logo

trugen jacn
16 Haziran 2014

Dr.İLHAM TOHTİ ” GİZLİCE YARGILANDI VE CEZA ALDI “İDDİASI

     İlham Tohti 'gizlice yargılandı ve ceza aldı' iddiası

Uygur asıllı bilimadamı İlham Tohti’nin Çin’de bir mahkeme tarafından gizlice yargılandığı ve ağır hapis cezası aldığı iddia edildi.

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Uygur asıllı bilimadamı İlham Tohti’nin Çin’de bir mahkeme tarafından gizlice yargılandığı ve ağır hapis cezası aldığı iddia edildi
Dünya Bülteni/Haber Merkezi
Çin tarafından tutuklanan Uygur asıllı bilimadamı İlham Tohti’yle ilgili yeni bir iddia ortaya atıldı. İngiliz the Guardian gazetesinde yer alan iddiada, Tohti’nin gizlice yargılandığı ve ağır hapis cezasına mahkum edildiği ifade edildi.
Guardian’ın Li Fangping isimli bir blog yazarına dayandırdığı haberinde, Tohti’nin Çin’de bir mahkeme tarafından gizlice yargılandığı ve ağır hapse mahkum edildiği iddia edildi.
Gazeteye konusan Fangping, iki ayrı kaynaktan aldığı bilgiye göre, Tohti’nin Çin’deki bir mahkemede kamuya ve basına haber verilmeden yargılandığını ve ağır hapse mahkum edildiğini söyledi.
Resmi kaynaklardan bu bilgiyi henüz doğrulatamadığını belirten Fangping, Tohti’nin kaç yıl hapse mahkum edildiğiyle ilgili herhangi bir detay vermedi.
Uygur asıllı bilim adamı İlham Tohti, geçtiğimiz ocak ayında Çin tarafından tutuklanmış ve bölücülük yapmakla suçlanmıştı. Tohti’nin eşi bu suçlamaların saçma ve komik olduğunu söyleyip Çin yönetimini eleştirmişti. Tohti’nin destekleyicileri ve dünya çapındaki bilim çevreleri de Çin yönetiminin bu kararını eleştirmiş ve Tohti’nin serbest bırakılmasını talep etmişti. Ancak bu talepler doğrultusunda şimdiye kadar herhangi bir gelişme yaşanmadı.

Kaynak : http://www.dunyabulteni.net/gunun-haberleri/301228/ilham-tohti-gizlice-yargilandi-ve-ceza-aldi-iddiasi

Etiketler: »
Share
735 Kez Görüntülendi.