logo

trugen jacn
06 Mayıs 2014

URUMÇİ’DEKİ PATLAMANIN YANKILARI SÜRÜYOR.

urumchi-poyiz-istansisi-wagzal-partlash.jpg

Hamit Göktürk
30 Nisan akşamı Doğu Türkistan’ın başkente Urumçi şehrinin Tren garında 3 kişinin ölümü ve 79 kişinin yaralanması ile meydana gelen intihar saldırısının yankıları ulusları arası düzeyde sürüyor.
Bu yıl başından beri Doğu Türkistan’in çeşitli şehirlerinde meydana gelen ve bir çoğu ölümle sonuçlanan şiddet olayları ile, merkezi Çin’in Kunming ve Pekin şehirlerinde meydana gelen intihar saldırıları ve işgalci Çin yönetiminin Doğu Türkistan’daki baskı, zulüm,etnik ayırımcılık,ekonomik ayırıştırma, ırkı aşağılama, topraklarına zorla el konularak Çinli göçmenlere verilmesi, aşsız ve işsiz bırakılma Vb. sebeplerden dolayı ülkelerinde yaşama imkanı bulamayan Uygur Türklerinin kitlesel olarak, güneydoğu Asya ülkelerine özellikle Vietnam,Tayland ve Malezya ‘ya yönelik kaçak olarak gerçekleştirdikleri göçler, Uygur sorununun uluslar arası düzeyde yankı bulmasına ve gündem oluşturmasına sebep olmakta.
Çin’in yeni Lideri Xi Jing Ping, Mart’ta yapılan ÇKP,18.Kurultayında rakiplerini tasfiye ederek güçlü olarak bir kez daha seçildiğini iddia etmesinden sonra ilk yurt içi gezisini 27-30 Nisan tarihleri arasında Doğu Türkistan’a yaptı. Çin başkanı Kaşgar’da “Terörizme,Milli Bölücülüğe Karşı Mücadelenin Birincil Hedef Olarak Belirlemesi ve bu mücadelenin güçlü Şekilde yürütülmesini” her vesile ile dillendirmesinin ardından ve kendisi daha Doğu Türkistan’dan ayrılmadan tren garında intihar saldırısı gerçekleştirildi. Analizciler “kim veya kimler tarafından neden yapıldığı hakkında Çin yönetimince hiçbir açıklama Yapılmayan Bu intihar Saldırısının ” Xi Jing Ping’in Terörizm ve Milli Bölücülere Karşı Mücadele edilmesi Direktifine karşı bir cevap niteliği taşıdığı, ve Çin başkanının yürüttüğü Milliyetler politikasının ağır bir yenilgi ile karşı karşıya bulunduğunun açık bir kanıtı olduğu” üzerinde birleşiyorlar.
ABD’YE GÖRE URUMÇİ SALDIRISI BİR TERÖR OLAYI DEĞİLDİR !
30 Nisan Urumçi Tren Garı’nda meydana gelen intihar olayına karşı ülkelerin ve uluslar arası toplumun tepkisi değişik düzeyde sürdürüldü.
İntihar olayı hakkında net bir bilgi ve belge olmamasına rağmen, Ankara’da yazılı bir açıklama yapan Dış İşleri Bakanlığı,”3 kişinin ölümü ve 79 kişinin yaralanması ile sonuçlanan intihar saldırısından üzüntü duyulduğu, Saldırıda hayatını kaybedenler için baş sağlığı dilendiği sorumluların en kısa zamanda adalet önüne çıkarılmasının temenni edildiği” ifadesine yer verildi.
Washington’da bir açıklama yapan ABD.Dış İşleri Bakanlığı Sözcüsü Marie Harf “ABD.yönetiminin olayı gerçekleştirenlerin kimliği ve bu olayı neden gerçekleştirdikleri hakkında”tamin edici bilgilere sahip olmadığını bildirdi.Sözcü, ayrıca Uygur bölgesinde meydana gelen şiddet olayları ile ilgili olarak;ABD.yönetiminin Çin Hükümetinden bağımsız Gözlemcilerin ve uluslar arası medyanın yerinde inceleme yapmaları ve taraflarla serbestçe görüşebilmelerine imkan sağlamasını önerdiklerini,Çin yönetiminin Uygur bölgesinde meydana gelen olayları her zaman “Terör ve Milli Bölücülük Olayı”olarak nitelemesini reddettiklerini bildirdi. Sözcü,ayrıca Çin yönetiminin bu ve benzer olaylara dair tatmin edici bilgi ve belge ortaya koyamadığını, ABD.’nın bu konularda işbirliği ve bilgi alışverişi taleplerini yerine getirmediğini de sözlerine ekledi.

Etiketler:
Share
902 Kez Görüntülendi.