logo

trugen jacn
21 Mart 2014
Genel

MALEZYA’YA SIĞINAN 62 UYGUR TUTUKLANDI.

Malezya

Hamit Göktürk

Tayland’ın Malezya sınırına yakın ormanlık bir alanda tasadüfen bulunan 220 kişilik Uygur sığınmacıdan sonra, bu ülkeden Malezya’ya çeşitli yollardan gelen 62 Uygur’un Malezya Makamlarınca tutuklandığı bildiriliyor.
Hür Asya Radyosu’nun Malezya basını ve Sosyal Medyası ile Türkiye’de yayınlanan Sabah gazetesinde yayınlanan haberlere atfen verdiği bilgilere göre : 13 Mart’ta Tayland sınırını geçen Uygurlardan bir aile, Malezya Hava Yollarına ait kaybolan uçak ile ilgili genel kontrol sırasında yakalanmıştır.Yakalanan bu kaçak Uygurlardan yola çıkan Malezya polisi başkent ve yakın bölgelerden toplam 62 kişiyi toplayarak tutuklamıştır.
Uzun bir süre Malezya’da kalan ve bu ülkenin genel durumunu iyi bilen ve halen Washıngton’da yaşayan Amerika Uygur Derneğinin Başkan Yrd.cısı Dr İlşat Hasan.bu ülkedeki dostları ve özel kaynakları aracılığı ile bu konuda bilgi sahibi olduğunu ve toplu tutuklama olayının doğrulandığını açıkladı.Malezya gevenlik güçlerince yakalanan bu Sığınmacı Uygurların içerisinde en büyüğü 40 yaşında olmak üzere,kadınlar ve çocukların de bulunduğu bildiriliyor.
Dr.Hasan konu ile ilgili Radyo muhabirinin sorularını şöyle cevaplandırdı,” Malezya’da nüfusun ekseriyetini Müslüman olan Malay halkı oluşturur. Müslümanlar, Uygur sığınmacılara din kardeşliği noktasında her zaman olumlu yaklaşmış ve iyi niyet göstermiştir. Fakat Ülke’de Çinliler en büyük ikinci etnik gurup olarak öne çıkıyor. Ekonominin %90’nı bunlar idare ediyor. Medya konusunda da çok güçlüdürler. Bu nedenle bu ülkede Çin’in etkisi çok büyüktür. Ayrıca, son kaybolan Malezya uçağındaki yolcuların çok büyük bir bölümü Çinli olduğu için Çin yönetimi bastırıyor. Malezya yönetimi büyük baskısı altında ve tedirgin bir durumda. Ayrıca, yönetimin yetersizliklerinden kaynaklanan bazı özel durumlardan ve daha önceki örneklerden yola çıkarsak,ben bu 62 Kardeşimizin durumundan pek ümitli değilim. Daha önce yaptıkları gibi,bu sığınmacıları de Çin’e geri verebilirler. BM. Ve ABD. yönetimi ve uluslar arası toplum eğer ciddi olarak devreye girip Malezya’ya baskı yaparlarsa ancak, Malezya Hükümeti’nin bunların 3.bir ülkeye gitmelerine kadar ülkede kalmalarına izin verebilirler,diye düşünüyorum.”
Bilindiği üzere,2012 yılında Malezya Hükümeti bu ülkeye sığınan 12 Uygur’u Çin’e iade etmişti. İade edilen Uygurlar çeşitli ağır hapis cezalarına çarptırılmıştı. BM. Ve uluslar arası toplum bu nedenle Malezya Hükümetini eleştirmiş ve kınamıştı.

Etiketler: »
Share
1056 Kez Görüntülendi.

BENZER HABERLER