logo

trugen jacn

ÇİN’İN UYGUR SOYKIRIMINA GEREKLİ TEPKİYİ GÖSTERMEYEN BİRLEŞMİŞ MİLLETLERE TEPKİ

Küresel çapta faaliyet gösteren Uygur Hareketi Birleşmis Milletlerin İşkenceci ve soykırımcı İnsanhaklarının düşmanı İşgalci Çin’i BM.İnsan hakları Yüksek Konseyi’ne üye olarak alınması ve Doğu Türkistan’da etnik soykırıma gerekli ve yeterli tepkiyi göstermeyen BM.’lere sert tepki gösterdi.

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

Doğu Türkistanlılar, işkenceci Çin’in BM İnsan Hakları Konseyi’nde temsil edilmesine karşı çıktı

Birleşmiş Milletler’in (BM) işkenceye karşı çıkmak ve mağdurlara destek amacıyla ilan ettiği İşkence Mağdurlarını Destekleme Günü kapsamında Uygur Hareketi bir basın bildirisi yayımladı.

Uygur Hareketi’nin yayımlamış olduğu basın bildirisinde işkenceye maruz kalan Doğu Türkistanlıların yaşadıklarına yer verildi. Ayrıca basın bildirisinde, Çin hükumetinin BM İnsan Hakları Konyesinde temsil edilme hakkı elde etmesine tepki verildi.

Uygur Hareketi’nin İşkence Mağdurlarını Destekleme Günü nedeniyle yayımladığı basın bildirisinin tamamı şu şekilde:

” ‘İşkence gören herkes işkenceye devam ediyor. İşkence gören herhangi bir kimse için bu dünya bir daha rahat olmayacak. İnsanlığa olan inanç yüze atılan tokat ile çatlamış, sonra işkence ile yıkılmıştır. Bir daha asla kazanılamaz’ diyordu Nazilerin inşa ettiği toplama kamplarından Auschwitz’de işkence gören Jean Amery.

ÇİN’İN İŞKENCELERİNİN ETKİLERİ HALA DEVAM EDİYOR

Uygur Hareketi Birleşmiş Milletler (BM) tarafından, işkenceye karşı çıkmak ve mağdurlara destek amacıyla ilan ettiği ‘İşkence Mağdurlarını Destekleme Uluslararası Günü’nde Çin’in Uygurlara karşı soykırım uygulayan ve onları yok etme adına yaptığı her türlü zulüm ile modern çağın en tehlikeli işkencecisi olduğunu vurgulamaktadır. Bu diktanın oluşturduğu vahşetin ortaya çıkardığı psikolojik ve fiziksel travmaların tasavvur edilemez etkileri halen devam etmektedir. Çin Komünist Partisi’nin işkencelerinden kurtulanların anlattıklarına kulak vermek bu acıları anlamak için kısmen de olsa yeterli olacaktır.

“İŞKENCE BİTTİĞİNDE SESİMİ ÇIKARACAK HALİM YOKTU”

‘Bana ‘demir elbise’ adını verdikleri ağırlığı neredeyse 30 kilogramdan fazla olan ve her yeri metalden yapılmış bir işkence aletini giydirdiler. Bu demir elbise ile kollarım ve bacaklarım ileriye doğru dümdüz şekilde duruyordu. Hiçbir hareket imkanım yoktu. Hem belim hem de vücudumun her tarafında dayanılmaz ağrılar oluyordu. Bunun tek amacı, insanların morallerini bozmak ve ruhi direnişlerini kırmaktı. 12 saatten fazla bir süre elbisenin içinde kaldım. Bu işkence sona erdiğinde sesimi çıkaracak halim yoktu’ Kayrat Semarkant.

“ORADA BİN BİR TÜRLÜ İŞKENCE VARDI”

‘Polisler o kadına herkesin önünde birbiri ardına tecavüz etmesini emretti. Bu insanlık dışı durumda ona tecavüz ederken bizim yüzlerimize bakıyorlardı ne tepki vereceğiz diye. Eğer kafasını çeviren, gözlerini kapatan, şok geçiren veya kızgın şekilde bakan varsa hemen alınıp götürüldü ve bir daha kendisinden haber alınamadı. Orada bin bir türlü işkence vardı. O odadan vücudu kanlar içinde dönen insanlar gördüm. Bazıları tırnaksız geri döndü’ Sayragül Sautbay.

“BENİ ÖLDÜRMELERİ İÇİN YALVARDIM”

‘Beni öldürmeleri için yalvardım.’ Mihrigül Tursun

“ÇİN’İN YARATTIĞI ACILARIN TEDAVİSİ MÜMKÜN DEĞİL”

Çin’in yarattığı psikolojik ve fiziksel acıların tedavisi mümkün değildir, ancak başka insanların bu işkencelere kurban edilmesi önlenebilir. BM Genel Sekreteri Antonio Gutteres, ‘İşkencecilerin bu işledikleri suçlardan kurtulmalarına asla izin verilmemelidir. İşkenceye olanak sağlayan sistemlerin yok edilmesi veya değiştirilmesi gerekmektedir’ açıklamasını yapmıştır.

İŞKENCELERİ ANLATMAK İÇİN PLANLANAN OTURUM ENGELLENDİ

BM Genel Sekreteri’nin açıklaması güzel olsa da BM’de insan hakları ihlallerini ve işkenceleri anlatmak için oturum yapmayı planlayan ancak yönetim tarafından durdurulan Emma Reilly’inin ifadeleri bunun tam tersini söylemektedir. ‘Çin’den gelen insanların ve aileleri Çin’de olan insanların Çin’in ihlal ettiği insan hakları ihlallerini gündeme getirdikleri için baskı altında olduklarını biliyorduk. Bunun sonuçlarının da farkındaydık. Çin’in bu bilgileri istemesinin ve baskısının temel nedeni o insanları ve ailelerini korkutmaktı. Ancak bu, BM İnsan Hakları Konseyi’nin aktivistleri tehlikeden kurtarmak için elinde tuttuğu yetkiye ters görünüyordu’

“ÇİN ADALETE TESLİM EDİLMELİDİR”

Bugün fiziksel ve psikolojik işkencelerin en büyük faili, işlediği bu suçlardan kurtulmakla kalmıyor aynı zamanda işlediği bu soykırım nedeniyle adeta ödüllendirilerek BM İnsan Hakları Konyesinde temsil edilme imkanına kavuşturulmuştur. Bu durumda BM sadece Çin’in bu müdahalesi ile bu konuda çelişkiye düşmekle kalmıyor aynı zamanda Çin’in de suç ortağı haline gelmektedir. Eğer işkence mağdurlarını onurlandırmak gerekiyorsa hemen bu sistem yıkılmalıdır. Nazi Almanya’sı gibi Çin hükumeti de insanlığa karşı işlediği bu suçlardan dolayı adalete teslim edilmelidir. (QHA)

Etiketler: » » » » » » » » » » »
Share
396 Kez Görüntülendi.