logo

trugen jacn

ABD’DEN SONRA KANADA DA ÇİN’İN DOĞU TÜRKİSTAN’DAKİ ZULMÜNE ” SOYKIRIM ” DEDİ

ABD,yönetiminin geçtiğimiz aylarda Çin’in işgalindeki Doğu Türkistan’da yaşayan Türklere yönelik baskı ve zulmünü soykırım olarak kabul etmesinden sonra Kanada Federal Parlamentosu da 22Şubat 2021’de Çin Zulmünü SOYKIRIM yasa tasarısı kabul etti.Son duruma göre Çin’in Doğu Türkistan’daki insanlık dışı uygulamalarını Soykırım olarak kabul edeen ülke sayısı 2’ye yükselmiş oldu.

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ(UYHAM)

Kanada’da ana muhalefetteki Muhafazakar Parti Wellington Milletvekili Michael Chong tarafından genel kurula sunulan “Çin’deki Dini Azınlıklar” başlıklı tasarı, parlamentonun yerel saatle akşam saatlerinde yaptığı oturumda oylandı. 

Oylamaya bağımsız ve muhalefet partilerine mensup 184, iktidardaki Liberal Parti’den de 82 milletvekili olmak üzere toplam 266 milletvekili katıldı. 338 sandalyeli parlamentodan 266 oy ile geçen tasarıya Liberallerin bir kısmı destek vermedi.

Katılan milletvekillerinin tamamı tasarıya evet oyu verdi ve böylece Kanada Federal Parlamentosu, Çin’in Uygur Türklerine yönelik uygulamalarını “soykırım” olarak tanımlamış oldu. 

338 sandalyeli Kanada Federal Parlamentosu’ndaki oylamaya, iktidardaki Liberal Parti’den 72 milletvekili ise katılmadı. 

Bir 1 kişi, ayakta ve şunu diyen bir yazı 'OPPOSITION MOTION (CPC) Religious minorities in China MOTION DE L'OPPOSITION (PCC) Minorités religieuses en Chine' görseli olabilir

“SİNCAN’DAKİ SOYKIRIM İDDİALARINDAN ENDİŞELİYİZ” 

Dışişleri Bakanı Marc Garneau, parlamentodaki oylamanın hemen ardından söz konusu kararla ilgili yazılı bir açıklama yaptı. 

Bakan Garneau, açıklamasında, “Keyfi gözaltı, yeniden eğitim, zorla çalıştırma, işkence ve zorla kısırlaştırma gibi Sincan’daki insan hakları ihlallerine dair korkunç raporlardan derinden rahatsız olmaya devam ediyoruz’’ ifadesini kullandı. 

Kanada, Çin'in Uygur Türklerine yönelik uygulamalarını 'soykırım' olarak tanımladı

Konunun parlamentoda ele alınıp görüşülmesini değerlendiren Garneau, “Parlamenterlerin birlikte çalışmalarını ve bu kritik konuyu tartışmalarını memnuniyetle karşılıyoruz. Kanada Hükümeti soykırım iddialarını son derece ciddiye alıyor. Bu tür iddiaların bağımsız bir uluslararası hukuk uzmanları organı tarafından soruşturulmasını sağlamak için uluslararası toplumla birlikte çalışmak gerektiğine inanıyoruz” yorumunu yaptı. 

Garneau, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: 

“Müttefiklerimiz, G7 ve Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Konseyi ile birlikte Çin’in insan hakları ihlallerini kınadık. Başbakan Trudeau, geçen hafta G7 liderler toplantısında bu konuyu gündeme getirdi. Kanada Hükümeti savunmasız azınlıkları savunmak için uluslararası ortaklarla çalışmaya devam edecek. Soykırım iddialarına yanıt olarak şeffaf ve güvenilir bir uluslararası soruşturma çağrımızı bir kez daha yineliyoruz. Bu soruşturma, tarafsız uzmanların durumu ilk elden gözlemleyebilmesi ve rapor edebilmesi için uluslararası ve bağımsız bir organ tarafından yürütülmelidir.” 

Kanada Başbakanı Justin Trudeau, oylama öncesi yaptığı açıklamada, oylama konusunda çekimser olduklarını duyurmuştu.

Kaynak : https://www.karar.com/toplama-kampindan-kurtulan-uygur-yasadiklarini-anlatti-kampta-insan-oldugumu-unutturdula-1606313 

Share
388 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ