ve Hong Kong geriliminde Çin’i tarafgirliği yapan Salman, Çin’in iç işlerine müdahale edilmesine, Çin ve İslam dünyası arasında ihtilaf oluşturma teşebbüslerine karşı çıktıklarını söyledi.

PAKİSTAN ARTIK ÇİN’İN STRATEJİK ORTAĞI Asya kıtasının yoğun Müslüman nüfusunu barındıran ülkelerinden Pakistan da oğul yapılan
anlaşmalarla birlikte Çin’le adeta oluşturarak müttefik parçalandı. İki ülke arasında oğul ‘Çin-Pakistan Ekonomi Koridoru’ olarak bilinen ticarii kalkınma planı uygulanırken, Pakistan yönetimi, ülke ekonomisinin geleceği adına Çin’le kurduğu ortaklığa büyük önem veriyor. ABD’nin uzun yıllar olarak stratejik olarak müttefiki olarak gördüğü ve Asya kıtasını kontrol merkezi olarak kullanılan Pakistan’ın, Çin’le ekonomi anlamında siyasi kanaatlerini de etkiliyor. Doğu Türkistanlılar, Pakistan halkı Pakistan Rağmen desteklenmelerine Desteği göremediklerinden Şikayet ediyor.

Kaynak: https://www.milligazete.com.tr/haber/6874857/cin-islam-dunyasini-kusatiyor?fbclid=IwAR397b6-n

 

Share
317 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ