logo

trugen jacn

ÇİN’ İN JİANGSU VE ŞENDUNG EYALETLERİNDE HALK AYAKLANMASI BAŞLADI (VİDEO)

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi(UYHAM)

Çin’in Çin denizinin orta kesimlerinde Şanghay kentinin yer aldığı Jiangsu eyaleti ile Kore yarımadasına yakın kuzeydoğu bölgesindeki Şehndong eyaletlerinde onbinlerce kişinin katıldığı halk ayaklanması başladığı bildirildi.  Jiangsu’daki isyanın 27 Temmuz’da meydana geldiği  ve katılımın büyük ve kalabalik olduğu belirtildi.Anılan bölgeler Çin’in tarihinde  ilk isyan ve ayaklanmaların başladığı bölgeler olarak biliniyor.

Çinli ayaklanmacıların isyan nedenlerinin ÇKP, iktidarının baskıcı uygulamalarına karşı tepki olduğu ve ekonomik dengesizliklerin  gün geçtikçe daha da arttığı  için halkın  tepkisel protesto eylemleri olduğu bildiriliyor.

Zaman zaman sosyal medya’da Çinli rejim muhaliflerinin paylaştığı bu ve benzer video görüntülerde Çinli ayaklaanmacıların Çin asker ve Polislerine şiddet içerikli karşı koyma ve saldırılarda bulundukları dikkati çekiyor.Çin yönetimi etnik olarak kendi ırkından olan Çinli isyancılara her hangi bir bastırma hareketinden bulunmuyon.Üstelik,onlarla diyaloga geçerek  barışçıl olarak isiyancılar ile anlaşma yolunu tercih ediyor. Bunun nedeni ise,bastırıma operasyonlarının daha büyük ayaklanma ve isyanlara yol açabilecğinden endişe  olarak açıklanıyor

Buna karşılık Çin’in işgalindeki Doğu Türkistan’da  Uygur Türklerinin değil, fiziki güç  kaba kuvvet kullanılarak tepki gösterilmesi sözlü tepkiler dahi bunu yapanların Çin işgal güçleri tarafından katledilmesi  ile sonuçlanıyor. Aynı ülke’de farkı iki uygulamanın Çin faşizmi  ile Han Şövenizminin  açık bir uygulaması olarak açıklanıyor.

Aşağıdaki Video görüntü Jiangsu Bölgesi’nde Çinlilerin ÇKP.diktatörlüğüane karşı ayaklanmalarına  ait gerçek görüntülerdir.

 

Share
1146 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ