logo

trugen jacn

MODERN SÖMÜRGECİ VE SİNSİ İŞGALCİ ÇİN’DEN AFGANİSTAN’A 62 MİLYIRLIK DEV YATIRIM

Çin'den Afganistan'a 62 milyar yatırım

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ(UYHAM)

ABD’nin Afganistan’da Bagram’daki ana askerî yüklemeyi boşaltması, Washington planlamaları için tasarlanıyor. ABD’nin ölmek için geleceği için, baş Çin dolduracak gibi. Başkent’in başkenti Kabil’deki ekonomik vergi, Çin’in-Yol projesi kapsamında imzaladığı 62 milyar bütçe Çin-Pakistan Koridoru’nun (ünlü CPEC) Afganistan’ı da kapsamını değerlendiriyor.

2049’DA TAMAMLANACAK
2013’te Çin Devlet Başkanı Şi Jinping tarafından ortaya atılan ve Çin anayasasında da yer alan dev altyapı projesi, Pekin yönetiminin dünyanın geri kalan kısmıyla denizden ve karadan entegrasyonunu hedefliyor. Projenin 2049’da tamamlanması planlanıyor. Afganistan’ın da anlaşmaya dahil olmasıyla Çin, Afganistan ve Pakistan’da yeni otoyollar, demir yolları ve enerji nakil hatları inşa edecek ve bu ülkelere milyarlarca dolar kredi verecek. The Daily Beast sitesine konuşan bir kaynak, Pakistan’ın Peşaver şehriyle Afganistan’ın başkenti Kâbil arasında otoyol anlaşması yapılması hâlinde Afganistan’ın resmî olarak CPEC’e katılmış olacağını söyledi.

ABD ASKERİ VARLIĞI
Çin, proje konusunda okuldan beri okumakta olan ama Afganistan’daki güçlüî yapıdan bu okuldan ENGE’yi istiyor. ABD askerlerini, Bagram’dan ayrılmak, bulerinin buluşmasını Çin’e fırsat sunmak. Pekin yönetimi için şimdi proje için tek endişe yüzünden, küçük bir bölümden oluşan Taliban’dan uzaklaşmak. Söz konusu kaynak “Proje, Çin’in Taliban’la kabul edilmesine bağlıdır. Taliban, Çin’in altyapısını ve herkesin şansını onay verirse Çin’in eli güçlenir. Taliban’ın de millî menfaatlere hizmetinde, sıcak bir bakış açısıyla konuşma”.

KAYNAK : m.turkiyegazetesi.com.tr/amp/dunya/795618.aspx?fbclid=IwAR3wzlIlsVFzvyJH- 

Share
111 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ