logo

trugen jacn
29 Nisan 2015

İŞGALCI ÇİN’İN KİRYE/ LENGER’DEKİ UYGUR KATLİAMININ DETAYLARINA ULAŞILDI.

sot-olum-jaza-uyghur-5-iyul.jpg

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi(UYHAM)
Doğu Türkistan’in Hoten İli,Kirye İlçesi Lenger Kenti Suk köyünde 19 Nisan’da başlayıp 20 Nisan’a kadar devam eden ve bir evde teslim olmayı teslim olmayı reddeden 8 Fedai’nin bombalanarak şehit edildiği bildirilmişti. Bu kanlı olay   medya’ya yansımış ve sitemizde de yer almıştı.
İsveç merkezli Doğu Türkistan Enformasyon(Teşvikat) Merkezi Uygurca sitesinde bu olaylara ait yeni ayrıntılar yer almıştır.

Bu ayrıntılar Özgür Asya Radoyusu  muhabirlerince  olay bölgesi ile yapılan telefon görüşmeleri sonucunda bazı yeni  detaylara  ulaşıldığı bildiriliyor.
Özgür Asya Radyosu internet sitesinde yer alan bilgilere  göre, Fedailerin kaldığı evin Çin işgal güçlerince bambalanması sonucunda toplam 6 Fedai şehit edilmiş 2 kişi esir alınmıştır.Bu 8 kişiden birisinin ise kadın olduğu bildirilmektedir.
Olayın çıkış sebebi ve ayrıntılı hakkında kesin bilgiler olmamakla,beraber olayın çeşitli varyantları olduğu ve halk arasında  gizli olarak ağızdan ağıza dolaştığı belirtilmektedir.
Lenger Kenti Suk köyünde meydana gelen 6 Fedai’nin şahadeti ve 2 Fedai’in esin düşmesi ile ilgili olaylar hakkında  ulaşılan yeni detaylar   şöyle ;
Çin işgal yönetimi bir yandan bu olayı bahane ederek toplu tutuklamalar yaparken,diğer yandan bu olayın kamu oyuna duyurulmaması için çok sıkı sansür uygulamasını sürdürmektedir.Kirye ve civar bölgelerin sabit telefon,internet veb. haberleşme  bağlantıları kesilmiş ve halkın cep telefonları zorla toplanmış ve bölgeye giriş çıkışlar yasaklanmıştır.
Anca, İşgalcilerin olay hakkında bölge’ye sonradan getirilen etnik Çinli göçmenler ile bölgede faaliyet gösöteren etnik Çinli Tüccar ve Müteahhitlere benzer olayların tekrarlanabileceğin ve ekendilerinin korumaları için tedbir almaları hususunda uyarıldıkları belirtilmiştir.
Radyo’ye konuşan bölge’de Mütaahhitlik yapan Zey Ciyencun isimli bir Çinli göçmen,Lenger Yerel Komünist Partisi Sekreteri’nin kendisine olaylar hakkında sınırlı de olsa haberdar ettiğini ve kendilerini(Çinli göçmenlerin)kendilerini savunabilmeleri için gerekli tedbirleri almaları konusunda uyarıldığını bildirdi.Çinli Zey KP.Sekreterinin 20 Nisan’daki bu kanlı çatışmalarda 6 kişinin öldürüldüğü ve 2 kişinin esir alındığını aktardığını de belirtti. Öldürülen ve esir alınan Fedailerin tamamının gençlerden oluştuğunu de ifade etti. Ancak,Fedailerin nasıl öldürüldüğü ve buna ait ayrıntılar hakkında bilgisi olmadığını söyledi. Çinli göçmen Zey ayrıca,bu olaylarda Köy idare binası ile bölgede yerleşik adı bilinmeyen ve Çin’in Hinen bölgesinden olduğu bildirilen bir Çinli mütaahhidin de saldırıya uğradığı yolunda duyumlar aldığını belirtti.

Etiketler: » » » »
Share
1262 Kez Görüntülendi.