logo

trugen jacn
27 February 2016

İŞGALCI ÇİN,DOĞU TÜRKİSTAN’İN HOTEN BÖLGESİ’NDE BİR ÇİN ŞEHRİ DAHA KURUYOR

Dünya’daki karmaşık  siyasi durum ile uluslar arası toplumun dikkatinin Suriye başta Ortadoğu’ya odaklanması İşgalcı Çin’e gerekli ve yeterli  tavır ve insanı tepki gösterilmemesi  işgal altında tuttuğu Doğu Türkistan,Tibet ve İç Moğolistan vebenzeri Çin işgalindeki coğrafyalarda etnik ayrımcılık,ırkı soykırım ve diğer insanlık dışı icraatlarını daha rahat icra etmelerine imkan sağlıyor.

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi (UYHAM)

İşgalcı Çin’in Doğu Türkistan’in domgorafik yapısını değiştirerek,ülkeye transfer ettiği etnik Çinli göçmenler ile bu tarihi Müslüman Türk ülkesini dönüştürme uygulamalarına hız verdiği bildiriliyor.
Dünya’daki karmaşık siyasi durum ile uluslar arası toplumun dikkatinin Suriye başta Ortadoğu’ya odaklanması İşgalcı Çin’e işgal altında tuttuğu Doğu Türkiskistan,Tibet ve İç Moğolistan vebenzeri Çinli olmayan coğrafyalarda etnik ayrımcılık,ırkı soykırım ve diğer insanlık dışı icraatlarını daha rahat yürümlerine imkan veriyor.
Çin’in resmi Tengritaf İnternet sitesinde yer alan haberlere göre Hoten’de Kurumtaş adı ile bir Çin şehri daha kurma kararı alındığı bildiriliyor.

Htay -Terörist
Çin Bakanlar Kurulu 26 Şubat 2016 tarihinde kabul ettiği bir kararname ile İşgalcı Çin’in Doğu Türkistan’daki kolu ve çomağı ve sınır boylarına konuşlandırdığı söz Üretim ve İnşaat Ordusu’Singtüen)’e bağlı ve Hoten’de bulunan 14.Tugay 224.Tabur’a bağlı olarak kurulacak bu Çin şehrinin sınırları Hoten Vilayeti’nin Çira,Karakaş ve Guma ilçeleri arasıında yer alıyor.Şehre bağlı Guma 47 Toprak islahı ve Kazanma(Bozyer Özleştürüş) Taburu ile bir Tarım Üretim ve İşletme Taburu de bu yeni kurulan Çin şehri’nin bünyesinde yer alıyor.Kurumtaş şehri’nin toplam yüz ölçümünün ise 687,1 km2.olarak belirlendiği ifade ediliyor.
İşgalcı Çin geçen yıldan itibaren Doğu Türkistan’da Bingtüen’e bağlı Çin şehirlerinin kuruluşuna hız verdiği dikkatı çekiyor.
Çin 2015 yılının Nisan ayında da Gulca’nın Kazakistan’da sınırında bulunan Korgas İlçesinde yer alan Kökdala şehrini de Bingtüen’in bünyesine kattığını açıklamıştı.
İşgalçı Çin,geçen yıl de yine Hoten bölgesi’nde Bingtüen’e bağlı Kunyu adı ile bir Çin şehhri kurulduğunu açıklamıştı.

Halen Doğu Türkistan’da Çin merkezi otoritesine direkt bağlı olarak faaliyet gösteren ve Doğu Türkistanlı aydınların “Cüce Knezlikler” adını verdiği Bingtüen’e bağlı kurulan 8 şehir bulunuyor.Bu şehirler ise şunlardır ; Otunköz(VuCiyacu)Şihenze,Ala,Tumşuk,Küytün(Biyituven) Başeğim (Timing gue) Şuvanghi,Aral ve Kuytu
Özgür Asya radyosu internet sitesinde yer alan bir yorumda ise,İşgalcı Çin’in yeni kurduğu bu Kurumtaş şehrine yıllar içinde 200 bin etnik Çinli göçmeni yerleştirmeyi hedeflediği bilgisini veriyor.

Doğu Türkistan zulme direniyor

Çin’in Hedefi,Doğu Türkistan’ı bir Çin Yurduna Dönüştürmek
İşgalcı Çin’in resmi Tengritağ sitesinde yer alan bu haber ile ilgili yorumda şu ifadelere de yer veriliyor, “ Bingtuen’e bağlı yeni Çin şehirlerinin kurulmasında esas amaç,Uygur bölgesinde Toplumsal huzur ve istikrarın korunması ve sürdürülmesidir. Bingtuen,uzun vadeli güvenlik ve isitakrar için stratejik bir ihtiyaçtır. Bingtuen’e bağlı kurulacak Toprak islahı ve Tarım İşletmeleri Taburları’nın temel amacı üretimi arttırmak ve ülke sınırlarını korumak ve bölge’ye daha çok etnik Çinli göçmen’in yerleştirilmesini sağlamaktır.”

Uygur Aydınlar : Çin Sözde Özerk Bölgeyi Ortadan kaldırmak istiyor
Diaspora’da yaşayan Uygur aydınları ve bölge uzmanları Çin işgal yönetiminin esas amacının Doğu Türkistan’daki Çiniili nufüs oranını arttırarak kendilerinin 1955’ yılında Uygurlara sormadan kurdukları Sözde Uygur bölgesini ortadan kaldırmayı hedeflemektedir.

Etiketler: » » » » » » » »
Share
3390 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ