logo

trugen jacn
04 Ağustos 2014

MHP GENEL BAŞKAN YRD.CISI TÜRKEŞ : HÜKÜMET,DOĞU TÜRKİSTAN SORUNUNU MİLLİ VE İNSANİ BOYUTLARI İLE BİRLİKTE, ACİLEN DÜNYA GÜNDEMİNE GETİRMELİDİR..!

MHP'li Türkeş: Sincan Meselesi Acilen İktidar Tarafından Dünyada Gündeme Getirilmeli

MHP Genel Başkan Yardımcısı Yıldırım Tuğrul Türkeş, 27 Temmuz gününden beri Çin’in Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde yaşanan olaylarda resmi rakamlara göre 97 kişinin hayatını kaybettiğini, 13 kişinin de yaralandığını anımsatarak, “Sincan meselesi de acilen milli ve insani boyutlarıyla iktidar tarafından dünyada gündeme getirilmelidir” dedi.

Türkeş, yaptığı yazılı açıklamada, Çin Halk Cumhuriyeti’nin Müslüman ve Türk nüfusun yoğun olarak yaşadığı bölgelerindeki devlet baskısının son günlerde fiili şiddete evirildiğini belirtti. 27 Temmuz gününden beri Çin’in Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde yaşanan olaylarda resmi rakamlara göre 97 kişinin hayatını kaybettiğini, 13 kişinin de yaralandığını vurgulayan Türkeş, şunları ifade etti:

“Çin Halk Cumhuriyeti’ni samimiyetle itidale, sağduyuya ve aklıselime davet ediyoruz. Soydaşlarımıza ve din kardeşlerimize uygulanan gerek psikolojik, gerek maddi ve fiziki, gerekse de manevi cebrin derhal sona erdirilmesini talep ediyoruz. Çin devletinin mevzubahis imha ve sindirme operasyonları iki ülke arasındaki dostane ilişkileri zedelemekte ve karşılıklı güveni sarsmaktadır. Başta Başbakan ve Dışişleri Bakanı olmak üzere, tüm yetkililerin üzerlerine düşen sorumlulukları yerine getirmeleri gerekmektedir. Erdoğan’ın Filistin meselesine ilişkin gösterdiği içten hassasiyete katılırken, Irak ve Çin’de ezilenlerin haklarını uluslararası platformda daha sıkı bir şekilde dillendirmesi gerektiğini de kendisine hatırlatmak isteriz. Bu anlamda Sincan meselesi de acilen milli ve insani boyutlarıyla iktidar tarafından dünyada gündeme getirilmelidir. Sincan’daki saldırılarda hayatını kaybeden insanımıza Allah’tan rahmet, yaralananlara ise acil şifalar diliyoruz.”

Kaynak  :  http://www.haberler.com/mhp-li-turkes-sincan-meselesi-acilen-iktidar-6337376-haberi/

Etiketler: »

Share
620 Kez Görüntülendi.