logo

trugen jacn

AVRUPA PARLAMENTOSU : ÇİN, Dr.TOHTI’YI ŞARTSIZ OLARAK SERBEST BIRAKMALIDIR

Dr.Tohtı Mahkeme

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi(UYHAM)

Avrupa Parlamentosu (AP),  Ocak 2014’de Pekin’de tutuklanan ve 23 Eylul 2014’te tarihinde  düzmece Çin mahkemesinde ömür boyu hapis cezasına çarptırılan Uygur bilim insanı ve insan hakları aktivisti ve Uygurların  vicdanı  Doc.Dr.İlham Tohtı’nın kayıtsız ve şartsız olarak bir an önce serbest bırakılmasını talep eden bir karar tasarısını oy birliği ile  kabul ettiği açıklandı.
Özgür Asya radyosu internet sitesi’nde yer alan konu ile ilgili haberde Avrupa Parlamentosu(AP) 15 Aralık 2016’de “ Dr. İlham Tohtı’nın serbest bırakılması, Larung Gar Budizim Akademesinin Tekrar Açılması” gündemi ile toplandı. Avrupa Parlamentosunun 3026 sayılı kararı olarak kayıtlara geçen 13 maddeden oluşan ortak karar tasarısı’nda Uygur Türkleri ile Tibetlilerin insan hak ve hukuk ihlallerine de yer verildiği belirtildi.

ياۋروپا پارلامېنتىدا ئۇيغۇر زىيالىيسى ئىلھام توختى ھەققىدە ئىلمىي مۇھاكىمە يىغىنى ئېچىلدى

  • 3026 Sayılı ve 13 Maddeden Oluşan Ortak Karar Şu maddelerden Oluşuyor ;
    AP.’da çeşitli tarihlerde Doğu Türkistan ve Tibet ile ilgili alınan kararlara bir kez daha vurgu yapılıyor.
  •  10 Marit 2011 tarihli karar bir kez daha gündeme getiriliyor ve kadim Kaşgar kenti’nin kentsel dönüşüm altında tahrip edilmesine tepki gösteriliyor.
  • Tarihi Kaşgar şehrinin binlerce yıllık mimari ve kültürel mirasının korunması üzerinde duruluyor ve Çin yönetimine bu konuda tekrar çağrıda bulunuluyor.
  • Dr.İlham Tohtı’nın Doğu Türkistan’ın başkenti Urumçi’de 23 Eylul 2014’de yapılan yargılanmasında ömür boyu hapis cezasına çarptırılmasınin tepki ile karşılandığı ve kendisinin bir an önce serbest bırakılması talep ediliyor.
  • Dr.Tohtı’nın Avrupa Parlamentosu 2016 yılı Martin Ennals ve Andri Saharof barış ödüllerine aday gösterildiği ve martin Ennals ödülünün kendisine verildiği vurgulanıyor.
  • 3026 Noblu Kararın 9 ve 10.maddelerinin tamamen Dr.İlham tohtı’ye matuf olduğu belirtiliyor.
  • 9. Madde’de şu ifadelere yer veriliyor ; Dr.İlham Tohti’nin “Bölücülük “ ile suçlanmasını ve ömür boyu hapisle cezalandırılmasını şiddetle kınıyoruz.Kendisinin yargılanma aşamasında temel yarfılama kurallarına riayet edilmediği savunma hakkının engellendiğinden çok büyük üzüntü duyduğumuzu beyan ederiz.Çin yönetiminin kendi yasalarına saygı göstermesini ve Dr.Tohti’nin ailesine ayda en az bir kez görüşme yapmasına izin vermeye çağırıyoruz.
  • 10. Madde : Çin yönetiminden Dr.Tohti ve birlikte mahkum edilen arkadaşlarını kayıtsız ve şartsız olarak bir an önce serbest bırakaması için çağrıda bulunuyoruz.Onun öğretim üyeliği olarak haklarını iade etmeye ve seyahat özgürlüğüne konulan kısıtlama ve engelelerin bir an önce kaldırılmasını ülke içi ve dışında seyahat etmesine izin verilmesini talep ediyoruz.
Etiketler: » » » » » » » »
Share
1024 Kez Görüntülendi.