logo

trugen jacn

DOĞU TÜRKİSTANLI KAZAK AKİKAT’TAN NUR SULTAN ÇİN BÜYÜKELÇİLİĞİ ÖNÜNDE PROTESTO !

26 Haziran’da Nur Sultan’daki Çin Büyükelçiliği önünde iki kişi sırayla Çinli işgalcilerin tutukladığı Doğu Türkistan’daki akrabalarının Kazakistan’a gelmelerine izin verilmesinı sağlamak amacı ile tek kişilik gösteri düzenlediler. Tek kişilik eylemciler yaklaşık yarım saat sonra, Kazakistan polis özel kuvvetleri tarafından gözaltına alındı ve tutuklanarak çeltik vagonuna konularak bilinmeyen bir yere götürüldüğü açıklandı.

Doğu Türkistan’daki aileleri için Çin elçiliği önünde eylem yapan iki kişiyi Kazak polisi gözaltına aldı

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM) Protestoculardan biri, Kazakistan’ın başkenti Nur Sultan’a gelen Almatı’da yaşayan Akikat Kaliolla, e Çinli yetkililerin elinde bulunan akrabalarının dördünün fotoğrafını içeren bir posterle büyükelçilik binasının yanında durdu.  Pankartta : “Çin Hükümeti, ailemin dört üyesini derhal Kazakistan gelmeleri için serbest bırakın. ” yazıyordu ve elleri de ayaklarına bağlı olarak zincirliydi.

Almatı’da yaşayan Akikat Kaliolla, Çin’in işgali altındaki Doğu Türkistan’da yaşayan akrabalarının serbest bırakmaları için Çin Büyükelçiliği önünde tek başına bir eylem düzenliyor. 
Nur Sultan, 26 Haziran 2020.

– 15 Mart 2018 Çin’de ailemden dört kişi; anne-babam ve iki erkek kardeşim yasadışı bir şekilde gözaltına alındı. O zamandan beri onlarla iletişim kuramıyorum. İlk talebim onlarla hemen konuşmama izin verilmesi. İkincisi, babam dövüldü ve iz bırakmadan ortadan kayboldu. Onu saklıyorlar. Babam derhal ve koşulsuz olarak serbest bırakılsın. Hemen Kazakistan’a gönderilmesine izin verin, ”dedi Akikat Kaliolla.

Almatı’nın bir başka sakini olan Zhenis Zarkin, Nur-Sultan’daki Çin büyükelçiliğinin çitlerine kendini zincirledi. Çin makamlarının ailesinin Kazakistan’a gitmesine izin vermesini talep etmek için dışarı çıktığını söyledi. Karısının ve oğlunun fotoğrafını içeren bir posteri vardı.

Almatı sakini Zhenis Zarkin, akrabalarının fotoğrafını içeren bir posteri ile Çin Büyükelçiliği’ndeki çitlere zincirlendi. Nur Sultan, 26 Haziran 2020.


– Son üç yıldır, Çin’de bulunan ailemi görmediğim için bu eylemi yapıyorum. Bu karım – Saule Ertaykyz, oğlum – Muhtar Zhenisuly (onlara bir fotoğraf gösteriyor – Ed .). “Çin, ailemi bırak,” diye bir talepte bulundum. Üç yıldan fazla bir süredir Çin Konsolosluğuna başvuruyoruz. Dikkate almıyorlar. Eşim bir yıl boyunca “siyasi yeniden eğitim kampında” tutuldu ve onu geçersiz kıldı. Buna rağmen eşime ve oğluma tekrar baskı uygulanmaktadır. Zhenis Zarkyn, “Tekrar gözaltına alınacaksınız, Kazakistan’ın casuslarısınız” sözleriyle tehdit edildiler.

Tutukluların Nereye götürüldüğü henüz bilinmiyor.

Son birkaç yıl içinde, Çin’den taşınan etnik Kazakların protestoları Kazakistan’da daha sık hale geldi. Kazak yetkililerinden akrabalarını İşgalci Çin’in Çin Toplama Kamplarından serbest bırakmaları için yardım istiyorlar.

Kaynak: Azattyq (Özgür Avrupa Radyosu)(Türkçesi habirneda.com)

Etiketler: » » » » » » » »
Share
267 Kez Görüntülendi.