logo

trugen jacn

TALİBAN SÖZCÜSÜ MÜCAHİT: KOMÜNİST ÇİN EN YAKIN DOST,MÜTTEFİK VE PARTNERİMİZ!

İslam Emirliği” kurduklarını iddia eden Taliban’in İslamın düşmanı Müslüman Türklerin soykırımcı  katili ateist Komünist Çin  ile  muhabbeti artarak devam ediyor. ÇKP  Faşizminin Doğu Türkistan’daki  insanlık dışı Müslüman Türk soykırımına  vicdanını ve gözlerini kapatan    Taliban Sözcüsü Mücahid, Taliban’ı ilk tanıyan ülke olan Çin ile ilişkileri hakkında “Pekin, ülkemizi  yeniden inşa etmede bize yardım edecek.  Afganistan İslam Emirliği için  ana partnerimiz  Komünist Çin olacaktır.”  açıklamasında bulundu.

Taliban sözcüsünden Çin açıklaması: Ana partnerimiz olacak

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ(UYHAM)

Taliban’ın Afganistan’da hakimiyetini ilan etmesi sonrası Taliban’ı tanıyan ilk ülke Çin olmuştu.  Taliban Sözcüsü Mücahit,  İtalya’nın önde gelen yüksek tirajlı La Repubblica gazetesinde “Taliban olarak İtalya’nın bizi tanımasını istiyoruz” ve “Çin, bizi finanse edecek” başlığıyla  bir röportaji yayınlandı. Röportajda ise Taliban Sözcüsü Zabihullah Mücahid, Çin ile ilişkileri konusunda, “Pekin, ülkeyi yeniden inşa etmede bize yardım edecek. Bizim ana partnerimiz olacak. Ülkemize yatırım yapma ve yeniden inşa konusunda hazır olması sebebiyle Çin, bizim için temel ve olağanüstü bir fırsatı temsil ediyor” ifadelerini kullandı.

“ÇİN, DÜNYA PAZARLARINA AÇILIŞIMIZI TEMSİL EDİYOR”

Çin’in “Kuşak Yol” girişimini önemsediklerini dile getiren Mücahid, “Bu proje, antik İpek Yolu’nu yeniden canlandıracak. Ayrıca, Çinliler sayesinde yeniden işletilebilecek bakır madenlerimiz var. Son bir not olarak, Çin, bizim dünya pazarlarına açılışımızı temsil ediyor” yorumunu yaptı.

Mücahid, bölgede ağırlığı olan önemli bir ortak olarak gördükleri Rusya ile de iyi ilişkileri sürdüreceklerini, Moskova’nın kendileriyle beraber uluslararası barışın koşullarını yaratmaya yönelik arabuluculuk yapmaya devam ettiğini söyledi.

Taliban heyeti, Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi ile Pekin'de görüştü

Çin Bizim En Yakın Dost Ve  Müttefikimiz

Taliban Sözcüsü Zebihullah Mücahid Almanya’nın Sesi Radyosuna verdiği demeçte de şunları ifade ettiği açıklandı : ” Çin bizim en yakın müttefikimiz.Afganistan’in yeniden kuruluşuna yatırım yapmaya hazırdır.Çin’in bu  amacı bizim için çok önemli  ve olağanüstü çok iyi bir fırsattır.Afganistan’da bakır rezervi  çok fazla ve önemli miktarda.Çin’in yardımı ve yatırımı ile biz yer altı kaynaklarımıza yeniden sahip olabileeceğiz.Özetlersek ; Çin bizim dünya pazarlarına girebilmemiz için  Yol ve geçiş belgemizdir.(Pasaportumuzdur.” şeklinde konuştu.

 

Bir 9 kişi, ayakta duran insanlar, açık hava ve şunu diyen bir yazı 'ALJAZEERA LIVE News Taliban Afghanistan: Taliban to rely on Chinese funds, spokesperson says With the help of China, the Taliban will fight for an economic comeback in Afghanistan, Zabihullah Mujahid tells Italian newspaper. Taliban spokesman Zabihullah Mujahid, centre, said the New Silk Road- a Chinese infrastructure initiative -was held in high regard by the Taliban [File: Wakil Kohsar/AFP]' görseli olabilir

“KATAR VE TÜRKİYE, HAVALİMANININ YENİDEN FAALİYETE GEÇMESİYLE İLGİLENİYOR”

Kabil Havalimanı’nın ne zaman açılacağına ilişkin soruya ise Zabihullah Mücahid, havalimanında kontrolü ele aldıklarını ancak ciddi ve büyük zararların olduğunu belirterek, “Katar ve Türkiye, havalimanının yeniden faaliyete geçmesiyle ilgileniyorlar. Önümüzdeki üç gün içinde tamamen temizlenmiş olacak ve kısa sürede her şey yeniden inşa edilmiş olacak. Havalimanının eylülde faaliyete geçeceğini umuyorum. İnşallah” yanıtını verdi.

Sözcü Mücahid, İtalya ile ilişkileri de yeniden bir düzene oturtmak istediklerini ifade ederek, “Ümit ediyoruz ki, ülkeniz bizim İslami hükümetimizi tanır ve bu röportajımız siyasi ve diplomatik ilişkilerimizi kuvvetlendirir. Umarım İtalya, Kabil’deki büyükelçiliğini yeniden açar. Sizin ülkeniz, bizim için çok önemli” değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak :  https://www.karar.com/dunya-haberleri/taliban-sozcusunden-cin-aciklamasi-ana-partnerimiz-olacak-1630966

Share
489 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ