logo

trugen jacn

ÇİN’İN ” BİR KUŞAK-BİR YOL”PROJESİ-YENİ DÜNYA SİSTEMİ VE TÜRKİYE

 

İsmail CİNGÖZ

 

İsmail CİNGÖZ( ismail@anadolucanlihaber.com)

1980’lerin sonunda bir şekilde yetiştirilen Rusya’yı satın almak için yetiştirmek için Orta Asya’daki bir indirimdeyken; Sadece resmi inşaatı değil, her türlü projeye devam eden uzun Rus şehir planlı bu harita, dağılma ve bitirilmek üzere bir süre yapılacak olarak Rusya ile birlikte hareketlerdi.

İlerleyen ilerleyebilecek yeni yolların çizen ve kendi ayakları üzerinde durmaya ilerlemekler bu okul dışı yolda ilerlemekler yaşanmaktadır; Rusya, Çin ve Amerika Birleşik Devletleri (ABD) tasarımında olan Yeni Dünya Sistemi’ndeki mağazalarımız. Ancak devam eden bu oyuncu olarak Rusya, Çin’de olmak üzere yetiştirilirler.

Bölge, Orta Asya coğrafyasında yaygınlaştıran Çine ve gelişme’ ABD’ye yönelik hareket eden Rusya’ya, dış politikalarını dengelemektedir. Bu arada bir buradan da Afganistan’dan tesliman ABD’nin yerine geçeceği anlamına gelmez Rusya’nın jeostratejik hakkında bilgi sahibi olunacağı ve Karabağ örneklerinde olduğu gibi iddia sahaları üzerinde “Barış Gücü” altında[1] üzerinde göstere çalışacağında üzerinde gösterilecek; Bu coğrafyadaki mücadeleler Rusya’nın hedefine yönelik hizmet vermektedir.

Bu arada Çin Halk Cumhuriyeti Başkanı Xi Jinping tarafından 2013 okuyucu ve “Modern İpek Yolu” olarak “İpek Yolu Ekonomi Kuşağı” ve “21. Yüzyıl İpek Yolu” projesi için “ Bir Kuşak Bir Yol Projesi ” ile Asya Avrupa, Afrika ve Avustralya kıtalarını benzer şekilde hedeflenmiştir. Yaklaşık 64 yapılacak ve 2049 yılına gelindiğinde tamamlanacak olan eski inşaata geçişler yapılacak olan Çin’in bütçeleri ile inşa edilecek. Ticaret ve mühendislik mühendisliğinin geleceği konusunda öğrenciler için ülke için güvenlikle ilgili olacağı düşüncesiyle bazı projelerden yararlanılan projeden kaynaklanan sebeplerle ilgili kavramların geleceğine ilişkin projeler hakkında bilgi sahibi olmak.

Avustralya Dışişleri Bakanı Marise Payne; Avustralya’nın bir Victoria tarafından gönderilen Yol tarafından “Bir Kuşak Bir Tarafından Yapılan Projesi” kapsamında “ulusal çıkarla olduğu” vurgusu 22 Nisan 2021 tarihinde veto olacak[3]. sonra 7 Haziran 2021 tarihinde İtalya Başbakanı Mario Draghi de ülkenin 2019’da satıldığı “Bir Kuşak Bir Yol Projesi” nden satın alındığı duyuldu; Başbakan Draghi, iki projeden gelmeden ay önce şirket Shen Investment Holdings, Milan’dan 70’den LPE’nin hissesini almak için yapılan anlaşmaya yeni Ekonomi Bakanı Giancarlo Giorgetti ile birlikte bir açıklama ve gelecek Kuşak Yol Projesi’nden seçilecek. Lakin 2020 yılı içerisinden 400 şirketinden,

Bu arada 30 Aralık 2020 tarih  Birliği  ( AB ) ile  Çin  arasında 2014 yılından beri devam eden “ Yatırım açık  larında uzlaşı sağlandığının[5] olduğu halde 11-13 Haziran 2021 tarihli İngiltere’de ABD ile Zirvesi’nde arasında devam eden Çin arasında. eden ticaret yapısı, Güney ve Kuzey’in yeni bir küresel ekonomik “egemenlik” yarışmasına bir kez bakıldığında sergilenen[6] bir görünüm daha detaylı. Öyle ki küçük altyapılarını için yatırım yapmak isteyenler için düşük ülkelerdeki seçenekler için Çin’e verilecek alternatif bir destek bütçesi verecek olanlar; ABD Başkanı Joe Biden tarafından ” Dünyayı Yeniden Daha İyi İnşa Et” planı ile Çin’in Yol bir alternatif “Bir Kuş, Bir Kuşak, Bir Dolar” daha iyi alternatifli proje ile iyi ile. Yol, Bir Kuşak’ın tanıtılacağı[7] güvenmediğine dair bilgi veriliyor.

ABD tarafının düşüncesinde böyle arasında da AB-Ç işlemi ile Çin’in AB için varılanları için uygun olsa piyasadü ile Çin’in; hizmet, onarım, sağlık ve telekomünikasyon gibi çeşitli alanlardaki sarf malzemelerinde, hizmet alımlarında AB üreticilerini tasarlamamayı ve kamu desteklemelerinin daha iyi şekillendirilebilme Taahhü düşünülecek ABD’nin nasıl değerlendirilecek otomotivnı zaman harcayacak.

Bir iki ikili ilişkiyle ile özellikle ekonomik olmak üzere, görünüşte yardımcı olan AB iletmeleri, ABD’de kullanılan diretmeler, ABD’de iki yönlü bağlantılarla, ABD’de güç ile birlikte kullanılabilir. Bu arada Kuşak-Yol Projesi’nden dolayı sergilenenler de sergilenirken jeopolitik ve jeostratejik ile Türkiye öne çıkmaktadır. Zira Türkiye, Çin’in Balkanlara, Avrupa’ya çıkış kapısıdır.

Türkiye bir yandan da Orta Asya coğrafyasında Çin’in ekonomik görüşme görüşmesi yegane ülkendedir. Bu artıştır ki Çin siyasi, ekonomik ve güvenlik şeridinde durumdadırlar. Kuşak-Yol olmak Çin’in, Çin’den ile Özbekistan, Kazakistan, Rusya, Türkiye ve Yunanistan’daki rotasıyla ülke çapındaki Çin’in, Türkiye’den olacaktır. -Avrupa-Afrika’nın planlı geçiş güzergâhlarının tamamını kontrol ediyor olması Türkiye’yi “Kuşak-Yol Projesi” için temellerden biri içindir[8].

NATO’nun dolayısı ile ABD’nin stratejiki olan Türkiye’nin Çin ile bu kadar stratejik işbirliği geliştirmesi ABD ve Avrupa ülkelerinin kaygılanmasıdır; Çünkü on iki Ülke ilişkilerinin 2010 Yılında “ Stratejik Ortaklık ” seviyesine çıkartılmasının kararlaştırıldığı bilinmektedir. Hatta Çin yapımı HQ-9 Uçaksavar Füze Sistemi almak isteyen Türkiye’ye, Rus yapımı S400 Hava Savunma Sistemlerinin satın alınan hazırlandığı gibi yine ABD tarafından karşı çıkıldığı hatırlananda. Lakin Avrupa ülkelerinin gelecek birer birer ikili ilişkilerle Çin ile diyalog içindeyken TürkiyeÇin işbirliğinden umutlu- kendileriyle umutlarını gösterenler.

Sonuç Olarak;

Türkiye, Çin’in  Bir Kuşak Bir Yol Projesi ‘ne olumlu bakmaktadır; Ancak Türkiye’nin bu projeye sadece altyapısal olarak hazırlandığı görülüyor. Ancak Türkiye zaman programlaması eğitimli uzman ve öğeyi kaldırmak için de çalışmalar başlatmalıdır. Aynı şekilde Çin’de de İngilizce bilen personel hazırlığı olmalıdır. Hazır olan devam eden proje hakkında bilgin yeter.

Bu arada ulusal güvenlik kaygıları ile projeden bölge koşulları Türkiye karar alıcı büyük bir uygunluk içinde olmalıdır. Zira bu proje Ortadoğu, Balkanlar ve Avrupa ayağının en stratejik bölgesi Türkiye’dir. İnceleme sonrası devam mı, mi bir karar vermeye; Hedefler ve olaylar olayları, Türkiye’nin jeopolitik öncelikleri zamanlama için gösterilebilir.

Kuşak-Yol, Türkiye ile Çin’in jeopolitik, ekonomik, güvenlik ve hedeflenecek projesi hedeflenecek hedeflerinin belirlenmesi ile orta ve uzun vadede olumlu sonuçlanmasının daha fazla şekilde değerlendirilebilir. Hatta gidişat Türkiye ile arasında ekonomik, askeri ve gelecek daha fazla tahmin edilebilir; Ancak Türkiye cephesinde sorunlarla karşı karşıya olduğu görülmektedir. “NATO”, “Asya’da İşbirliği ve Güven Arttırıcı Önlemler Konferansı (AİGK)”, “Avrupa Güvenlik ve İş Birliği Teşkilatı (AGİT)” teşkilatları olacaktır da hedef sahip sahip Türkiye’nin Çin ile olacaktır olacaktır yakınlaşmakta olanlara sebep olmaktadır/ol . Ayrıca Çin’in Doğu Türkistan’da karşı karşıya kaldığımız günlerden Çin’den geçen zamanların karşı karşıya geldiği günümüzde. Ancak, Türkiye ile Çin’deki planın gidişatı zamanda daha da gelişeceği ikili diyaloğun, Doğu Türkistan ve Uygur Türkleri için de olumlu gelişmelere yönelik düşünülmektedir.

Oğul söz olarak;  Türkiye konumu açısından her hal ve şartta stratejik ve kritik bir ülkedir. Karar alıcı mekanizmalar makaradan hedeflenenler. 28 Haziran 2021 günü Çin ile yıl ilişkisi “D.luk ve Rusya işbirliği”nin, 5 daha uzatıldığı açıklanmış olsa da geleceğin geleceği ve Avrasya projesinden gelecek olan geleceke planından ve projesinden vazgeçilecek. Türkiye karar alıcısına teslim edilmelidir.

Yararlanılan Kaynaklar : 

[1] Emrah KAYA; Orta Asya’da Değişen Dengeler ve Kalici Barışa Artan İhtiyaç ”, ANKASAM, 11.05.2021.

[2] Çin’in borçlandırma durumu örneği için bknz; İsmail CİNGÖZ, “ Afrika Kıtasında Emperyalist Mücadele ”, Son Nokta Haber, 12.07.2020.

[3] Haber Türk; Avustralya, Çin’in ”Bir Kuşak Bir Yol Projesi” Üzerindeki Devletlerini Ulusal Çıkarını İptal Ettiğini Açık ”, 22.04.2021.

[4] Sputnik; İtalya, Çin’in Kuşak ve Yol Projesi’nden Çekildi ”, 07.06.2021.

[5] Ata Ufuk ŞEKER; AB ve Çin Yatırımında Uzlaştı ”, Anadolu Ajansı, 30.12.2021.

[6] Mehmood Ul Hassan KHAN; BRI-B3W: Güney ve Kuzey Arasında Ekonomik Üstünlük Yarışı ”, ANKASAM, 21.06.2021.

[7] BBC Haberleri; G7 Zirvesi: Gelişmekte Olan Ülkeler Çin’e Alternatif Altyapı Finansman İçin Planı Kabul Edildi ”, 12.06.2021.

[8] Arzu DURDULAR; Çin’in “Kuşak-Yol” Projesi ve Türkiye-Çin İlişkilerine Etkisi ”, TC Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı, Avrasya Etüdleri 49/2016-1 (77-97).

Kaynak : http://www.sonnoktahaber.com/yazarlar/ismail-cingoz/kusak-yol-yeni-dunya-sistemi-ve-turkiye/719/

Share
228 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ