logo

trugen jacn

İSVEÇLİ M&H’NİN DOĞU TÜRKİSTAN DUYARLILIĞINDAN ÇİN İLE SAVAŞININ ŞİDDETİ BÜYÜYOR

İsveç’in dünyaca ünlü küresel giyim Firması H&M ile Çin arasındaki  ticari savaşının şiddeti artarak  sürüyor.İsveçli Firma,Çin’in Doğu Türkistan’da Uygur Türklerini ve onların  küçük çocuklarını pamuk tarlalarında çalıştırarak ürettikleri pamuk’un Çin’den ithalatını durdurmuştu.  Çin hükümeti, Doğu Türkistan’dan pamuk almayı durdurmasının ardından internet erişimi kesilen H&M’den bu sefer de internet sayfasındaki  kendince sorunlu Çin haritası’nın değiştirmesini talep etti. Pekin’in kendi topraklarının bir parçası olduğunu iddia ettiği Tayvan ve diğer hassas alanların haritada gösterilme şekli nedeniyle böyle bir şey talep ettiği tahmin ediliyor.

Çin-H&M savaşı büyüyor! Uygur Türklerinin ardından harita krizi

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

Çin hükümeti Doğu Türkistan’daki Uygur Türklerinin maruz bırakıldığı zulme ses çıkaran herkesin karşısında durmaya devam ediyor. Çin’in bu tavrı Uygur Türklerine uygulanan soykırım politikalarını kanıtlar nitelikte.

İsveç merkezli hazır giyim firması H&M’in Doğu Türkistan’dan pamuk almayı durdurmasının ardından internet erişimi Çin tarafından kapatılmıştı. Şimdi ise Çin hükümeti H&M’den internet sayfasındaki ‘sorunlu Çin haritası’nı değiştirmesini talep etti. Şangay valiliğinden cuma günü yapılan açıklamada, kullanıcılardan gelen uyarılar üzerine yapılan talep doğrultusunda H&M’in web sitesinde yer alan “sorunlu bir haritayı” değiştirmeyi kabul ettiğini duyurdu. H&M yönetimi ise ‘en kısa sürede’ hatayı düzelttiğini açıkladı. Firma sorunlu harita içeriği hakkında ayrıntılı bilgi vermedi.

“HASSAS ALANLARIN HARİTADA GÖSTERİLME ŞEKLİNİN DEĞİŞTİRİLMESİ İSTENDİ” İDDİASI

Çin yönetiminin hazır giyim firması sayfasında, Pekin’in kendi topraklarının bir parçası olduğunu iddia ettiği Tayvan ve diğer hassas alanların haritada gösterilme şeklini değiştirmesini talep ettiği tahmin ediliyor.

BOYKOT BERABERİNDE İNTERNET ERİŞİMİ KISITLAMASINI GETİRDİ

Aralarında H&M, Nike, Adidas ve diğer dünya devi markaların da bulunduğu şirketler, Çin’in Doğu Türkistanlıları zorla çalıştırdığı yönündeki iddiaların ardından Doğu Türkistan’dan pamuk başta olmak üzere ham madde almayacaklarını açıklamalarına Pekin yönetimi sert tepki gösterdi.

Devlet yayın organlarında perakende devine boykot uygulanması çağrısı sonucu H&M ürünleri Alibaba ve JD.com gibi ülkenin önde gelen e-ticaret sitelerinden kaldırıldı.

UYGURLARA DESTEK VERENLERİN ANLAŞMALARI İPTAL EDİLDİ

Pekin yönetiminin Uygurlara destek veren duruşlarından ötürü ayakkabı ve giyim markalarına baskısını artırması sonucunda ülkedeki bir çok marka, Nike, Adidas, Burbery, Uniqlo ve Lacoste ile imzaladıkları anlaşmaları iptal etti.

Söz konusu şirketler ayrıca, Çin’in Hindistan ile sınırını ile Güney Çin Denizi’nin tartışmalı bölgelerinin haritada temsilleri konusunda Pekin yönetiminden baskı görüyordu.

KAYNAK : https://www.karar.com/cin-hm-savasi-buyuyor-uygur-turklerinin-ardindan-harita-krizi-1611385?fbclid=I

Share
304 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ