logo

trugen jacn

BİRLEŞMİŞ MİLLETLERDEN ÇİN’E ÇAĞRI : UYGUR BİLGİN PROF.DR.TİYİP’İN YERİNİ AÇIKLAYIN !

Birleşmiş Milletler (BM) insan hakları uzmanları, davet üzerine Almanya’ya giderken Hava alanında göz altına alınan ve şimdiye kadar nerede olduğu açıklanmayan “Çin’de bilinmeyen bir yerde gözaltında tutulduğu varsayılan “eski Sincan Üniversitesi Rektörü, dünyaca ünlü bilim insanı Uygur Türkü Prof. Dr. Taşpolat Teyip’in durumundan endişe duyulduğunu bildirdi.BM.ayrıca Çin’e çağrıda bulunarak “Prof.Dr,Taşpolat Tiyip’in nerede olduğunu ve yerini açıklanmasını “istedi.

Uygur Türkü Teyip.jpg

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

BM Gözaltında Zorla veya Gönülsüz Kayıplar Çalışma Grubu ve BM özel raportörleri, yaptıkları ortak yazılı açıklamada, Uygur aydını ve bilim insanı Teyip’in Almanya’da bir konferansa giderken 2017’de Çinliler tarafından alıkonulduğundan bu yana nerede olduğunun bilinmediği vurgulandı.

Açıklamada, “Çinli yetkililer bize, Teyip’in yolsuzluk suçlamalarından yargılanmakta olduğunu, akrabaları tarafından bir avukat tutulduğunu ve ölüm cezasına çarptırılmadığını belirtti.” ifadesi kullanıldı.

Uygur Türkü Teyip’in idam cezasına mahkum edilmediğinin Çin tarafından teyit edilmesinden memnuniyet duyulacağı vurgulanan açıklamada, “Teyip’in şu an nerede tutulduğunu kamuoyuna açıklayın ve ailesinin onu ziyaret etmesine izin verin.” çağrısına yer verildi.

Teyip’e verilen cezanın açıklığa kavuşturulmamasının özellikle endişe verici olduğunun altı çizilen açıklamada, BM insan hakları uzmanlarının Çin’in Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde Uygur Türklerinin bir dizi tesiste “bilinmeyen suçlamalarla tutulmasından” kaynaklanan endişelerini defalarca dile getirdiği de hatırlatıldı.

Çin’in Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde yaşayan Uygur Türklerine yönelik Pekin yönetiminin uygulamaları ve ülkedeki diğer dini inanışlara karşı aldığı kararlar, 2019’da dünya gündeminin en dikkat çeken konuları arasında yer aldı.

Bölgede akıbeti bilinmeyen çok sayıda aydın ve akademisyenin toplama kamplarında tutulduğundan şüpheleniliyor.

Kaynak : Anadolu Ajansı(AA)

Etiketler: » » » » » » » » »
Share
1133 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ