logo

trugen jacn

KIRIM TÜRKLERİNİN LİDERİ KIRIMOĞLU: UYGURLARIN CESUR MÜCADELESİNDE YANLARINDAYIZ!

Bir 2 kişi ve ayakta duran insanlar görseli olabilir

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ(UYHAM)

Türk dünyasının yaşayan Liderlerinden, Kırım Türklerinin Yolbaşçısı  Kırım Tatar Milli Hareketi’nin  Onursal Önderi   Mustafa Abdulcemil Kırımoğlu Belçika’nın başkenti  Amsterdam’ın Doom meydanında 2016 yılından beri tek başına eylem yapan Doğu Türkistanlı Uygur Türkü  Kahramanımız  Abdurahim GHENİ’ye destek ziyaretinde bulundu  ve kendisi ile bir süre görüştü.

Kırım Türkleri Kardeşlerimizin Yolbaşçısı Türk Dünyasının  Liderlerinden Kırımoğlu  burada yaptığı konuşmasında  ” Ben ve tüm ve Kırım Türkleri olarak   Doğu Türkistanlı Kardeşlerimizin haklı mücadelesinde dayanışma içinde ve  daima yanındayız. Bu dayanışma ve desteğimiz bundan sonra da devam edecektir.” açıklamasında bulundu.

Resim-5_-İsa-Yusuf-Alptekin-Kırımoğlu-ile.jpg-adlı-dosyanın-kopyası | Konak Dergisi

Kırım Tatar Milli Hareketi Önderi ve Ukrayna Parlamentosu’nun Kırımlı Üyesi Mustafa Abdulcemil Kırımoğlu  şöyle konuştu:

 ” Uygur Kardeşlerimizi çok seviyor ve onlara büyük saygı duyuyorum.  Uygurlar, Kahraman ve  hiç bir zaman düşmana baş eğmeyen Cesur bir Halk.  Doğu Türkistanlı Kardeşlerimiz diasporada  çok cesurca ve kahramanca özgürlük mücadelesi veriyorlar. Doğu Türkistan Türkleri soydaşlarımız uzun ve kadim tarihinde büyük zorluklar ve  acılar yaşamış   ama her dafasında bu zorlukları kahramanca mücadelesi ile aşmışlardır. Doğu Türkistan, geçmişte olduğu gibi günümüzde de  küresel  büyük güçlerin üzerinde güç ve nüfuz mücadelesi ettikleri bir stratejik ve jeopolitik bir Türk bölgesidir.  Doğu Türkistan Türkü Kardeşlerimizin  mevcut  insani krizi   uluslar arası toplumun ve özellikle batılı ülkelerin   insani bir felaket olarak kabul ettiklerini memnuniyetle  görüyoruz.  Çin’in işgalindeki Doğu Türkistan’da yaşayan Türk Kardeşlerimize yönelik bu insanlık dışı acımasız ve vahşi soykırım uygulamalarını  ancak, insan hakları ,hukuk ve demokratik değerleri önceleyen  ülkeler ve uluslar arası toplum birlikte çalışarak ve tepki göstererek ve tedbirler alarak ancak,  durdurabilirler.  ÇKP’nin Nazileri örnek alan bu  insanlık dışı uygulamaları ancak böyle  sona erdirilebilir.
Doğu Türkistan Türklerinin birlik ve beraberlik içinde daima güçlü şekilde çalışımaları halinde  işgal ve sömürgecilere  karşı direnişinin başarılı olacağına inanıyorum.
Dünya yeni bir döneme  girmiştir ve  büyük değişim ve dönüşümlere gebedir ve  ileride  büyük değişimler yaşanacaktır. Bizler Türk Milleti  ve Türk dünyası olarak bu yeni değişim ve dönüşümlerden   olumlu  şekilde  ve pragmatik olarak yararlanabilmeliyiz.” şeklinde konuştu.
Share
170 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ