logo

trugen jacn

ÇİN ORDUSU, DOĞU TÜRKİSTAN-HİNDİSTAN SINIRINDA GENİŞ ÇAPLI SAVAŞ TATBİKATI YAPIYOR

Doğu Türkistan’da konuşlu Çin İşgal Ordusunun Hindistan sınırında geniş çaplı bir askeri tatbikata başladıkları belirtildi. Doğu Türkistan toprağı iken,Çin ve Hindistan tarafından bölüşülen AKSAY bölgesi iki ülke arasında sürekli gerginlik ve çatışma sebebi olduğu biliniyor.Bu konuda her iki işgalci ülke 1960’lı yıllardan beri onlarca kez çatıştı ancak,hiç birisi kesin bir sonuca ulaşamadı.

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

Çin ordusunun, Doğu Türkistan’ın Hoten bölgesi ile Hindistan Ladakh sınırında büyük çaplı bir askeri tatbikat gerçekleştirdiği bildirildi.

Türkistan Press’in Times of İndia’dan aktardığı bilgilere göre tatbikat, Çin sınır muhafızlarının ve Hint sınır muhafızlarının Ladakh’daki Pengong Gölü yakınında birbirleriyle çatışmasından kısa bir süre sonra gerçekleşti.

Binlerce paraşütçü, zırhlı personel ve taşıyıcı araçların katıldığı bildirilen tatbikata ilişkin Çin medyasında tatbikatın kesin koordinatı ile ilgili herhangi bir haber paylaşılmadı. Sadece Hindistan’a gözdağı amacıyla düzenlendiği vurgulandı.

Çin – Hindistan sınır savaşı nedir | Amerika Bülteni

DİKKAT ÇEKEN ASKERİ HAREKETLİLİK!

Habere göre Çinli yetkililer Çin’in Hubei eyaletinde konuşlanan Çin Paramiliter birliklerini çeşitli kanallardan taşıyıcılarla Ladakh yakınlarındaki açıklanmayan bir yere yerleştirdiği ve birkaç gün önce J-7 ve J-11 Çin savaş uçaklarının Ladakh sınırı üzerinde uçtuğu, Hotan hava üslerine tahminen 10 ila 12 civarı savaş uçağının getirildiği belirtildi.

Yine habere göre 6 Haziran’da, Ladakh’daki Hint Ordusu’nun 14. Kolordu komutanı General Harender Singh ile Doğu Türkistan’daki Çin Askeri Bölgesi komutanı Liu Lin’in başkanlığındaki bir askeri heyetin, Çin ordusunun 1962’de yaşanan Hint-Çin sınır çatışmasından beridir kontrol ettiği Doğu Türkistan’ın Hoten-Aksay Sınır bölgesinde görüşmelerde bulunduğu da ifade edildi.

Kaynak : https://qha.com.tr/haberler/cin-ordusundan-dogu-turkistan-ile-hindistan-sinirinda-genis-capli-tatbikat/212638/?fb

Etiketler: » » » » » » » » »
Share
356 Kez Görüntülendi.