logo

trugen jacn

ÇİN NAZİ KAMPI MAĞDURU 2 KAZAK TÜRKÜNE AYNI GÜN VE SAATTE SALDIRI DÜZENLEDİ

ÇKP Faşist-işgal yönetimi bu kez Doğu Türkistan’daki soykırım cinayetlerini dünyaya duyurmaya çalışan Türkiye ve Kazakistan’daki Doğu Türkistanlı Aktivistlere saldırılar ve suikastler düzenlemeye başladı. Geçtiğimiz Aralık ayında Uygur Türkü Yusufcan’a İstanbul-Avcılarda Silahlı saldırı düzenlemiş ve kendisini felçli halde sakat bırakmıştı. İşgalci Çin bu kez Kazakistan’ın Başkenti Nur Sultan (Astane)Alma-Ata kentlerinde yaşayan Doğu Türkistanlı Kazak Türkü iki Toplama Kampı mağduruna aynı gün ve saatte Saldırı düzenleyerek yaraladı.

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

Çin işgal yönetimi Doğu Türkistan’daki Çin tipi Nazi/Toplama kampları,  Türklerine sistematik işkence ve soykırım politikasının en önemli araçlarından biri olarak öne çıkıyor. Çin, toplama kamplarının gizliliği konusunda oldukça saldırgan bir tutum izlerken, Türkiye ve Kazakistan’da bu kamplarda ÇKP işgalcilarının her biri birer insanlığa karşı suç niteliği taşıyan Cinayetlerine bizzat yaşayan ve tanık olanlara karşı çeşitli yollarla onları sindirmeye ve pasifize ederek yok etmeye çalışıyor.

Çin’in işgalindeki Doğu Türkistan’daki Uygur,Kazak,Kırgiz ve diğer Müslüman Türklere yönelik baskı, zulüm ve soykırım cinayetlerini bu kez yurt dışında yaşayan ve ÇKP ‘nın soykırım cinayetlerini duyuran aktivistlere çeşitli saldırılar ve suikastlar düzenleyerek devam ettiriyor.

İstanbul’da Yusufcan Ahmet’ten Sonra Çin’in Saldırı ve Suikastları Bu Kez Kazakistan’da

Geçtiğimiz yılın Aralık ayında İstanbul Avcılarda Yusufcan Amat adlı bir Uygur Türkü gence silahlı suikast düzenlenmiş ve saldırıda mağdur Yusufcan felçli hale getirilmişti. ÇKP’lı İşgalcıların Saldırı ve Suikast Timi bu kez Kazakistan’da ortaya çıktı. Çinli işgalcıların baskı, zulüm ve soykırımlarından kaçarak Kazakistan’a sığınan ve siyasi mülteci statüsü elde eden 4 Kazak Türkü mülteci’den kişiye yaşadıkları değişik şehirlerde aynı gün ve saate saldırıya uğradıkları ve ağır yaralandıkları ortaya çıktı.

Görüntünün olası içeriği: bir veya daha fazla kişi ve uyuyan insanlar

Çin Saldırı ve Suikastinin Birinci Adresi Alma-Ata

Almanya’da yaşayan Doğu Türkistanlı İnsan Hakları aktivisti Ekrem İlk, Perg merkezli Azatlık radyosu, Kazakistan basını ve sosyal medyadan elde ettiği bilgilere dayanarak sosyal medya üzerinden bu Çin saldırısı ve suikast olayı hakkında şunları yazıyor ;

21 Ocak 2021 akşam saatlerinde Doğu Türkistanlı Kazak Türkü 43 yaşındaki Kayşa Akan bir marketten alış veriş yaptıktan sonra evine dönerken 2 saldırgan arkasından gelerek başına vurarak yere yıkmış ve daha sonra boğazını sıkarak onu bir süre sürükleyerek daha sonra ortadan kaçarak izlerini kaybettirmişlerdir. Kayşe Akan bir süre sonra kendisini toparlayarak evde bulunan eşine saldırı olayını haber vermiştir. Saldırıdan çok korkan ve etkilenerek şoka giren Kayşa Hanım eşinin hastaneye götürme teklifinin kabul etmemiş ve evinde kalmayı tercih etmiştir.

Çin Saldırı ve Suikastinin İkinci Adresi Başkent Nur Sultan(Astane)

İkinci saldırı ise Başkent Nur Sultan’da aynı gün ve saatte gerçekleştrildi.Muragir Alimoğlu isimli Doğu Türkistanlı Kazak Türkü sığınmacı oturduğu semtte yolda yürürken,kendisine salgan tarafından bıçaklı saldırı yapıldığı bildirildi. Bıçak darbesi Muragir’in poltosundan geçerek cebinde bulunan Cep telefonunun bataryasına denk gelmiş ve vucüduna girmesini engellemiştir. Saldırgan/Suikastçiler daha sonra kendisine sopalarla başına ve beline vurmuş ve kendisi bilincini kaybedene kadar saldırılarını sürdürmüştür.

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, oturuyor, şunu diyen bir yazı 'радно азаттык азат -здесь зашел [нож], a вот это внешний аккумулятор] вот так лежал. Bom он внутри так был.'

Kazakistan Polisi olaya ey koymuş ve soruşturmaya başlamıştır. Polis yetkilileri yaptığı açıklamada Doğu Türkistanlı Kazak Türkü Sığınmacılara aynı gün ve saatte yapılan bu saldırıları ” Suç Çetelerinin (Lükçeklerin) gerçekleştirdiği bir adli olay” olarak nitelemiştir.

Ancak, Saldırıya uğrayan Doğu Türkistanlı Kazak Türkü sığınmacılar bu saldırganların arkasında Çin yönetimini olduğu konusunda ısrarlı olduklarını belirtiyorlar.

Share
373 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ