logo

trugen jacn

KIRGİZİSTAN’DA YAŞAYAN UYGUR TÜRKLERİ MEŞREP GELENEĞİNİ YENİDEN CANLANDIRIYOR

İlgili resim

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi(UYHAM)

Kırgızistan’da çalışkanlıkları, sanatkarlıkları ve musikiye düşkünlükleri ile bilinen Uygur Türklerinin eski gelenekleri arasında yer alan “Maşrab” (toplantı, buluşma) geleneği yeniden canlandı.

“Kırgızistan Halklar Asamblesi” bünyesinde faaliyet gösteren Kırgızistan Uygurları  İttifak (Birliği) Derneği Başkanı Artık Hacıyev, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sahip oldukları kültürel zenginlikleri korumak için “maşrab” geleneğini yeniden canlandırmaya karar verdiklerini söyledi.

Hacıyev, dil, gelenek ve göreneklerini unutmamak ve atalarından kalan bilgeliği gelecek nesillere aktarmak için bir araya geldikleri buluşmanın önemine değinerek, “Uygurlarda bir atasözü var; ‘Çocuğunu okula gönder, sonra da maşraba’. ‘Maşrab’ adını taşıyan buluşma aslında bir lisanstır. Burada insan terbiye ediliyor, bir nevi eğitim alıyor. Eğlenerek tarih ve kültürünü öğreniyor. Çocuklarımızın toplumsal davranışları burada biçimleniyor” dedi.

Dernek yönetimi, önceleri daha küçük çaplı ve evlerin salonlarında tertip edilen bu buluşma türündeki toplantının, bundan sonra yılda 4 defa yapılmasını kararlaştırmasının ardından, maşrabın ilkini başkent Bişkek’teki bir restoranda tertip etti.

Uygur halkına mensup her yaştan sadece erkeklerin katıldığı ilk maşrabta, bu geleneğin kuralları açıklandı.

Uygur meşrep resimleri ile ilgili görsel sonucu

“Otuz Oğul” anlamını da taşıyan maşrabı, başkan (baş yiğit), yargıç (kazıbek), düzen yöneticisi (paşşap), sofra müdürü (kolbegi), eğlence müdürü (darabegi) ve katılımcıların teşkil ettiği ifade edildi.

Katı kuralların işlediği ve katılımcıların tüm davranışlarının edep ve gelenek sınırları içinde olması gerektiği vurgulandı.

Nasihatlerin ve ilginç hikayelerin dile getirildiği maşrabda şarkılar söylendi, sazlar çalındı, atışma (dava-dastur) yarışması düzenlendi ve oyunlar oynandı.

Bir çok bölümden oluşan maşrabın en ilginç ve eğlenceli bölümünü ise katılımcıları eğlendirecek söz, şarkı veya oyun oynamaya zorlayan “Gülçay” adlı halk oyunu oluşturdu.

Coşku içinde geçen maşrabda, sorulan bilmeceleri bilenlere çeşitli hediyeler verilirken, katılımcılara Uygur mutfağından lezzetli yemekler de ikram edildi.

Uygur meşrep resimleri ile ilgili görsel sonucu

 

Kaynak : http://kaganat.kg/kirgizistanda-uygur-turklerinde-masrab-gelenegi-yeniden-canlandi/?lang=tr

Etiketler: » » » » » » » »
Share
1482 Kez Görüntülendi.