logo

trugen jacn

DOĞU TÜRKİSTANLI ANNELER ÇİN’İN REHİN AILDIĞI AİLELERİ İÇİN ANKARA’YA YÜRÜYOR

Eşleri ve aileleri 5 yıldır Çin işgal yönetimince alıkonularak rehin alınan Doğu Türkistanlı Anneler bu durumu protesto etmek ve farkındalık yaratarak kamu oyunun dikkatini çekmek amacı İstanbul’dan Ankara’ya yayan olarak bir yürüyüş başttıkları bildirildi. Doğu Türkistanlı kadınlar, İstanbul’dan Ankara’ya doğru yayan olarak başlattıkları bu yürüyüşü eylemi için dünyada kadın haklarına dikkat çekilen 8 Mart Dünya Kadınlar Günününü seçtikleri açıklandı.

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

Türkiye’de yaşayan Uygur Türkleri, Doğu Türkistan’da Çin yönetiminin sistematik baskılarına karşı seslerini her platformda duyurmak için mücadele veriyor. Çin yönetiminin alıkoyduğu çocukları için seslerini duyurmak isteyen Doğu Türkistanlı anneler, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde çarpıcı ve örnek bir faaliyete imza attı.

Bir 1 kişi, ayakta, eşarp ve yol görseli olabilir

DOĞU TÜRKİSTANLI ANNELER İSTANBUL’DAN ANKARA’YA YÜRÜYOR

İstanbul’da yaşayan Doğu Türkistanlı kadınların, bugün sabah 09,oo sıralarında başkent Ankara’ya doğru yayan olarak başlattıkları bu yürüyüşe toplam 10 Doğu Türkistanlı annenin katıldığı ve bazı annelerin bebek arabalarında çocuklarını de yanlarında birlikte yürüyüşe katıldıkları de bildirildi. Doğu Türkistanlı Anneler bu yürüyüşteki amaçlarının seslerini Türk Milletine ve T.C. devletine duyurmak olduğunu ifade ediyorlar.

Kafile akşam saatlerinde Kocaeli’nin merkezi İzmit’e ulaşmış olup,güvenlik güçlerinin yürüyüşçülerin güvenliklerini sağlamak amacı ile yol güzergahlarında kendilerine refakat ettikleri de verilen bilgiler arasında.

TOPLAMA KAMPI MAĞDURU DOĞU TÜRKİSTANLILARIN AİLE NÖBETİ

Doğu Türkistanlıların akrabaları hakkında bilgi talep ettikleri eylemlere 13 Ocak 2021 tarihinde ara verildi. Aktivistlerin ısrarlı çabaları sonuç verdi ve İstanbul Valiliği ve Göç İdaresi Genel Müdürlüğü, konuyu konsolosluğa ileteceklerini bildirdi. Doğu Türkistanlıların talepleri, İstanbul Valiliğince karşılık buldu. Çin yönetimine teslim edilmek üzere, Türkiye’deki on binlerce Doğu Türkistanlı dilekçe toplama sürecine başladı. Ankara’da ise 3 Şubat 2021 tarihinde Çin Ankara Büyükelçiliği önünde aile nöbeti mücadelesi başladı. Eylem izinsiz olduğu gerekçesiyle devam edemezken; Doğu Türkistanlı kamp mağdurları, Ankara’da temaslarda bulunarak, Türkiye’de seslerini duyurmaya ve Çin yönetiminden cevap almaya çalıştı.

Bir 3 kişi, ayakta duran insanlar, eşarp ve açık hava görseli olabilir

Share
104 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ