logo

trugen jacn

TÜRK ÇOCUKLARI UYGUR KARDEŞLERİNE SOYKIRIM YAPAN KIZIL ÇİN’İ ASLA HAYAL ETMEZLER !

UYGUR HAREKETİ Milli Eğitim Bakanlığının Çin’e güdümlü bir STK.’nın Türkiye’deki orta dereceli Okul öğrencilerine yönelik “Hayalimdeki Çin Resim Yarışması”‘na  resmi olarak destek vermesine tepki gösterdi. Türk Hareketi  twitter hesabından yayınladığı mesajinde ” Türk Çocukları Uygur Kardeşlerine Soykırım Yapan Çin’i Asla Hayal Etmesin” ! sözleri ile   Çin’in Doğu Türkistan’da yaşayan  Türk çocuklarına  yönelik baskı, zulüm ve soykırım cinayetlerini hatırlattı.

Çocuklar Uygurlara zulmeden Çin'i hayal etmesin!

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

Çin’in  İŞGALİNDEKİ  Doğu Türkistan’da  yaşayan Türklere yönelik  insanlık dışı politikalarının ardından birçok ülke Çin’e yaptırım kararı aldı. Bu süreçte Ankara’nın derin sessizliği dikkat çekerken  Çin’in güdümündeki bir STK.nın de düzenlediği  ” Hayalimdeki Çin” tanımlı resim yarışmasına Milli Eğitim Bakanlığı’nın resmi olarak destek olması ve  düzenlemesi tepkilere neden oldu. Uygur Hareketi’nden “Çocuklar Uygurlara zulmeden Çin’i hayal etmesin” çağrısı geldi.

Çin’in Doğu Türkistan’daki Uygur Türklerine uyguladığı insanlık dışı politikalara tüm dünyadan art arda yaptırımlar geldi fakat Türkiye’den hala resmi bir tepki gösterilmedi. Birçok ülke ise Çin’in asimilasyon politikalarını soykırım olarak tanıdı.

Ankara’dan hala herhangi bir tepki gösterilmezken üstüne bir de Uluslararası Bilimsel ve Kültürel Araştırmalar Vakfı tarafından, MEB Orta öğretim kurumları öğrencileri arasında ‘Hayalimdeki Çin Resim Yarışması’ düzenlediği ortaya çıktı.

YARIŞMANIN  KONUSU DİPLOMATİK İLİŞKİLER

2016 yılından bu yana devam eden yarışmanın teması bu yıl ‘Türkiye – Çin Diplomatik İlişkilerinde 50. Yıl’ olarak belirlendi.

Koronavirüs tedbirleri kapsamında 2020 yılında düzenlenmeyen yarışmanın tüm dünyanın yaptırım kararı aldığı bu yıl ve Çin’in Ankara Büyükelçiliği’nin sosyal medya üzerinden Türk politikacıları tehdit ettiği bir dönemde tekrar yapılması eleştirilere neden oldu.

“ÇOCUKLAR ÇİN’İ HAYAL ETMESİN”

Türkiye Uygur Hareketi sosyal medya üzerinden yarışmaya tepki gösterdi. Yarışmanın iptal edilmesi yönünde çağrıda bulunulan açıklamada, “Bugün hala soykırıma uğramakta olan Uygur Türklerini hayal edelim, soykırım yapan Çin’i hayal etmeyelim. Lütfen yetkililere ulaşana kader RT edelim, bu yarışma iptal edilsin!” ifadelerine yer verildi.

Kaynak :  https://www.karar.com/guncel-haberler/cocuklar-soykirim-yapan-cini-hayal-etmesin-161541

 

Share
128 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ