logo

trugen jacn
03 Nisan 2016

DÜNYA UYGUR KURULTAYI BAŞKANI RABİA KADİR’A ÖMÜR BOYU BAŞARI ÖDÜLÜ VERİLDİ.

Kadir-Münir

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi(UYHAM)
ABD.merkezli Al -Muneer  Vakfı ,Muhaceretteki Doğu Türkistan Türklerinin  bağımsızılık  mücadelesinin  60 yıllık bir tarihe sahip, en Üst Organı olan  Dünya Uygur Kongresi başkanı ve Doğu Türkistan milli hareketinin Lideri ve Bayraktarı Rabia Kadi Hanım’ı ömür boyu sürekli başarı ödülü vererek mükafatlandırdığı bildirildi.
TRT Avazi Radyosu Uygurca bölümü haber sitesinde verilen bir habere göre Kuzey Amerika Müslüman topluiunun dini,kültürel  ve sosyal ihtiyaçlarının karşılanması amacı ile 2004 yılında New York merekezli olarak kurulan Al_MUNEER Vakfı(El-Muneer Foundation)’nın  2016 yılında ilk ödülü Rabia Kadir’a verdiği açıklnadı.

El-Muneer Vakfı Vakıf Başkanı Müftü MuneerAhmet Akhoon başkanlığındaki bir heyet, 31 Mart 2016 Perşembe günü başkent Washington’da bulunan Uygur Demokrasi ve İnsan Hakları Vakfı merkezi’nde  DUK başkanı Rabia Kadir Hanımı ziyaret etti. DUK Başkanı Kadir ile görüşün Muneer Ahmet  Akhoon Dünya Uygur Kurultayı hakkında bilgiler aldı ve Doğu Türkistan’in son durumu ve çeşitli konularda fikir teatisinde bulundukları bildirildi.

شى جىنپىڭ ۋاشىنگتوندا كەڭ كۆلەملىك نامايىشقا دۇچ كەلدى

DUK genel Başkanı Rabia Kadir, yaptığı konuşmada,Al-Muneer Vakfı Başkanlığındaki Din  kardeşlerinin kendilerini zişyaret etmelerininden büyük övün ve mutluluk duyduklarını belirterek şöyle dedi, ” Siz Kardeşlerimizin ziyareti bizlere  büyük bir güç ve teselli vermiştir. Sizlere çok teşekkür ederim.Doğu Türkistan’daki durum  iç açıcı değilidir ve  günden güne de  daha de kötüye doğru gitmektedir.  Çin’in bu ülke’de yaşayan Müslüman Uygur Türkleri başta olmak üzere tüm müslüman  toplamlara karşı büyük bir assimilasyon ve etnik soykırım uygulamaktadır. Sansür uygulandığı için bu ülke’de yaşayan Müslüman Kardeşlerimiz hakkında sağlıklı ve doğru bilgiler almak son derece güç  ve hatta imkansızdır. ları Doğu Türkistan sorunun aynı zamanda bir Müslümanların en önemli sorunlarının başında geldiğini  düşünüyorum. “İslam Ülkeleri ve İslami Sivil Toplum Kuruluşlarının Doğu Türkistan konusunda daha etkin rol üstlenmesini ve daha çok duyarlı olmalarını ümit ediyorum.Din Kardeşlerimiz dini vecibelerini ve islam kardeşliğinin gereklerini yerine getirmele.” şeklinde konuştu.
Al-Muneer Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Müftü Muneer Ahmet Akhoon (Münir Ahmet Akhun)’de kendisinin atalarının Doğu Türkistanlı bir Müslüman Uygur Türkü olduğunu ifade etti  ve  şunları söyledi, “ Çin işgalindeki Doğu Türkistanlı Kardeşlerimizin karşı karşıya bulunduğu sıkıntılı ve zor durumu yakinen biliyor ve takip ediyoruz.Bu durumdan son derece elem ve istirap duyuyoruz. İslam kardeşliği noktasında Doğu Türkistan ve diğer mazlum Kardeşlerimizin dert ve sorunları bizleri yakından ilgilendirir.Bu bizim için aynı zamanda dini bir vecibedir. Bütün imkanlarımız ile sizin yanınızda olduğumuzu belirtmek istiyorum.Kalbi dualarımız Doğu Türkistanlı  Çin’in mazlumu ve mağduru Müslüman Kardeşlerimiz içindir.Sizin Dünya Uygur Kurultayı olarak yapmakta olduğunuz onurlu mücadelenizi yakinen takip ediyor ve takdirle karşılıyor ve başarınız için ve dualar ediyoruz. Sizin şahsen ve ailece bu uğurda karşılaştığınız sıkıntıları ve ödediğiniz ve ödemekte olduğunuz bedelleri yakinen biliyoruz.Allah yardımcınız olsun.   sizi her zaman takdir ve ve dua ediyoruz. Doğu Türkistanlı Kardeşlerimizin çektiği sıkıntıların en kısa zamanda ortadan kaldırılıması noktasında  dua ve niyazımız sizlerledir. Allah  yar ve yardımcınız olsun .  Her zaman bütün imkanlarımız ile yanındayız.  Allah yardımcınız olsun. Dualarımız sizlerledir.” Şeklinde konuştu.
Daha sonra Vakıf olarak kendisinin Liderliğinde yürütülmekte  olan Doğu Türkistan mücadelesine takdir ve destek ifadesi olarak Al-Muneer Vakfı Yönetim Kurulu’nun kararı ile kendisine “Ömür Boyu Başarı Ödülü” verme kararı aldıklarını belirtti ve yanlarında getirdiği ödülü de takdim etti.

Müftü Akhun : Benim Dedem Doğu Türkistanlı ve Uygur asıllı

Al-Muneer Vakfı başkanı Müftü Münir Ahmet Akhun,kendisinin atalarının Doğu Türkistan asıllı olduğunu belirtti ve şöyle anlattı., ” Benim Dedelerim Doğu Türkistan Karakaş İlçesi’nin Şorbağ Kentinden gelmişler.  Önce hac yapmak için Hicaz’a hac dönüşü de o zamanki Hindistan’a gelerek bu ülkeye yerleşmişler.Dedem Niyaz Muhammed Uygur Hoteni Türkistanı olarak anılırdı. Ben her ne kadar Uygur Türkçesi konuşamıyor isem de,kalbim ve ruhum ile  dedemin ana vatanı Doğu Türkistan’a bağlıyım.Ana vatanımın kurtuluş mücadelesini şerefle yürütmekle olan Bir Liderle  tanışmaktan son derece mutluyum ve onur duyuyorum.”dedi.

Rabia  Kadir ise, kendisini Doğu Türkistanlı bir Uygur olarak tanıtan bir Alimle tanışmaktan çok heyecanlandığını ve kendisinin de aynı şehirden olduğunu ifade ederek şöyle konuxtu, “Sizinle din kardeşi olmanın yanında aynı zamanda Hemşehri olmaktan çok mutlu oldum ve çok da heyecanlandım. Bundan son derece de sevindim.Bundan sonra yakın ilişkilerimizin devam etmesini yürekten dilerim” şeklinde konuştu.

Al-Muneer Vakfı

Kuzey Amerika’ya  göç ederek yerleşen Hindistan ve Pakistanlı müslümanlar tarafından 2004 yılında kurulmuştur.Kurucusu de aynı adı taşıyan Müftü Münir Ahmet Akhun’dur.Amaçları ; Kuzey Amerika Müslümanlarının sosyal,kültürel ve dini ihtiyaçlarını karşılamak ve bu konuda eğitim vermek olarak açıkılanmıştır.Bu amaçla bir Üniversite kurmuşlardır. Yaptığı faaliyetler

  • Dul,yetim ve öksüzlere sahip çıkmak ve bunların tahsillerini ve zaruri ihtiyaçlarını temin etmek
  • Dini eğitim ve öğretim faaliyetleri yapmak
  • Bu amaçla müslümanaların dini ihtiyaçlarını temin etmek ve yasal haklarını korumak
  • Bu amaçla bir Üniveersite de açmışlardır.
  • “Reyhan” ve Ekbe-i Cihan” adlarında iki Tv.kanalı kurulmuştur.
  • Bu kanallarde sürekli dini programlan yayınlanmaktadır.

Ayrıca Al-Muneer Vakfı’nın kurucusu Müftü Münir Ahmet Akhun aynı zamanda bin din bilgini olup,çeşitli üniversitelerde dersler vermektedir.

Etiketler: » » » » »
Share
1161 Kez Görüntülendi.