logo

trugen jacn

UYGUR TÜRKLERİNİN JAPONYA’DAKİ ALİME KIZI VE GÖNÜL ELÇİSİ : Dr.NUR MUKADDES

b7a62009-4d19-4e16-aaed-e39402692282

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi(UYHAM)

Uygur Türklerinin Japonya’da yaşayan genç Alimesi,  Doğu Türkistan Türklerinin Japonya’daki  gönül Elçisi,Doğu Türkistan Milli Kurtuluş davasının Japonya’daki aktif Savaşcılarından örnek  Uygur Hanımı   Dr.Nur Mukaddes ‘i sizlere tanıtacağız.

Sayın Dr.Nur Mukaddes Tokyo Suhu üniversitesinde öğretim görevlisi olarak çalışmaktadır. Boş zamanlarında, Çok sayıda Uygur folklor eserleri  ile  şair- yazarların seçkin eserlerini Japon diline çevirerek yayınlamak sureti ile Uygur edebiyatını Japon kamuoyuna tanıtımında büyük emek sarf etmiştir. Aynı zamanda Japon klasik şairlerinin eserlerini Uygur diline çevirmiştir. Japonlara gönüllü olarak Uygur dili  öğretmenliği yapmaktadır. Dr.Nur bu çalışmaları ile  Tokyo sakinleri içinde Uygurları seven Uygur dostlarının çoğalmasına vesile olmuştur.

Dr. Nur Mukaddes  Hanım evinin müşfik ve becerikli  hanımı,sevgili   yavrularının  şefkat abidesi   Annesi  olmasının yanında aynı zamanda genç yaşında  Doktora ünvanına erişebilmiş seçkin  Uygur bilim  insanlarından biri olarak Japonya’da temayüz etmiştir.  Bir birinden  daha acil ve gerekli  kişisel görevlerinin yanında Doğu Türkistan Milli Kurtuluş davasının Japonya’daki  önemli ve önde gelen  aktivistlerin başında gelmektedir. Japonya’da Doğu Türkistan ile ilgili bütün bilimsel, siyasi, sosyal ve kültürel aktiviteler ile çeşitli  toplantı ve Konferansların koordinatörü  ve Tercümanlığını yapmakta ve gelen yurttaşlarına da rehberlik görevini gönüllü olarak yerine getirmektedir.

mqdefault

Genç Uygur Alime Dr.Nur Mukaddes Kimdir ?  

Dr.Nur  Mukaddes,  Gulcalı bir baba ile Kaşgar Artuş’lu bir Annenin kızı olarak Doğu Türkistan’ın  başkenti Urumçi’de doğdu. İlk,Orta ve Lise öğreniminden sonra Şanghay Üniversitesine kayıt oldu. Şanghay’daki Lisans öğrenimini başarılı bir şekilde  tamamladıktan sonra Japonya  Bilim ve Teknoloji Bakanlığı’nın bursu ile  Kanagawa Üniversitesi’nde Japon dili.Tarihi  ve Folklor ve  Tarihi Belgelerin Tanımı (Tarihi Materyallerşinaslık) bilim dallarında Yüksek Lisans ve doktorasını tamamladı.

Halen, Japonya’nın Hoşu  Devlet Üniversitesi’nde öğretim üyesi olarak çalışmaktadır.

Bilimsel Çalışmaları

  1. Japonya’nın Unma vilayetine bağlı Ogawa kenti’nde mevcut örf ve adetlerinin  Bilimsel olarak İncelenmesi  (Kitap halinde yayınlanmıştır.)
  2. Japonya’nın  Karafuto işgalı esnasında inşa edilen  Malikanelerin (Buzurkhanelerin)  tarihsel önemi (Kitap olarak neşredilmiştir.)
  3. Japonya’da yayınlanan çeşitli bilimsel dergilerde onlarca bilimsel  makale ve inceme yazıları yayınlanmıştır.
  4. Uygur şair-edip Ahmetcan Osman’ın Uygur Türkçesi ile yazdığı şiirlerini “Ah….Uygur Diyarı “  ile  “Ahmetcan Osman’ın Seçme Şiirleri”  adı ile Japonca’ye çevirmiş ve 2 ayrı kitap halinde yayınlamıştır.
  5. Doğu Türkistanlı önde gelen şairlerin şiirlerinden oluşan seçme şiirlerini “Uygur Şiiriyetinden Seçmeler” adı ile  Japonca’ya çevirerek  neşretmiştir. (A.osman ile  birlikte)
  6. Uygur Tarihçi ve Arkeolog  Kurban Veli’nin “Kızıl Binev( Ming Öy) Hikayeleri kitabının Japoncaya çevrilerek neşri

Etiketler: » » » » » »
Share
3183 Kez Görüntülendi.