logo

trugen jacn

FRANSA KADINLAR BİRLİĞİ’NDEN ÇİN’E ÇAĞRI : UYGUR KADINLARIN ÜSTÜNDEN ELİNİZİ ÇEKİN !

İşgalci Çin’in Doğu Türkistan’daki soykırım cinayetlerine karşı ABD’den sonra Avrupa ülkelerinde de tepkiler artıyor ve protestolar yayılıyor.Doğu Türkistan’daki Pekin işkencesi bu kez Paris’teki kadınları sokağa döktü. STK temsilcileri ve aktivistler kadınların soykırıma uğradığını belirterek başkenti ‘Uygurlara özgürlük’ afişleriyle kapladı. Çin konsolosluğunun duvarlarına ‘Uygurların kanı elinizde’, ‘Soykırımı durdurun’ yazılı mesajlar yapıştırıldı. Protestocular “Özellikle kadınlar hedef alınıyor. Bölgede sıkı doğum kontrol denetimleriyle nüfusları azaltılmaya çalışılıyor” dedi.

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

Çin’in, Uygur Türklerine uyguladığı baskıya karşı Avrupa’da protestolar sürüyor. Geçen pazar Belçika’da düzenlenen protestolardan sonra dün de Fransa’nın başkenti Paris’te feminist aktivistler, şehrin sokaklarını “Uygurlara Özgürlük” afişleri ile kapladı. Çin Konsolosluğu’nun duvarları ve her iki girişine “Uygurların kanı elinizde”, “Uygur soykırımını durdurun” yazılı afişler yapıştırıldı.

Benzer afişler Çin Bankası ve Uygur işçilerin üretim aşamasında zorla çalıştırıldığı iddia edilen Tommy Hilfiger ve Calvin Klein markalarının merkezlerine de asıldı. Bir kadın aktivist, Uygurlara karşı yapılan ‘soykırım’a dikkat çekmek istediklerini ve yaşananlardan özellikle Uygur kadınların etkilendiğini belirterek, “Özellikle kadınlar hedef alınıyor, eşi toplama kamplarına yollanan kadınlar, Çin Komünist Partisi üyelerince taciz ediliyor. Ayrıca soykırımın yaşandığı bölgede sıkı doğum kontrol denetimleri ile Uygurların nüfusu bitirilmeye çalışılıyor” dedi.

Geçtiğimiz hafta Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, Uygur Türkleri’nin Doğu Türkistan’daki durumunu incelemek için bağımsız bir heyet gönderilmesi çağrısında bulunmuştu.

Kaynak : https://www.karar.com/avrupada-uygur-protestolari-yayiliyor-1577789

Share
446 Kez Görüntülendi.