logo

trugen jacn
20 Eylül 2014

İNSANİ DEĞERLER PLATFORMU DOĞU TÜRKİSTAN’DA YAŞANANLARA TEPKİ GÖSTERDİ.

Alperen Ocakları ve Dil ve Edebiyat Derneği tarafından ‘Doğu Türkistan da Neler Oluyor?’ adlı etkinlik öncesi Turgut Özal İş Merkezi Belediye Konferans Salonu’nda ortak basın açıklaması yapıldı.

Belediye Başkan Yardımcısı Turhan Candan ile İnsani Değerler Platformu Üyesi sivil toplum kuruluşlarının katıldığı toplantıda Doğu Türkistan’da Müslüman Türklere yapılan Çin zulmüne dikkat çekildi.

Alperen Ocakları Başkanı Fatih Yücel’in açış konuşmasının ardından kürsüye gelen Belediye Başkan Yardımcısı Turhan Candan, Doğu Türkistan’da Çin politikalarının artık sistematik işkenceye dönüştüğünü söyledi.

Bölgede yaşayan Müslüman Türklerin yıllardır asimilasyona tabi tutulduğunu, özerk bir yerleşim alanının Çin devleti tarafından işgal edildiğini, camilerin, Kur’an kurslarının baskı altına alındığını, kadınlara taciz ve tecavüze uğradığını, binlerce Uygur Türkünün cezaevlerine alındığını belirten Candan, Türkiyeli Müslümanların bu zulümlere yeterli tepkiyi göstermediğini kaydetti.

Öte yandan Alperen Ocakları ve Dil ve Edebiyat Derneği tarafından ‘Doğu Türkistan da Neler Oluyor?’ adlı konferans yarın gerçekleştirilecek.

20 Eylül 2014 Cumartesi günü saat 14:00’de Turgut Özal İş Merkezi Belediye Konferans Salonu’nda gerçekleştirilecek konferansa konuşmacı olarak Dünya Uygur Kongresi Genel Sekreteri Seyit Tümtürk katılacak. Konrferansa duyarlı tüm Çorumlular davet edildi.

KAYNAK  : Çorum Hakimiyet Gazetesi 19.09.2914

Etiketler: » »
Share
1131 Kez Görüntülendi.