logo

trugen jacn

DÜNYA ÇİNVİRÜSÜ İLE BOĞUŞURKEN,ÇİN DOĞU TÜRKİSTAN’DA SOYKIRIMINI SÜRDÜRÜYOR

Çin soykırımı ikinci aşamaya geçti

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM) 

ÇKP diktatoryasındaki Çin, geçtiğimiz yılın başında güneydeki Wuhan kentindeki bir Askeri Viroloji Labratuvarında üreterek dünyaya salgın halinde bulaştırdığı  Çinvirüsü salgını ile boğuşurken,Doğu Türkistan’daki  baskı, zulüm ve soykırım cinayetlerine uluslararası toplumun kayıtsızlığı ve sessizliğinden cesaret alarak  şiddetini arttırarak sürdürüyor. Doğu Türkistan’ı dünyaya kapatarak  adeta izole eden İşgalci Çin, bu ülkede olup bitenlerin dış dünyaya duyurulmasını aldığı  şantaj, tehdit ve korkutma yöntemlerini kullanarak  insanlığın vicdanından ve bilgisinden gizliyor.

Alma-Ata’da yaşayan Türkiye Türkü İnsan Hakları aktivisti ve Rusya uzmanı Dr. Mehmet Volkan Kaşıkçı’nin anlatımına göre Kazakistan yönetiminin girişimi ile Çin’in Doğu Türkistan’daki Nazi/Toplama Kamplarından kurtulan en az  200 kadar Kamp Tanık ve mağduru olmasına rağmen,bunların çok az bir bölümü başından geçenleri anlatabiliyor. Bunun sebebi ise Kazakistan yönetiminin kendilerine bu konuda basına konuşmamaları yolundaki  tehditkar telkinleri ile bu ülkedeki Çin Ajanlarının kendilerini sürekli olarak takip ve korkutmaları olduğu belirtiliyor.

Çin Nazi kamplarını anlatanlar ise, Avrupa  ülkeleri ile ABD’ye göç ettikten  ancak medyaya açıklamalar yapabiliyor.

Çin’in Doğu Türkistan’daki Soykırım Cinayetleri Büyük Tepki Çekiyor.

Çin’in acımasız ve sıkı sansürü  vahşet derecesindeki önlemelerine rağmen insan hakları aktivistler ve  onurlu gazeteciler ile vicdan sahibi bilim insanları gelişen teknolojik imkanları da kullanarak Doğu Türkistan’daki ÇKP vahşetini gözler önüne sermeyi başarıyorlar.

Sızdırılan bu kanıtlar ve belgelerin medyaya yansıması ile  birlikte Uygur lara yönelik asimilasyon  baskı,zulüm ve diğer insanlık dışı cinayetleri uluslararası toplum tarafından protesto edilerek kınanıyor ve tepki gösteriliyor.

Resim

 Doğu Türkistan’da En Az Bir Milyon Türk Cin Nazi/Toplama Kamplarında 

Pekin’in ‘mesleki eğitim merkezleri’ olarak adlandırdığı, uluslararası kamuoyunun ise ‘toplama kampları’ nitelediği  kamplarda, BM verilerine göre en az 1 milyon Uygur Türkü kendi rızası dışında tutuluyor.

Pekin yönetimi, Doğu Türkistan’da kaç kamp bulunduğuna, buralarda kaç kişinin olduğuna ve söz konusu kişilerden ne kadarının sosyal hayata döndüğüne ilişkin bilgi vermiyor.

BM ve diğer uluslararası örgütler, kampların incelemeye açılması çağrılarını yinelerken, Çin kendi belirlediği birkaç kamp dışında uluslararası topluma görüntü vermekten kaçınıyor.

Çin makamları, BM yetkililerinin doğrudan bilgi almak amacıyla bölgede serbestçe inceleme yapma talebini ise  sürekli geri çeviriyor.

Kaynak : https://www.karar.com/koronavirus/cinden-tepki-ceken-koronavirus-paylasimi-1615071

Share
93 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ