logo

trugen jacn

ÇİN’İN DOĞU TÜRKİSTAN’DAKİ SOYKIRIM CİNAYETLERİ HİTLER NAZİZMİNİ GEÇMİŞTİR

 Komünist Çin yönetiminin işgalindeki Doğu Türkistan’da yaşayan Müslümaan Türklere yönelik baskı,zulüm,işkence ve etnik soykırım uuygulamalarına ait son aylarda ortaya çıkan belge, görüntü ve şahit ifadeleriyle karşı karşıya kaldıkları soykırımın korkunç boyutları gün yüzüne çıkmıştır.Çin’in Doğu Türkistan’daki bu insanlık dışı uygulamaları ve bu ülkede  yaşananlar, “İnsanlık Tarihinde Hitler’den sonra yapılmış ÇKP tarafından yapılmış en büyük soykırım” olarak tanımlandı.  Bu  tanımlamayı yapanlar ise, İngiltere’de bir araya gelen ve aralarında Hahamlarında bulunduğu farklı dinlere mensup 70   kadar din adamlarından oluşuyor.

Mektupta, Doğu Türkistan’daki zulme kapsamlı şekilde değinilirken, Uygur Türklerinin neslini kesmek için uygulanan “zorunlu kürtaj”a özellikle dikkat çekildi

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ(UYHAM)

Hristiyan, Yahudi ve Müslüman din adamlarının imzasını taşıyan açık mektupta, “Çin’de en az bir milyon Uygur ve Müslüman, hapis kamplarında tutularak açlık, işkence, cinayet, cinsel şiddet, kölelik ve zoraki organ nakline maruz bırakılıyor” denildi.

Hitler’in Yahudilere karşı yaptığı iddia edilen soykırımdan daha büyük bir trajediyi kabul etmeyen Yahudiler ve hâmileri, ilk defa bir soykırımı ‘soykırım’ olarak tanımladı. İngiltere’de farklı dinlere mensup 70 dini lider, Doğu Türkistan’da yaşanan insanlık dışı Çin zulmü için “Yahudi soykırımından bu yana yaşanan en korkunç insanlık trajedilerinden biri” ifadelerini kullandı.

Hristiyan, Yahudi ve Müslüman din adamlarının imzasını taşıyan açık mektupta, “Çin’de en az bir milyon Uygur ve Müslüman, hapis kamplarında tutularak açlık, işkence, cinayet, cinsel şiddet, kölelik ve zoraki organ nakline maruz bırakılıyor” denildi.

Dini liderler, Doğu Türkistanlılara uygulanan zulmün sorumlularından hesap sorulması için çağrıda bulundu.

Hristiyan, Yahudi ve Müslüman din adamlarının imzasını taşıyan açık mektupta, “Çin’de en az bir milyon Uygur ve Müslüman, hapis kamplarında tutularak açlık, işkence, cinayet, cinsel şiddet, kölelik ve zoraki organ nakline maruz bırakılıyor” denildi. Yaşanan bu açık soykırım için açıkça soykırım denilmese de, mektubun satır arasında “bunun bir soykırım olarak değerlendirilebileceği” ifadesine yer verildi.

 Uygurların Soylarını Kırmanın Adı: Kürtaj

Mektupta, Doğu Türkistan’daki zulme kapsamlı şekilde değinilirken, Uygur Türklerinin neslini kesmek için uygulanan “zorunlu kürtaj”a özellikle dikkat çekildi

Mektupta, Doğu Türkistan’daki zulme kapsamlı şekilde değinilirken, Uygur Türklerinin neslini kesmek için uygulanan “zorunlu kürtaj”a özellikle dikkat çekildi. Kampların dışında da dini özgürlüklerin tamamen kısıtlandığı belirtilerek Uygur kadınlara zorla doğum kontrolü ve kısırlaştırma yapıldığı hatırlatıldı. Mektupta bu oran yüzde 80 olarak açıklandı.

İkinci Dünya Savaşı’nda Nazi karşıtı tutumuyla bilinen ve bir toplama kampında hayatını kaybeden Hristiyan rahip Dietrich Bonhoeffer’in “Kötülüğün karşısında sessizlik, kötülüğün ta kendisidir… Konuşmamak bir beyandır. Hareket etmemek bir tepkidir” sözlerine yer verilen mektupta şöyle denildi:

  • Hitler’in Yahudi Soykırım “Holokost’un ardından dünya ” Bir daha asla’ dedi. Bugün biz ‘bir daha asla’ sözünü tekrar ediyoruz.
  • Bizler din adamları olarak Uygurların yanındayız. Kültürel Devrim’den bu yana Çin’de inanç ve din özgürlüğü kısıtlanan Tibetli Budistlerin, Falun Gong dindarlarının ve Hristiyanların da yanındayız.
  • Her yerdeki inançlı ve bilinçli insanları, bu zalimliğin son bulması için dualarımıza, birliğimize ve eylemlerimize katılmaya davet ediyoruz.
  • Adalet için çağrıda bulunuyor, bu suçların araştırılmasını, sorumlulardan hesap sorulmasını ve insan onurununun  yeniden ihyası   için bir yol ve yöntemin  belirlenmesini   talep ediyoruz.”

Tüm Uygurlara Vatandaşlık Verilsin !

İngiltere’de farklı partilerden 44 parlamento üyesi de, geçtiğimiz hafta içişleri bakanına bir mektup yazarak, ülkeye gelen Uygurlara otomatik olarak mülteci statüsü verilmesini talep etti.

İçişleri Bakanı Priti Patel’e gönderilen mektupta “Çin devletinin özellikle de zulümden kaçarak İngiltere’ye sığınan tüm Uygurlara otomatik olarak mülteci statüsü verilmesini talep ediyoruz. Hükümet olarak bunu lütfen taahhüt ediniz.” denildi.

Kaynak : https://www.gzt.com/gercek-hayat/boylesini-ancak-hitler-yapardi–dogu-turkistanda-buyuk-soykirim-3549538
Share
231 Kez Görüntülendi.