logo

trugen jacn

ÇİNLİ BAKAN,NİÇİN UYGUR SOYKIRIMINI DESTEKLEYEN 21 ARAP ÜLKESİNE TEŞEKKÜR ETTİ ?

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

Doğu Türkistanlı Fikir adamı, şair yazar ve Uygurnet.org Haber Sitesi yazarlarından Mehmet Emin Hazret, ÇKP: Merkez Komitesi ve Çin Devlet Konseyi Dışişleri Bakanı Wang Yi’nin Suudi Arabistan, İran ve Türkiye ziyareti ile bu ülkelerle yaptığımız anlaşmaları masaya yatırıyor.Ayrıca Müslüman Arap Ülklerinin uluslararası arenada ve BM.lerde Çin’i destekleyerek Müslüman soykırımına ortak  olmalarını  ve bu suretle  Müslüman Uygur Türklerine  ihanetlerini bir Doğu Türkistanlı gözü ile yorumlayarak açıklıyor.

Ayrıca, Türkiye Çin ilişkilerinde Uygur Türkleri meselesinin gündeme gelmesini ve iki ülke arasındaki esaslı ve temel mesele olmasını şu  düşündürücü ve çarpıcı  sözlerle yorumluyor:

” Allah bizi Türkiye Türkleri ile Soydaş, ırkdaş ve dindaş olarak yaratmıştır. Bu yüzden bizler  insani, milli ve dini olarak Türk Milleti ve Türkiye Cumhuriyeti devletimizin doğal olarak ilgi alanı içindeyiz. Türk Milleti ve  aziz devletimiz bu ortak değerler noktasından  Doğu Türkistanlılara sahip çıkmaktadır. Bunun başka bir sebep ve izahı olamaz.  Uygur Türkleri ve Doğu Türkistanlılar olarak Aziz Devletimiz ile Çin arasındaki ilişkilerde  hiç bir zaman problem  olma veya yaratma peşinde asla değiliz. Mevcut durum bu ortak  değerlerimizin doğal bir sonucudur. ”  

Share
3814 Kez Görüntülendi.