logo

trugen jacn

ÇİN, DOĞU TÜRKİSTANLI ÖĞRENCİLERİ “ÇİN’İN İSTİKRAR İÇİN EĞİTEREK” DÖNÜŞTÜRÜYOR

Çin yönetimi Doğu Türkistan genelinde kurduğu yüzlerce Çin tıpı Toplama kamplarında 1-3 milyon arasında tahmin edilen Türkleri hapiste tutuyor. beveyinleri bu Nazi Kamplarına kapatılan ailelerin çocukları potansiyel Günahkar-suçlu sayılarak ülkelerinden binlerce mil uzaklıkta,Merkezi Çin’e götürülüyor. Buradaki Çin Okullarında “Çin’in Istikrarı İçin ” eğitilerek dönüştürülüyor.

Şangay Yucai Lisesi'nden Sincan öğrencileri Çince karakterler yazıyorlar.

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

Uygur bölgesinden getirilen Mandarinca(Çince)’ye çok iyi konuşan bir grup Uygur öğrenci , doğu Zhejiang eyaletindeki vilayet düzeyinde bir şehir olan Shaoxing’deki bir teknik okuluda eğitim görüyor.  Okul 2011 yılından beri Sincan’dan Müslüman öğrencileri kabul etmeye başladı. 2019 yılında kabul edilenlerin toplam sayısı 186, bunlardan 122 kişi Uygurlardan(%70) kalanları ise Kazak, Kırgız ve Moğollardan oluşuyor.

Bu Teknik Üniversitedeki bir etik öğretmeni Bitter Winter’a şunları ifade ediyor ; “ Üniversitemizde eğitilenlen azınlık öğrencileerden Çin Komünist Partisini dinleyen ve akademik mükemmellik sergileyenler” mezun olduktan sonra ana okullarında veya ilköğretim okullarında yardımcı öğretmen, polis,Köy Memuru veya iki dilli (Çincenin yanında kendi ana dili) öğretmenler olarak hizmet etmek üzere ülkelerine geri yollanıyorlar. ” diyor.

Okulun salonundaki bir onur kurulunda, Müslümanları kontrol etmek için “Sincan’daki istikrarı korumak ve bakımını yapmak çalışmaları cephesi”adı verilen duvar panosunda bu Okul’dan mezun olduktan sonra bir göreve atanan bir Uygur mezunun bir öyküsü yer alıyor. Panoda kendisinden “mükemmel bir yardımcı polis memuru” olarak atandığından övgü ile söz ediliyor.

Sincan öğrencileri Harbin şehrinde 14 No'lu Ortaokuldan Yeni Yıl kutlamaları sırasında bir performans sergiledi.

Uygur öğrencileri Harbin şehrinde 14 No’lu Ortaokuldan Yeni Yıl kutlamaları sırasında bir performans sergiledi.

Öğretmenler ” Kendilerinden devlet tarafından açıkça talep edildiği gibi, burada okumak için gönderilen Uygur öğrencilere Komünist Partisini sevmeleri ve özenle takip etmeleri için rehberlik ediyoruz.” diyorlar.

Çin’deki bu Okullarda eğitim gören Azınlık Müslüman öğrenciler Çin dilini çok iyi öğrenmelerinin yanında “vatansever eğitimi, ulusal birlik dersleri, komünist idealler ve inançlar ve devlete şükran” a yönelik konularda da derslere tabi tutuluyorlar ve bu derslere öncelik verilmektedir.

Öğretmen, “Öğrencilerden onlara kimin yemek için buğulanmış bir topuz(Buharda pişirilmiş ekmek) verdikleri sorulursa, Komünist Partisi verdi ifadesini kesiniilikle kullandıklarını ve böyle cevap verdiklerini ” söylüyorlar. Öğrencilere, partiye ve devlete teşekkür etmeyi öğrenmeleri için rehberlik ediyoruz ve onlara, bu çörek (ekmek) için malzemeleri satın alacak paranın Partiden geldiğini söylediler. Bu da tanrılarının cennette sağlayamayacağı kadar önemli bir şey.”

Öğretmenlere Okul’un üst yöneticilerince ” Sincanlı öğrencileri “ülkeyi ve partiyi sevmelerini sağlamanın ” kendileri için ideolojik eğitimin siyasi bir görevi olduğu söyleniyor.

Zhejiang’ın Ningbo kentinden bir meslek okulu öğretmeni Bitter Winter’a  ” Sincan öğrencileri için “vatanseverlik eğitimi bir önceliktir” dedi. olduğunu söyledi. Şu anda, bu okulun, Sincan’ın Kaşgar(Kashi) ve Aksu vilayetinden  gelen toplam 261 öğrenciye ev sahipliği yapıyor .” dedi.

Bitter Winter’e konuşan Çinili Öğretmen şunları de ifade ediyor ; “ En önemli şey diğer konular hakkında iyi bir bilgi sahibi olmak değil, ideolojik sınıflarda mükemmel performans sergilemek, ÇKP’nin  talimat ve gereklerini öğrenmek ve yerine getirmektir. Teknoloji, kültür ve benzeri diğer konular ikincildir” dedi. “.”

Her hafta sonu, okulunun Sincanlı öğrencileri ideolojik eğitim derslerine katılmaları zorunludur. Bu eğitimlerde kırmızı (ÇKP) eğitim üsleri ”ya da Çin Merkez Televizyonu tarafından üretilen Xinwen Lianbo’yu (kelimenin tam anlamıyla haber simülasyonu) izlemeleri isteniyor. Uygur öğrencilerin bütün bunları yaparak, okulda yurtseverlik eğitimi alıyorlar. Bu ise bunların ( Sincanlı öğrencilerinin) özel müfredatına dahil etmemekle kalmaz, aynı zamanda “Çin ulusal bilincini yavaş yavaş geliştirmelerine yardımcı olur”.

Şangay Yucai Lisesi'nden Sincan öğrencileri Çince karakterler yazıyorlar.
Şangay Yucai Lisesi’nden Sincan öğrencileri Çince karakterler yazıyorlar.

Müslüman azınılık öğrencilerin eğitildikleri bu Okulların Değişmeyen ideolojik öğretimin yanı sıra, öğrencilerin her hareketi kesinlikle izlenir ve kontrol edilir. Öğrenciler Hapeshane benzeri hayat şartlarında yaşatılırlar. Genellikle Han Çinlisi öğrencilerinden ayrı ve daha farklı yaşam alanlarınde tutulurlar. Bunlar için ekstra güvenlik önceliklidir. Okul yönetimi bu öğrencilerin kimlik kartlarını alıkoyarlar ve serbestçe seyahat etmelerine izin verilmez. Alışveriş yaparken bile öğretmenleri bunlara “eşlik etmelidir”. Öğrencilerin dini inançları da titiz ve sıkı bir kontrolün temel hedeflerinden biridir. Dini faaliyetlere veya ritüellere asla ve kesinlikle izin verilmez. Kız öğrencilerin başörtüsü takamaları kesinlikle söz konusu değildir. Bu Müslüman öğrencilerin dua etmeleri dahi yasaktır.

Çin’in Shaoxing bölgesindeki teknik kolejdeki bir öğretmen, Acı Kış’a  (Bitter Winter’e )devletin öğrenciler için karışık yemekler verilmesini talimatlandırdığını (Etnik Çinlilerin yemeklerini yemeye zorlandıklarını) onlara özel “ dini ve etnik yemekler” verilmesinin yasak olduğunu belirtiyor. Bu yemek uygulamasının Sincan’dan gelen Müslüman öğrencilerin domuz eti yemek zorunda olduğu anlamına geldiğini bunun ise . “Genel bir eğilim” olduğunu de sözlerine ekliyor.

Bu etnik ÇKP Üyesi öğretemene göre bütün bunlardan amaç  “ÇKP’nin onların ana vatanında öğretemediklerini burada eki öğretmek ve onları tamamen günahsızlaştırmak ve Suçlardan arındırmak” tır.

BİTTER WİNTER.COM.(Acı Kış ) Hakkında Bilgi :

İtalya’dan yayın yapan BİTTER WİNTER(Acı Kış ) adlı haber sitesi Çin’deki dini özgürlükler ve insan Haklarını araştırıp inceleyen bir insan hakları dergisi olup,internet üzerinden de yayın yapmaktadır.

KAYNAK : https://bitterwinter.org/students-from-xinjiang-indoctrinated-for-stability-maintenance/


Share
691 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ