logo

trugen jacn

DOĞU TÜRKİSTANLILARIN HAYATLARI Mİ ÖNEMLİ, YOKSA PEKİN 2022 KIŞ OLİMPİYATLARI Mİ ?

Bir yazı görseli olabilir
UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA AMERKEZİ(UYHAM)
Japonya,2021 yaz olimpiyatlarına hazırlanıyor.
7 ay sonra Çin’ de kış olimpiyatları yapılacak. Japon olimpiyatları, pandeminin son derece sık olduğu gibi görünen tribünlerde çok fazla sayıda sayılacak.
Çin’ de eğitim olimpiyatının da pandemiyle birlikte siyasi sorunlar var.
Sporcuların yanı sıra insan hakları uygulamaları Pekin kış Olimpiyatlarının Çin’in Doğu Türkistan Türklerine yönelik çizimleri için bu projelerde yapılması için hummalı bir çalışma çalışmaları yapıyor.
Birkaç gün önce Çin ‘in Uygur Müslümanlarına yönelik devam eden soykırım uygulamalarını  protesto etmek için Avustralya’ daki parlamento binası önünde gösteri düzenlendi. Gösterinin katılımcıları ülkelere Çin Olimpiyatı ‘ nı boykot etmeye çağırdı. Rallinin katılımcıları, 2020 Pekin Olympiad ‘ a sponsor olacak şirketlere de etkinliği boykot çağrısında bulundu.
Boykot konusu ciddileşiyor. Dünyanın dört bir yanındaki insan hakları örgütleri bu konuda bir araya geldi. Pekin Uygur politikasını değiştirmedikçe, ′′ Toplama kamplarını ′′ iptal etmedikçe, Dünya çapında 160 insan hakları kuruluşu Uluslararası Olimpiyat Komitesine  bir mektup yazdı ve Çin Kış Olimpiyatlarına ev sahipliği  yaptırılmaması önerisinde bulundu.
Pekin Kış  Olimpiyatlara karşı insan hakları örgütlerinin  Mücadelesi  Artacak 
BM raporlarına göre Çin ‘in ′′ Toplama  kampları ile bu Kamplarda tutukluların Köle/İşçi olarak çalıştırılması  uygulamasında  sadece 2018’de  2 milyona yakın Müslüman  Uygur’un gözaltında tutulduğu açıklandı. Bu  tutuklu insanlar serbest bırakıldıktan sonra bile GPS sistemi ile  kontrol altında  tutuldukları belirtildi.
Çin ‘deki Kış Olimpiyatı 2022 Şubat 4-22 tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Bu anlamda Pekin’ in Uygur politikasını değiştirmesi için hala zaman var. Aksi takdirde Çin Olimpiyatı spor oyunları ile değil, yüzleşme ile hatırlanacak.
Spor İle Siyaset Arasında Her Zaman Bir Etkileşim Olmuştur
Siyaset ile spor arasında her zaman bir bağ olmuştur. SSCB ordusu 1979 ‘ te Afganistan’ı işgal ettikten sonra, birçok Batı ülkesi 1980 ‘ te Moskova Olimpiyatlarını boykot ederek  katılmayı reddetti. Buna karşılık SSCB ve müttefikleri 4 yıl sonra ABD ‘ de düzenlenen kış Olimpiyatını boykot etti.
1988’de yapılan Seul Olimpiyatlarına  ise,  Sovyetlerin Afganistan işgalini sonlandırması ve buna bağlı olarak uluslararası siyasetteki tansiyonun düşmesi sonucunda tüm ülkeler bu olimpiyatlara katılmış oldu.
Demokratik ve insanı değerlere bağlı ve bu değerleri önceleyen  uygar dünya Pekin Olimpiyatlar için  elbetteki bu yöndeki politikasını değiştirmeyecek.
Çinli yetkililer, Batılı devletlerin Uygurlar için olimpiyatlardan vazgeçmeyeceğini düşünüyor. Pekin bu durumda  kendisini kazanan  taraf olarak kabul ve  hissedecek.
Tüm Batılıların bu yoldaşları bütün tepkilere karşı olanlara belki de Pekin Kış olimpiyatlarına katılacaklardır. Pekin kış olimpiyatlarına sadece 7 ay kalmıştır. Bu süre sorun Uygurların sorunları konusu, Pekin için bir çok sorun ve problemler yaratabilecektir.
Ama sonuç ne olmaz, şu soru asladan çıkaramazsınız :
 ” DOĞU TÜRKİSTAN TÜRKLERİN CANLARI Mİ ÖNEMLİ, YOKSA PEKİN KIŞ OLİMPİYATLARI Mİ?” 
KAYNAK : Atlas Araştırma Merkezi Azerbaycan 
Share
261 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ