logo

trugen jacn

TOPLAMA KAMPI MAĞDURU SIDDIK : AĞABEYİMİ ÇİN’İN KATLETTİĞİNDEN ŞÜPHELİYİM

qelbinur-sidiq-akisi-tursun-sidiq.jpg

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ(UYHAM)

 Çin’in işgalindeki Doğu Türkistan’daki Çin Kampı mağdurlarından halen Hollan da’da yaşayan tanığı Kalbinur  Sıddık Hanım  11 Nisan’da Urumçi’deki bir hastanede aniden vefat eden ağabeyi Tursuncan Sıddık’ın  Çin işgal yönetiminin  katlettiğinden şüphe duyduğunu açıkladı.  

Özgür Asya radyosuna ağabeyi Tursuncan Sıddık’in   ani ölümü ile ilgili olarak konuşan Kalbinur Sıddık Hanım şunları ifade etti : ” Ben Çin’in Toplama Kamplarından kurtulup yurt dışına geldikten sonra elimden geldiğince Çin’in Doğu Türkiistan halkına yönelik insanlık suçları ile etnik soykırım uygulamaları hakkında şahit olduklarını tanık olarak her türlü platformlarda canlı şahit olarak anlattım.2021’de Londra’daki Uygur Mahkemesinde tanık olarak ifade verdim.

Çin’in toplama kampları uygulamaları ile etnik soykırım cinayetleri hakkında bu tanıklığımdan sonra Çin ülkemde yaşayan ağabeyim Tursuncan olmak üzere bütün yakınlarım  sistematik şekilde Çin’in baskılarına maruz kaldı.Dafalarca Çin işgal polislerince sorgulandı bir kısmı ise hapsedildi.Bütün ykınlarım   baskı,zulüm ve tehdit altında yaşadıklarını buluyorum.

ABD’de Ziyaretimiz ve  Tanklığım  Yakınlarıma Çin Baskısı Daha Da arttırdı

En son 20 Mart – 05 Nisan  tarihleri arasında Fransa’da yaşayan  Toplama kampı tanığı Gülbahar Hativacı ile birlikte ABD Kongersinde Çin’in ülkemizdeki İnsanlık ve soykırım uygulamaları hakkında tanık olarak konuştuk. Ayrıca Uygur İnsan hakları Projesinin girişimi ile ABD.’lı yetkililer ile insan hakları kuruluşları nezdinde  görüşmelerde bulunduk.Bu faaliyetlerimiz  Çin’in Uygur soykırımı ABD’de ve uluslararası toplumda bir kez daha yeniden  dikkat çekerek gündem oldu. ABD ziyaretimden sonda aile ve yakınlarıma Çin’in daha çok baskı ve zulüm uygulayacağını tahmin edebiliyor ve bunların güvenliğinden  ve hayatlarından endişe duyuyordum.

Ağabeyimin Ani  Ölümünden Ciddi Olarak Şüpheleniyorum

Edindiğim bilgilere göre Ağabeyim Tursuncan  09 Nisan tarihinde  grip ve öksürük  veya soğuk algınlığı sebebiyle eşi tarafından Urumçi Halk hastanesine muayene ve tedavi için götürülmüş. Hemen Hastanenin acil servisine kaldırılarat tedavi altına alınmış. Doktorların ifadesine göre ertesi gün, 10 Nisan’da hayatını kaybetmiş. ölümü için herhangi bir neden veya teşhis  konulamadığı bildiriliyor.

Aile ve Yakınlarım Çin Gizli Servisinin Gözetiminde

Ağabeyimın ani ölümünden sonra   musibet ve  sıkıntı içindeki ailem Çin Gizli Servisi(En Çüentung) görevlilerinin sürekli gözetiminde tutulmuş ve ağabeyimin ölümü hakkında kimseye  konuşmamaları istenmiş ve bu konuda tehdit ve şantajla susturulmuş.  Bütün bu tehdit ve şantajjlar  Ağabeyimin ölümü üzerindeki şüphelerimi daha da arttırmıştır. Çinliler bu konuda çak mahirdirler.

Üzüntüm Çok Büyüktür

Ağabeyimin ani ölümünden dolayı son derece üzüntülüyüm. Beş kardeşin en büyüğü  ve benim  için  Babam  mertebesinde  idi.  Çok  sağlıklı idi ve hiç bir şikayeti yoktu.40 yıl devlet memuru olarak çalıştıktan sonra 2016’de emekli olmuştu. Çok sıkıntı ve büyük bir  acı içindeyim.  Ağabeyime rahmet ve mağfiret niyaz ediyorum.

Dünya Uygur Kurultayı Başkanı Dolkun İsa  ile Uygur İnsan Hakları Projesi Direktörü Kalbinur Sıddık Hanımı arayarak Ağabeyi Tursuncan Sıddık’in ölümünden dolayı başsağlığı  dileklerini ilettiği bildirildi.

Share
4160 Kez Görüntülendi.