logo

trugen jacn
23 Eylül 2014

ÇİN , MÜSLÜMAN UYGURLARIN VİCDANI Dr.İLHAM TOHTİ’Yİ ÖMÜR BOYU HAPSE MAHKUM ETTİ.

image

Çin’de ”bölücülük” suçlamasıyla yargılanan tutuklu Uygur akademisyen İlham Tohti’ye ömür boyu hapis cezası verildiği bildirildi.
Çin’de ”bölücülük” suçlamasıyla yargılanan tutuklu Uygur akademisyen İlham Tohti’ye ömür boyu hapis cezası verildiği bildirildi.

Tohti’nin avukatı, twitter hesabından yaptığı açıklamada, ailesiyle görüştüğünü, Tohti’nin “ülkeyi bölmek suçundan” müebbet hapis cezasına çarptırıldığını belirtti.

Tohti, Sincan Uygur Özerk Bölgesi’ndeki Urumçi Orta Halk Mahkemesi’nde geçen hafta iki gün “bölücülük” suçlamasıyla yargılanmış, mahkeme basına ve uluslararası gözlemcilere kapalı yapılmıştı.

Tohti, yargılamanın ilk gününde “bölücülük” başta olmak üzere hakkındaki tüm suçlamaları reddetmişti.

Duruşma sırasında polis, bölge ve mahkeme çevresindeki sokakları trafiğe kapatmış ve gazeteciler dahil duruşmayı izlemek isteyenleri bölgeye almamıştı.

Pekin’deki Minzu Üniversitesinde ekonomi profesörü olan 45 yaşındaki Tohti, Pekin’de 15 Ocak’ta, ”bölücülük” suçlamasıyla gözaltına alınmış, bilgisayarları, cep telefonları ve bazı akademik çalışmalarına el konulmuştu.

KAYNAK  AA.  ve Ajanslar

    Haber Merkezimize  ulaşan bilgilere göre ;  bugün saat 10,oo’da Urumçi Orta Halk Mahkemesi’nde başlayan duruşmada,Mahkeme Başkanı  66 sayfa’dan oluşan Kararı  3 saat süre ile okumuştur. Dr.Tohti’nin  Vatanı Parçalamak ve Bölücülük yapmak suçlarından   müebbed hapis cezasına mahkum edildiğini  ve sahip olduğu bütün mal varlığına devletçe el konulduğunu açıklamıştır. Dr.Tohti Mahkeme Heyeti’ne hitaben yüksek sesle bu kararın adil olmadığını ve kabul etmeyeceğini dile getirmiştir. Dr.Tohti daha sonra görüştüğü Avukatlarına eşi ve ailesinin metin olmalarını ve  üzülmemelerini  ilettiği bildirilmiştir.

          Mahkeme kararının temiz edilip edilmeyeceği  hakkında  Avukatlar henüz bir açıklama yapmamışlardır.(UYHAM)

Etiketler: » » » »

Share
1315 Kez Görüntülendi.