logo

trugen jacn

DOĞU TÜRKİSTANLI YUSUFCAN SUİKAST’ININ DAVASI BAKIRKÖY ADLİYESİ’NDE BAŞLADI

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

Geçtiğimiz Kasım ayında misafir olarak gittiği Avcılar’da  oturan  bir Uygur Türkü bir arkadaşının evinden çıkarken kimliği bilinmeyen kişilerin  silahlı saldırısında felç kalan ve halen Hastanede tedavisi süren Doğu Türkistanlı Yusufcan Amat’a suikast davasının ilk duruşması Bakırköy Adliyesi  2.Ağır Ceza Mahkemesinde ilk duruşması yapıldı.

Duruşmada mağdur Yusufcan Amak’ı avukatı Pnof.Dr.İlyas Doğan temsil etti.Suikastı yapan sanıkların da hazır bulunduğu duruşmada   yabancı bazı Ajans  Muhabirleri ile kalabalık bir Doğu Türkistanlı izleyici gurubu  hazır bulundu.

Sanıklar ve davalının Kimlik tesbitinden sonra Savcının iddianamesi Mahkeme Heyetine sunuldu. Davalı Yusuf Amat’ın Avukatı İlyas Doğan söz alarak  tutuklu 2 sanıktan başka Avcılarda   silahlı saldırı yapılmadan önce  kendisini evine misafir  olarak çağran Abdulaziz adlı  Uygur  ile onun Hanımının de davada sanık olarak yargılanmasını istedi ve bu konuda hazırladığı dilekçeyi Savcılığa sundu. Av.Doğan ayrıca bu suikast olayı ile ilgili tüm duyum ve işaretler ile şüpheli hususların  incelenmesini ve bu saldırının arkasındaki karanlık güçlerin de bir an önce açığa çıkarılmasını Mahkeme Heyetinden talep etti.

Duruşma delillerin toplanması ve  dosyadaki diğer eksikliklerin tamamlanabilmesi için 08 Temmuz  2021   gününe ertelendi.

“DOĞU TÜRKİSTANLILAR,  YUSUFCAN SUİKASTININ  PEŞİNİ BIRAKMAYACAK”

Duruşmanın bitiminde Adalet Sarayı önünde basın açıklaması yapıldı. Duruşmayı izleyen Doğu Türkistanlı gurubun arasında yer alan Doğu Türkistan İnsan Hakları İzleme Derneği Genel Sekreteri Nureddin İzbasar, QHA’ya verdiği demeçte, suikaste uğrayan Yusuf Amat’ın ağır bir şekilde yaralandığını, vücudunun boyundan alt kısmının felç olduğunu ifade ederek şunları söyledi:

“Bu olayın açık bir şekilde suikast olduğunu düşünüyoruz. Bu basit bir husumet değildir. Kendisinin basına verdiği demeçlerden itibaren tehdit ve şantajla sindirilmeye çalışıldığını gördük. Olay günü suikastçilerin biri Amat’a ateş ederken, bir diğeri de videoya çekiyor. Eğer basit bir insansa neden videoya çekiyor. Biz Doğu Türkistanlılar olarak, bunun para karşılığı, kiralık katillerin eliyle yapıldığına inanıyoruz. Çin’in her daim Doğu Türkistanlıları, Dubai’ye Azerbaycan’a gitmeye çağırdığını da biliyoruz. Bu suikastin arkasında Çin’in olduğu kanaatindeyiz. Bizler, sadece faillerin cezalandırılması değil bu işe karışan herkesin Türk adaleti önünde, uluslararası mahkemeler nezdinde adil bir şekilde yargılanmasını talep ediyoruz.”

ÇİN’İN ANKARA BÜYÜKELÇİLİĞİ VE İSTANBUL BAŞKONSOLOSLUĞUNA SORUYORUZ: BU İŞTE PARMAĞINIZ VAR MI?

Doğu Türkistan İnsan Hakları İzleme Derneği Genel Sekreteri, aynı zamanda olayla ilgili Çin’in Türkiye’deki temsilciliklerine de seslenerek, “Çin’in Ankara Büyükelçiliğine ve İstanbul Başkonsolosluğuna soruyoruz, ‘Bu işte sizin parmağınız var mı? Bu fiili siz mi işlediniz? Neden vurulduğuna dair kendilerinden de bir açıklama bekliyoruz. Biz tüm Doğu Türkistanlılar olarak bu işin peşini bırakmayacağız” dedi.

UYGUR TÜRKÜ, ÇİN İSTİHBARATININ TEHDİTLERİNİ İFŞA ETTİĞİ İÇİN SUİKASTE UĞRADI VE FELÇ OLDU

İstanbul Avcılar’da 2 Kasım 2020 tarihinde meydana gelen olayda, Uygur Türkü Yusuf Amat silahla yaralandı ve felç oldu. Doğu Türkistanlı aktivistler, yaşanan suikastin bir süredir Çin istihbaratının peşinde olduğu Amat’ın uluslararası basına konuşması ve ajanlık yapmayı reddetmesiyle ilgili olduğunu ifade etti. Doğu Türkistan’da yaşayan ailesi hakkında Çin güvenlik güçleri tarafından tehdit edildiği iddia edilen Yusuf Amat, bu tehdit ve şantajları sosyal medya ve uluslararası basına konuşarak ifşa etmişti. Suikastin ardından Yusuf Amat, 3 Kasım 2020 saat 21.00’de Bakırköy Eğitim ve Araştırma Hastanesinde ameliyata alındı.

Doğu Türkistan’in Karamay şehrinde yaşayan ailesi hakkında şantaj ve tehditle Türkiye’de yaşayan Uygurlar hakkında bilgi toplayarak Çin’e casusluğuna zorlanan Yusufcan Emet, geçen sene Al Jazeera haber sitesine bir röportaj vermişti. Emet, bu röportajda, Çin’e ajanlık yapmaktan vazgeçtiğini belirtmişti. Al Jazeera haber sitesindeki röportajında2012 yılında bu yana Çin güvenlik güçleri tarafından tehditle casusluk yapmaya zorlandığını ifade eden Emet, bu yola annesine işkence ile şantaj yapıldığı için girdiğini belirtiyor. Emet’in dikkat çeken röportajında, Çin güvenlik görevlisinin kendisini Çin’in küresel gözetim ağının bir parçası olarak yurt dışına da casusluk yapması için gönderdiğini aktarıyor. Emet bu nedenle, 2012’den 2018’e kadar Afganistan, Pakistan ve Türkiye’deki Uygur topluluklarına sızması için görevlendirildiğini söylüyor. Uygur aktivist, Pekin’in dünya çapında sayısız muhbiri olduğunu da sözlerine ekliyor. 1 Şubat 2019 tarihli röportajda Yusufcan Emet, casusluk için gönderildiğini ifade ederek artık casusluk yapmayı reddettiğini kaydediyor. Halkının maruz kaldığı zulümlere daha fazla sessiz kalamadığını ve çok pişman olduğunu belirtiyor.

Kaynak : https://qha.com.tr/haberler/dogu-turkistanli-yusuf-amat-a-suikast-davasi-mahkemenin-ardindan-basin-aciklamasi-yapildi/325336/?f

 

 

Share
134 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ