logo

trugen jacn

BİLECİK – BOZÜYÜK’TE “DOĞU TÜRKİSTAN’DA ÇİN ZULMÜ” KONFERANSI YAPILDI

Türk Eğitim-Sen Sendikası Bozüyük Temsilciliğince “Doğu Türkistan’da Çin Zulmü ” konlu bir konferans düzenlendi.Konferansı açılışında konuşan Türk Eğitim Sen Bozüyük Temsilcisi Yunus Güney: “ Gözümüzden uzak,gönlümüze yakın Doğu Türkisan’dan yükselen çığlıkla yüreklerimiz yanmaktadır. Bütün dünya bu alçakça zulmü seyretmektedir” sözleri ile Çinli işgalciların Doğu Türkistan’daki baskı,zulüm ve soykırım uygulamalarına tepki gösterdi ve lanetledi.

Türk Eğitim Sen Doğu Türkistan’a dikkat çekti

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi (UYHAM)

Türk Eğitim Sen Bozüyük Şubesi düzenlediği konferans ile Doğu Türkistan’da yaşanan olaylara dikkat çekti.

Bozüyük Metristepe Kültür Merkezinde gerçekleşen konferans saygı duruşu ve istiklal Marşı okunması ile başlarken açılış konuşmasını gerçekleştiren Türk Eğitim Sen Bozüyük Temsilcisi Yunus Güney, “Gözümüze uzak, gönlümüze yakın Doğu Türkistan’dan yükselen çığlıkla yüreklerimiz
yanmaktadır.”dedi

Daha sonra Konuşmacı Prof. Dr. Abdürreşit Celil Karluk, kürsüye gelerek Çin’in Doğu Türkistan’daki İnsan Hakları İhlalleri konulu bir sunum gerçekleştirdi. Karluk, konuşmasında Doğu Türkistan ile ilgili bilgiler verdikten sonra Çin ile Türkiye arasındaki ticari ilişkilerden de bahsetti. Son olarak Çin’in Doğu Türkistan’daki soydaşlarımıza yapmış olduğu insan hakları ihlalleri ile ilgili çarpıcı açıklamalar yaptı.

“Katledilen canlara kimsenin gözlerini kapatma hakkı yoktur”
Bozüyük İl Temsilcisi Güney konuşmasında,
“Bugün yine ciğerimiz yandı Zeytin Dalı Harekat Bölgesinde hayatını kaybeden aziz şehidimize ve Hakkari’de hayatını kaybeden şehitlerimize Allah’tan rahmet, kederli ailelerine, Türk Silahlı Kuvvetleri ile Yüce Türk milletine başsağlığı ve sabır diliyorum. Yaralanan kahraman Mehmetçiklerimize acil şifalar diliyorum.
Gözümüze uzak, gönlümüze yakın Doğu Türkistan’dan yükselen çığlıkla yüreklerimiz
yanmaktadır. Neredeyse 250 yıldır Doğu Türkistan’da bir millet kan ağlarken; bütün dünya kör, sağır, dilsiz; bu hayâsız, bu alçakça zulmü seyretmektedir.
Ne yazık ki, milletimizin büyük çoğunluğunun yaşanan insanlık dramından haberi dahi yoktur. Çin Devleti, yıllardır işgal ettiği Doğu Türkistan’da sistematik katliamlar

gerçekleştirmektedir. Türkistan kan gölü haline gelmişken başta İslam ülkeleri ve Birleşmiş Milletler yaşanan dramı görmezden gelmekte, sözde insan hakları savunucuları susmakla yetinmektedir. Doğu Türkistan’da evlerinden, yurtlarından edilmiş milyonlara, katledilen canlara kimsenin gözlerini kapatma hakkı yoktur.
Türkmen soydaşlarımız toplama kamplarında tecrit altında tutulmakta, türlü işkencelere maruz bırakılmaktadır. Ne hikmetse bu vahşet, basın yayın organlarının ilgisini çekmemekte, birçok basın kuruluşu için akan Türk kanı haber değeri dahi taşımamaktadır. Ne Batı’da ne de Türkiye’de işgal altındaki Türkistan’ın çığlığı bir türlü duyulmamakta, akan kan Türk’ün olunca kulaklar sağır, gözler kör olmaktadır.
Doğu Türkistan’da akıtılan bu kanı durdurmak, yaşanan insanlık dramına son vermek insanlığın üzerine düşen tarihi bir sorumluluktur. Ama BM ya susmakta ya da gerçeklere gözlerini kapatmaktadır.
Ata yurdumuzda, bizden olan ve yüz yıllardır işgallere direnen, soykırımlara dayanan, İslam’ın, Türklüğün sancağını güneşin doğduğu en uzak noktada dalgalandıran Doğu Türkistanlı kardeşlerimizi ilgisizliğin girdaplarında, cellatlara teslim eden anlayışa şiddetle karşı çıkıyor bu konuda, irfanına her zaman güvendiğimiz insanımıza vasıflarını hatırlatmayı, uyandırmayı ve milli direnci canlandırmayı bir görev biliyoruz. Türk İlinin doğu sınırında Kaşgar’da doğup büyüyen, batısına Türkiye Cumhuriyetine gelen ve bu akşam bize belki çoğundan haberdar olmadığımız gerçekleri anlatacak sayın Prof. Dr. Abdurreşit Celil Karluk hocama sözü bırakmadan Hepinizin Ramazan-ı Şerifini kutlar saygılar sunarım.”ifadelerin yer verdi.
Konferans sonunda Karluk’a günün anısına bir plaket takdim edildi.


Kaynak : http://www.yarin11.com/bilecik/turk-egitim-sen-dogu-turkistana-dikkat-cekti-h14518.html?fbclid
Etiketler: » » » » » » » » » »
Share
1334 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ