logo

trugen jacn

ÇKP BİZE EMİR VERDİ :” BÖLÜCÜ GÜÇLER ÜLKEMİZİ BÖLMEK İSTİYORLAR,HEPSİNİ ÖLDÜRÜN!”

 Doğu Türkistan’daki Çin  işgal yönetimi emrinde 15 yıl  görev yapan etnik Çinli Polis Memuru ÇKP Faşist yönetiminin Türklere yönelik insanlık dışı baskı, zulüm,işkence ve etnik soykırım cinayetlerini CNN Tv.na  anlattı. Önceki yıllarda Almanya’ya   sığınan Çinli eski polis  geçtiğimiz ay 2.celsesi yapılan Londra’daki Uygur Mahkemesinde de tanık olarak ifade vermişti.04 Ekim 2021’de  CNN’e  açıklamalar yapan işkenceci    Çinli Polis  Çin tipi Toplama Kamplarda tutuklu Türklere yönelik  baskı ve işkencelerin dehşet verici detaylarını anlattı. Han Çinlisi Polis, Urumçi’ye gelmeden önce ÇKP Yönetiminin kendilerine “Xinjiang’da bölücüler  ülkemizi parçalayıp yıkmak istiyorlar. Onlara hiç acımayın ve  onları derhal  öldürerek yok edin.!” şeklinde emir verdiklerini  de açıkladı.

Çinli polis Uygur Türklerine uyguladıkları işkenceleri itiraf etti

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ(UYHAM)

Çin işgal yönetiminin Doğu Türkistan’da kurduğu yüzlerce Çin Nazi Tipi/Toplama Kamplarında yıllarca İşkenceci olarak görev yapan Çinli Polis  Toplama kamplarda tutuklu Uygur Türklerine    nasıl baskı, zulüm ve işkenceler yaptığını  ve  uyguladıkları bu acımasız şiddetin  detaylarını anlattı. Her polisin  Uygurları yakalaması gereken bir ” Uygur Türkü Kotası’ olduğunu söyleyen eski işkenceci, dayak, cinsel saldırı,  uykusuz bırakma ve sürekli uyanık kalmaya zorlama ve elektrik verme gibi  insanlık dışı işkence yöntemlerini  tutuklulara bizzat  uyguladığını açıkladı.

Şinjang’a Yardım için Gönderileceğim Söylendi 

Merkezi Çin’de 15 yıl  süre ile  Çin polis teşkilatında görev yapan Jiang  Çin yönetiminin kendisini ve diğer Polis arkadaşlarını   “Sincan’da Güvenliğin Sağlanmasına Yardım- Devletin Terör İle Savaşına Destek ” adı  ile zorunlu olarak  Uygur bölgesine getirdiğini anlattı. Bu konuda  kendilerine verilen bir resmi hükümet bölgesinde( Xinjiang Hizmetine Özel Belgede)   ilk olarak Çin Çumhurbaşkanı Xi JingPing’in terörle mücadele raporu yer alıyordu. Bu belge ayrıca,bize verilen özel eğitim ve kursta  de Öğretmenlerce sesli  bize tekrarlandı.  Bu  önemli talimatlara göre, Pekin,Merkezi Çin’de görevli 15 bin Polisi   Sincan’da kamu güvenliği ve  ülkenin “terörizme karşı mücadelesinde”  görevlendiriyordu.

Bize Verilen Emir : Bölücüler Çin’i Bölmek İstiyor, Hepsini Öldürün

Amirlerim benim de (Jiang’ın) de bu görevi katılmamı emretti. Bize verilen talimatname  ve emirlerde   ” Şinjiang’daki Bölücü güçler ülkeyi bölmek istiyor . Siz bu bölücülerin hepsini öldürmelisınız ve asla acımamılısız” yazıyordu. Ayrıca,Sinjiang’da bize verilecek maaş Çin’de  aldığımız maaşın tam 2 misli idi. Fazla maaş bir bakıma  beni  Bölge görevini severek kabul etmeme yol açtı. Sincan’a vardığımızda  her şey zaten  önceden planlanmış ve sistematize edilmiş durumda idi” Gelen her Polis memuruna  belirli oranda Uygurları tutuklamak emrediliyordu. Yanı Tutuklama Kotası vardı.B u kotayı mecburen yerine getirmek zorunda idik.

Uygurların Evlerini İstediğimiz Zaman Arıyor ve Onları Keyfi olarak Tutukluyorduk

Ben Urumçi’ye geldikten sonra 4 farklı şehir ve bölgeye görevli olarak gönderildim. İstediğimiz zaman Uygurların evlerini arıyor ve keyfi olarak onları tutukluyorduk. Şüpheli Uygurların  evlerindeki bilgisayar ve cep telefonu gibi cihazlardan veri indirme hakkına sahiptik ve onlara el koyabiliyorduk.  Ayrıca  Uygur mahalle ve köylerdeki  halkı  zorla  toplayıp toplantı yapıyor ve onlara  şantaj ve tehdit ile korkutuyorduk. Bu toplantı esnasında da bir çok Uygur’u gözaltına alarak götürüyorduk.

ÇKP Uygur Bölgesini  Savaş Bölgesi Olarak Tanımlıyor 

Eski işkenceci Polis  Jiang,  bölgede bulunduğu zamanları “savaş zamanı” olarak nitelendirdi ve yerel yetkililerin Sincan’ı bir savaş bölgesi olarak gördüğünü ve Uygurları devletin tüm düşmanları olarak nitelendirdiğini söyledi. Yılda toplam 900 bin  Uygur veya diğer  Müslüman azınlıkları tutuklaması talimatı verilmişti.  Tutuklamaları reddeden Polisler suçlu ilan ediliyor ve onlar da tutuklanıyordu.

Uygur bölgesinde  yürütülen sözde “terörle mücadele” operasyonunun yoğun olduğu dönemlerde, Sincan’ın farklı bölgelerine üç veya dört kez gönderildi. Bu görevleri  esnasında  Uygurlara yapılan baskı ve zulüm karşısında  şakına döndüğünü anlatan Jiang, ÇKP’nin   gerçek amacının Uygurları hayattan kopararak yok etmek olduğunun farkına vardım.  Amirlerimizin bize  emri  şu idi ”   tutuklanan her Erkek, kadın ve hatta 14 yaşındaki Uygur çocukları  de dahil olmak üzere her yeni   tutukluya sorgulama sırasında dövülecek  ve çeşitli işkenceler yapılarak suçlarının itiraf ettirilecek.” şeklinde idi.  Tutuklu Uygurları  farklı şekillerde dövüyorduk.  Bazılarını   ise   elektrikli cop veya zincirlerle  dövüyorduk.  Bazılarının ise cinsel organlarına elektrik vererek işkenceler yapıyorduk.  Onların bazılarını ise  tamamen çelikten yapılan ve tüm vücudu  bağlı  şekilde Arslan Koltuğu adı verilen çelik sandalyede saatlerce hareketsiz tutuyor ve    çeşitli işkenceler yaparak sorguluyorduk.

Onlar bu işkencelere dayanamayarak ağlamaya başlarlardı

Uygur tutukluları  bayılarak  yere düşene Onların  ve vücutları şişene kadar tekmeliyor ve dövüyorduk. <<onların yüzlerine özellikle ayakkabılarımızla basıyordur ve tekmeliyorduk. Onlara sürekli hakaretler ediyor ve aşağılıyorduk.  Kafalarını suya sokarak nefessiz bırakarak işkence ediyorduk.Yere düşen ve bayılanlara tekrar ayılana  kadar  işkenceye devam ediyorduk. Uygur tutuklular bu ağır işkencelere dayanamayarak ağlamaya başlarlardı. Bunun üzerine onları tekrar dövüyor ve işkenceler yapardık. Şüpheli  Uygur tutuklu bütün bu işkencelere dayanamayarak en sonunda “Suçlarını ” itiraf ediyorlardı.  Suçlarını itiraf eden bu   ” Sözde şüpheliler hapishanelere veya toplama kamplarına gönderiliyorlardı.

Tutuklulara İşkence  Yöntemleri Farklı İdi

İnsanları tavandan bağladıklarını, elektrik verdiklerini ya da cinsel saldırıda bulunduklarını söyleyen Jiang, “Onlara yemek ve su verilmiyordu ve bazen günlerce uyanık kalmaya zorlanıyorlardı. Herkesin farklı bir metodu vardı. Bazıları levye kullanıyordu diğerleri de üzerinde asma kilit olan demir zincir” ifadesini kullandı.

İşkenceci Polisler bu işi normal bir görev olarak görüyordu. 

Bu insanların “terör” suçlarından yakalandığını dile getiren Jiang, “Fakat bu kişilerin hiçbirinin suç işlediğini sanmıyorum. Bunlar sıradan insanlardı” yorumunu yaptı. CNN’e polis üniformasını, belgeleri, fotoğrafları ve videoları gösteren Jiang, “İşkencecilerden bazılarının bazılarının yaptıkları bu işkenceleri   normal  iş olarak görüyordu fakat bazı İşkenceci Polisler ise, sıradışı,anormal  ve  psikopattı.

İşkenceci Çinli Polis Jiang açıklamalarında şunları de söyledi : ”  Sincan’a gitmeden önce Çin Komünist Partisi içindeki yolsuzluğu zaten tanıdığını  ve bu durumdan hayal kırıklığını dile getirdi: “Giderek artan şekilde yozlaşan Çin Komünist Partisinden vazgeçtim, bu yüzden her şeyi açıklamaya karar verdim. Komünist Parti çoğu zaman sahte bir şekilde “halka hizmet etmek” konusunda ısrar ediyor ve aslında sadece diktatörlüklerini sürdürmek istiyorlar. “Komünist Parti’nin değil, halkın yanında olmayı seçtim.” Çin’e gidememesiyle ilgili olarak şunları söyledi: “Açıkçası dönersem tutuklanacağım ve sonra vatana ihanet ve vatan hainliği ile suçlanacağım. Sonunda öldürür ve yok eder.

Bir 1 kişi ve şunu diyen bir yazı '1-Hundreds of police officers armed with rifles went house to house pulling people from their homes, handcuffing and hooding them. 2-"Kick them, beat them (until they're) bruised and swollen. "Until they kneel on the floor crying.' 3-Everyone (Police) uses different methods. Some even use a wrecking bar, or iron CNN chains with locks. 4-The Uyghurs suspects were accused of terror offenses, but he believes that "none" of the hundreds of prisoners he was involved in arresting had committed a crime. "They are ordinary people," he said. Uyghurtimes.com CHINESEDETECTIVEIN DETECTIVEIN EXILE REVEALS TO CNN' görseli olabilir

Vicdan Azabı Çekiyor ve Kendimi Suçlu Hissediyorum

CNN Muhabirinin  tutuklularla karşılaştığında ne hissedeceği  sorusunu şöyle cevaplandırdı: ” Yaptıklarımdan dolayı çok Vicdan Azabı Çekiyor ve Kendimi Suçlu Hissediyorum . Çok korkuyorum. Suçluyum, bir daha böyle durumların yaşanmasını istemiyorum, Umarım  işkence yaptığım insanlar beni affederler ama şunu da en başından biliyorum. Bu kadar zulüm yapanları affetmek çok zor.

Eski Polis Jiang  Geceleri uyuyamıyorum ve uykusuzluk çekiyorum. Sorgulama sırasında ciddi şekilde işkence gören insanların görüntülerinin aklından hiç  çıkmıyor. Bu insanlarla nasıl yüzleşebilirim? ” bu çok zor.” dedi.
Bunun üzerine CNN Muhabiri İşkenceci Çinli Polise  “İşkence yaptığınız  insanlar(Uygurlar) eğer size karşı savaşan bir asker olsalar bile  bunu yapamazsınız ve   yine de bütün bunlardan bir insan olarak  sorumlu olmalısınız .” sözleri ile  kendisini eleştirdi.

Çinli Polisin Anlattıkları Uygur Kamp Mağduru ve Tanıkların İfadelerini Doğruluyor

CNN  muhabiri  Çinli Polisin anlattıklarını şu cümlelerle yorumladı : ” Çinli Polis’in anlattıkları Norveç’te yaşayan   Uygur  araştırmacı ve aydını  Abdulveli Eyyup ile   Hollanda’da yaşayan Çin Toplama Kampı mağduru entelektüeli olan Bay Abduwali Ayub ve Hollanda’da yaşayan Ömer Bekali’nin başından geçen trajik olayları  doğrulamaktadır.” dedi.

CNN Muhabiri Çin yönetimine de şu çağrıda bulunduğunu bildirdi : ” Eski polis memurunun ifadeler hakkında elbette  Çin hükümeti  bir açıklama yapması gerekir. Ancak, daha önceki v çağrıları  Çinli yetkililer cevapsız bırakmıştır. ” şeklinde sözlerini tamamladı.

Çinli  eski Polis Jiang, ÇKP İşgal yönetiminin  Doğu Türkistan’daki Çin baskı,zulüm ve  işkenceleri  ilk elden ifşa eden  ilk Çinli  yetkili olarak  tarihe geçiyor.

Kaynaklar : 

  1. rfa.org./Uyghur
  2. https://www.karar.com/dunya-haberleri/cinli-polis-uygur-turklerine-uyguladiklari-iskenceleri-itiraf-etti-1634721?fb.
  3. http: //edition.cnn.com/2021/10/04/china/xinjiang-detective-torture-intl-hnk-dst/index.html?fbclid=IwA
Share
340 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ