logo

trugen jacn

ÇKP’NİN DEVLET TERÖRÜ YÜZÜNDEN DOĞU TÜRKİSTAN’DAKİ ETNİK ÇİNLİLER ÜLKEDEN KAÇIYOR

Urumçi'de olaylar devam ediyor | Dünya haberleri

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

Çin işgal yönetiminin Doğu Türkistan’daki baskı zulüm ve insanlık dışı cinayetlerinden bu ülkeye demografit asimilasyon amacı ile getirilen etnik Han Çinlisi göçmenler de ülkeden kaçmaya başladığı bildirildi.Yurt dışındaki ÇKP muhaliflerinin yayın organı blog/buxon..com haber sitesinde yar alan bir haberde ÇKP işgal yönetiminin etnik Çinlilere yönelik her hangi bir baskı ve zulmü olmamasına ve siyasal,sosyal ve ekonomik olarak her türlü ayrıcalıkları olmasına rağmen,etnik Han Çinlisi göçmenlerin ÇKP devlet terörö uygulamalarından çok korktukları ve Müslüman Uygurlara yapılanların ileride kendi başlarına da gelebileceği endişesi taşıdıkları de belirtiliyor.

Bölgede yaşayan etnik Han Çinli nüfusunun kitlesel şekilde bölgeden merkezi Çin’e göç etmesi bölgedeki durumun sürekli olarak kötüleşmesi sebebiyle yapılıyor. Yalnızca 2017 yılında, iç kesimlere taşınan etnik Çinli nüfusun 1,2 milyonun üzerinde olduğu tahmin ediliyor. Uygur bölgesinde yaşayan göçmen etnik Çinli nüfusun toplam sayısının 10 milyon olduğu düşünülürse bu rakam göç edenlerin sayısının % 12 oranında olduğu kolayca anlaşılıyor. Bölgenin ekonomik yapısının gelişmesiyle birlikte, bazı şehir sakinlerinin yer değiştirmesi gerekiyor.İlk olarak, hükümet yer göç edenlere yer değiştirme ücretini verdi ve yer değiştirme ücretini alan ve bölgede yaşayan Han Çinlileri bunu hemen kendi yeniden yerleşim ücreti olarak alıp Çin’in iç bölgelerine taşınmaya başladı. Hükümet bunu öğrendikten sonra, yalnızca yerel olarak ev satın alırken kullanılabilecek özel kupon uygulamasına geçti. Daha sonra ise, hükümet bu fişleri de iptal etti ve yeniden yerleştirilen hanelere doğrudan ev tahsis ederek bu istismarı önlemeye çalıştı. Han nüfusunun daha fazla kaybını önlemek için, Sincan’daki her düzeydeki hükümet birimleri hane halkı kayıtlarını daha sıkılaştırdı ve Han nüfusu için yurt dışına seyahati askıya aldıkları söyleniyor.

Görüntünün olası içeriği: yazı

Günümüzde Urumçi’nin nüfusu 3,7 milyonu aştığı ve hükümetin kent nüfusunu 5 milyona çıkarmayı planladığı bildiriliyor. Ancak, Şu anda başknet Urumçi’inin nüfusunun2 milyonun altında olduğu söyleniyor

Çin resmi verilerine göre yıllara göre Urumçi’nin Nüfusu ; 2013’te 3,46 milyon ve 2015’te 2,683 milyon olarak açıklanmıştır.

2017 yılında, Urumçi’nin kayıtlı nüfusu içinde yer alan etnik Han Çinlisi 400.000’den fazla nüfusun merkezi Çin’e göç ettiği tahmin ediliyor. Urumçi’nin nüfusundaki hızlı düşüş nedeniyle, Urumçi’de yedi metro inşa etme planı 1,5 mertebesine indirildi. Urumçi Metro Hattı 1 tamamlanmış olup, 2.sinin yarısı inşa edilecek ve halihazırda inşa edilmiş olanların tamamı durudurulacağı söyleniyor.

Çin’in küresel projesi olan ” Bu, Kuşak -Bir Yol Girişimi”nın ve batı bölgesi kalkınması projesinin son durumu bu şekilde gerçekten hayalete dönüşmüş bir şekilde büyük bir şaka halinde böyle sonlanmış bulunuyor,

Kaynak : https://blog.boxun.com/hero/201901/xxj/4_1.shtml

Share
224 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ