logo

trugen jacn

BELÇİKA’DA İŞGALCİ VE SOYKIRIMCI ÇİN PROTESTO EDİLDİ

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

Belçika Uygur Derneğinin girişimi ve bu Ülkedeki Türk Sivil Toplum Kuruluşlarının desteklediği büyük protesto gösterisi başkent Brüksel’de Avrupa Konseyi binası önünde düzenlendi. Gösterilerde konuşan STK.Temesilcileri Çin’in Doğu Türkistan’da yaşayan Türklere yönelik baskı,zulüm ve işkenceler ile soykırım cinayetlerini protesto ederek tepki gösterdiler.

Belçika’nın başkenti Brüksel’de, AB Konseyi binası önünde toplanan Belçika Uygurlar Derneği ve Türk sivil toplum kuruluşları, Doğu Türkistan’da Uygur Türklerine karşı uygulanan baskı ve işkencelere tepki gösterdi.

Yaklaşık 200 kişi, “Uygurlara özgürlük”, “soykırımı durdurun”, ”toplama kamplarını kapatın” yazılı pankartlar açtı.

Gösteride Fransızca, İngilizce ve Flemenkçe yapılan konuşmalarda, yaklaşık 3 milyon Uygur Türkü’nün Çin tarafından toplama kamplarına kapatıldığı, Çin’in bu gerçeklerin dünya tarafından bilinmesini istemediği ifade edilirken, toplama kampları kurmanın insan hakları ihlali olduğu vurgulandı.

Görüntünün olası içeriği: 12 kişi, gülümseyen insanlar, yazı

Belçika Uygurlar Derneği Başkanı Abdulmuttalip Omerov, yaptığı açıklamada, Çin hükümetinin, Müslümanların oruç tutmasını ve namaz kılmasını yasaklayarak, baskıcı politikalar yürüttüğünü kaydetti.

KAYNAK : Yenicag.info

Share
486 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ