logo

trugen jacn

DOĞU TÜRKİSTAN TÜRKİYE’DİR,TÜRK İSLAM DÜNYASI SOYKIRIM İÇİN AYAĞA KALKMALIDIR!

Türkiye’mizde Çin’in işgali altındaki Doğu Türkistan’da yaşayan Müslüman Türklere yönelik baskı,zulüm ve soykırım cinayetlerine karşı tepkiler güç geçtikçe artarak devam ediyor. Türk Milletinin Doğu Türkistan duyarlılığı bu tepki ve protestoları tetikliyor. Türkiye,Türk dünyası ve dünya meselelerine yönelik ciddi ve Bilimsel çalışmaları ile öne çıkan Türkiye Günlüğü dergisi, “Doğu Türkistan Türkiye’dir( Şayet utanma duygusunu basbütün yitirmediysik!)” başlığı ile Çin’in Uygur Türklerine karşı uygulamakta olduğu insanlık dramına dikkati çeken özel bir sayı yayınladı.

dogu-turkistan.png

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

Türkiye Günlüğü dergisi son sayısında ‘Doğu Türkistan Türkiye’dir’ başlıklı dosyasıyla Çin hükümetinin Uygur Türklerine yaşattığı insanlık dramına dikkati çekiyor. Elise Anderson, Rian Thum, David Tobin gibi yurt dışında yaşayan birçok yazarın kaleme aldığı makalelerde Uygur Türklerine uygulanan soykırım bütün boyutlarıyla ele alınıyor. 

TÜRKİYE GÜNLÜĞÜ DERGİSİNDEN DOĞU TÜRKİSTAN’DAKİ ZULÜM İÇİN ÖZEL SAYI

Üç aylık fikir ve kültür dergisi Türkiye Günlüğü son sayısını Doğu Türkistan’da yaşanan zulme ayırdı. Okuyucusunu ‘Doğu Türkistan Türkiye’dir’ başlıklı dosyasıyla selamlayan dergi, alt başlıkta da ‘Şayet utanma duygusunu büsbütün yitirmediysek’ notuyla, Çin hükümetinin baskı uyguladığı Uygur Türklerinin yaşadığı drama dikkati çekiyor.

Derginin Genel Yayın Müdürü Mustafa Çalık, bu sayıdaki ‘Yaz Mektubu’nda, dosyanın hazırlanma amacını şu cümlelerle izah ediyor: “Doğu Türkistan’daki Çin eziyeti ve Çin Komünist Partisi öncülüğünde insanlığa karşı işlenen ağır suçlar ve sistematik zulüm Türk millî bünyesinde olduğu kadar insanlığın sinesinde de ağır rahneler açmış, tükenmez ızdırablar doğurmuştur. (…) En başta Türk ve İslâm Dünyasının ayağa kalkması gerekiyor.” İndiana Üniversitesi’nde doktora yapan Aybike Şeyma Tezel’in yayıma hazırladığı dosyada, Michael C. Brose’nin ‘Moğol Yönetiminde Koco Uygurları’, Rian Thum’un ‘Sincan’da Mekansal Kıyım’, Sandrine Catris’in ‘Asimilasyon ve Sınırları’, David Tobin’in ‘Bir Ölüm Kalım Mücadelesi, 5 Temmuz Olayları’, Darren Byler’in ‘Yazar Perhat Tursun’un Kayboluşunun Ardından’, Elise Anderson’un ‘Sesten Daha Fazlası’ gibi birçok önemli makale yer alıyor. Vicdanları yaralayan zulme ışık tutan dergiyi kitapçılardan temin edebilirsiniz.

Kaynak : https://www.karar.com/turk-ve-islam-dunyasi-ayaga-turk-ve-islam-dunyasi-ayaga-kalkmali-1587670

Share
313 Kez Görüntülendi.