logo

trugen jacn

ÇİN’İN UYGURLARA YÖNELİK İNSAN HAKLARI İHLALLERİNİN YENİ BİR BOYUTU : KÖLE/İŞÇİLİK !

ÇKP diktatöryasının işgali altındaki Doğu Türkistan’da yaşayan Türklere yönelik İnsan Hakları İhlallerinin Bir yeni bir Boyutu Ortaya Çıktı. Çinli İşgalciler küresel Şirketlere ülke genelinde kurdurdukları Fabrika ve üretim tesislerin Çin tipi toplama kamplarında hapsettiği Uygurların Köle/İşçi olarak çalıştırdıkları ve bunların işçi ücretlerini İşgal yönetimire gelir olarak kaydettikleri bildirildi. Bu uygulama Modern Kölelik – Zorunlu Çalıştırma olarak tanımlandı.

Doğu Türkistan'daki İnsan Hakları İhlallerinin Bir Diğer Boyutu: Modern Kölelik - Zorunlu Çalışma

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

ÇKP diktatoryası’nın İşgal altında tuttuğu Doğu Türkistan’da yaşayan Türklere yönelik sistematik bir soykırım yapan Çin’in bölge Türklüğüne karşı gerçekleştirdiği insan hakları ihlalleri zincirinin bir halkası olarak Uygurları Köle/İşçi – olarak çalıştırdıkları ortaya çıktı. Modern Kölelik- zorla çalıştırma olarak tanımlanan bu yeni uygulamaya ilişkin yeni detaylar ortaya çıktı.

Çin Halk Cumhuriyeti, işgal altında tuttuğu Doğu Türkistan’da asimilasyon ve entegrasyon politikaları adı altında sistematik bir soykırım gerçekleştirmeye devam ediyor. Toplama kampları, zorunlu yatılı eğitim, doğum yaşındaki Türk kadınlara zorunlu kısırlaştırma gibi uygulamaların yanı sıra işgalcilerin başvurduğu bir nevi ‘modern kölelik’ sistemi gibi çalışan zorunlu çalıştırma politikası da bu sistematik soykırımın başlıca ayaklarından biri olarak ön plana çıkıyor.

Daha önce Çin aleyhinde açıklama yaptıktan sonra kaybolan Miradil Hasan isimli bir Doğu Türkistan Türkü, Aksu’daki Huafu Tekstil Fabrikasının yerel yönetimle işbirliğine girerek toplama kamplarındaki tutukluları zorla çalıştırdığını söylemişti. Araştırmalar, fabrikanın toplama kamplarından getirilen 20.000’den fazla işçisi olduğunu ortaya çıkardı.

Bir süre önce Merkezi Çin’de adı açıklanmayan bir kentten sosyal medya üzerinden yaptığı bomba açıklamalarla gündeme gelen Aksu doğumlu Miradil Hasan’in bu yöndeki anlattıkları Özgür Asya radyosunca teyit edildi. Daha sonda kendisinden haber alınamayan ve tutuklanarak hapsedildiği tahmin edilen Miradil Hasan söz konusu açıklamasında, Çinliler tarafından işletilen Huafu Tekstil Fabrikasında Uygur gençlerinin çok düşük ücretle çalışmaya zorlandığını, fabrikanın belirli çıkarlar için yerel yönetimle ortaklık kurduğunu ve kamptaki tutukluları zorla çalıştırılmak üzere fabrikalara götürdüğünü dile getirmişti. Aksu’nun Uçturpan ilçesindeki ilgili yetkililer bu konu hakkında bilgi vermeyi reddediyor.

2011 yılında kurulan olaya konu Huafu Tekstil Şirketinin Doğu Türkistan’ın Aksu şehrinde 12 tane fabrikası bulunuyor. Şirketin Shenzen ofisinin iletişim numarası arandığında yanıt veren personel ise şirketin genel durumu hakkında bilgi istendiğinde Zhejiang ve Shenzhen ofislerinde esas olarak idari ve satış hizmetinden sorumlu 100’den fazla çalışanı olduğu, Aksu şubesinde ise ağırlıklı olarak tekstil hammaddeleri ve ekipmanları üreten 30 binden fazla çalışan bulunduğu bilgisini veriyor. Diaspora temsilcilerinin iletişime geçtiği personel, gelen soru üzerine Shenzhen ve Zheijang şubelerinde Uygur işçi bulunmadığını, Uygurların sadece Aksu’daki fabrikalarda işçi olarak çalıştığını kaydetti. Bu işçilerin büyük çoğunluğunun toplama kamplarından getirildiğini kabul eden şirket personeli, sayının da 20 bini aşkın olduğunu söyledi.

Toplama kamplarından getirilen Uygur işçilerin hangi koşullarda, ne kadar ücret karşılığında çalıştırıldığı gibi sorulara ise yanıt vermeyen personel, diaspora temsilcileri olduğunu bilmediği arayan kişileri detaylı bilgi için şirketin Zheijang’daki genel merkezine yönlendirdi. Bunun üzerine iletişime geçilen Genel Merkez’deki üst düzey yönetici ise bu konuda bilgi verilemeyeceğini belirtti.

Yine aynı şirketin bir fabrikasında Aksulu bir kızın zorla çalıştırıldığı yönünde iddialar da mevcuttu. Yerel polis memurları tarafından da teyit edilen bilgi, Hanzohra Saidahmet ve Arzugul Samet adlı iki kızın toplama kamplarından tahliye edilip bir gün sonra çalıştırılmak üzere fabrikaya zorla götürüldüğü yönünde.

Hem son aylarda gündemde giderek daha fazla yer işgal etmeye başlayan zorla çalıştırma sorununa hem de ÇKP’nin imza attığı diğer insan hakları ihlallerine dair BM başta olmak üzere uluslararası örgütlerin nasıl adımlar atacağı ise merak konusu.

Kaynak : https://www.tamgaturk.com/haber/dogu-turkistandaki-insan-haklari-ihlallerinin-bir-diger-boyutu-modern-kolelik-zorunlu-calisma-19283.html

Share
270 Kez Görüntülendi.