logo

trugen jacn

İŞGALCİ ÇİN,MÜSLÜMAN UYGURLARI SAHİP OLDUKLARI DİNİ KİTAPLARI YAKMAYA ZORLUYOR

Çin’in işgalindeki Doğu Türkistan’da yaşayan Uygurlar, Çin’in baskı ve zulmü sebebiyle sahip oldukları Kur’ani Kerim ve dini kitapları yakarak yok ettikleri bildirildi. Amerikan Halk Rasyosu’nun (NPR) dünkü bir haberinde, Müslüman Uygur azınlığın Pekin’deki yetkililerin baskısından kaçmak için İslam dini ile ilgili kitaplarını yakmaya başladıklarını açıkladı.

Uygurlar, Çin'in baskısından kurtulmak için dini kitapları yakıyor

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ(UYHAM)

Komünist Çin’in işgali altındaki Doğu Türkistan’da yaşayan Çin’in Müslüman Türklere yönelik dini, manevi, eğitimsel ve kültürel değerlerini yok etmeye ve kişisel yaşamlarını hedef alan baskı ve zulmünü artırdığı bildirildi.

Amerikan Halk radyosunun(NPR) haberinde, Müslüman ailelerin Çin işgal yönetimine bağlı güvenlik güçlerinin baskı ve zulmünden korktukları için İslam diniyle ilgili kitaplarını yaktıkları ve islam dini ile ilgili objeleri evlerinde gizlemek zorunda kakladıkları belirtildi.

,Radyo haberinde ayrıca, yıl içinde polis ofislerine nakledilen ve ardı ardına yapılan yazışmaları ve internetteki siyasi görüşleri hakkında haftalarca sorgulamaya maruz bırakılan 14 Müslüman Uygur erkeğin yaşadıklarını de örnek olarak gösterdi.

Haberde , sorgulamaya maruz kalan Uygurluların suçlarının İslami kitaplar satın almak olduğunu ortaya koyuyor.

Haberde Müslüman bir yayıncının “bölgedeki her aile, dini kitaplarını yakıp, yanan külleri tuvalete attığını” söyledi.

Çin’den kaçan ve yurtdışından kitap yayınlamaya devam eden yayıncı, en az 40 akrabası dini inançları veya kendisiyle olan ilişkileri nedeniyle tutuklandı veya hapis cezasına çarptırıldığı için kimliğinin belirlenmemesini istedi.

Yayın ağındaki birçok kişi tutuklandı veya ülkeden kaçtı.

Amerikan radyosu NPR, Çinli yetkililerin Ningxia ve doğu Henan Eyaletindeki neredeyse tüm camileri kubbelerini ve Arapça harflerini kaldırarak “yenilemeye” zorladığını söyledi.

Pekin, 2018’den beri Henan’ın başkenti Ningxia ve Zhengzhou’da Arapça konuşulan yüzlerce okulu ve İslami okulu kapattı.

Habere göre imamların artık onaylanacak yeni bir program kapsamında siyaset eğitimi dersleri alması gerekiyor.

Program aynı zamanda sadece ailelerinin kayıtlı olduğu bölgede hizmet verebileceklerini belirtiyor, bu da yüzlerce gezici imamın tecrit edilmesine yol açıyor.

Kaynak: Temi Türk.com

Share
213845 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ